Peldus, rāpus, nosaldētām kājām līdz kaimiņvalstu tiesām.. Veidi, kā ukraiņi bēg no mobilizācijas 0
Baltkrievijā notikusi tiesas prāva pret kādu Ukrainas pilsoni, kurš šā gada martā uz piepūšamā matrača iepeldēja valstī, šķērsojot Dņepru. Tas kļuva par vienu no neparastākajiem veidiem, kā aizbēgt no Ukrainas, kuras varas iestādes aizliegušas vīriešiem, kas jaunāki par 60 gadiem, šķērsot robežu. Līdz šim daudzi ukraiņi izvēlējās bēgt pāri Tisas upei uz robežas ar Rumāniju, ziņo BBC Ukrainas dienesta korespondenti.
Bēgļa lietu izskatīja Gomeļas Centrālā rajona tiesa. Lietas materiālos norādīts, ka bēglis 17.martā devies uz Baltkrieviju uz piepūšamā matrača 300 grivnu (apmēram 7,5 ASV dolāru) vērtībā. Laikapstākļi tajā dienā nepārprotami nebija piemēroti peldēšanai: +10°C dienā un +5°C naktī.
Vīrietis “pietauvojies” krastā trīs kilometrus uz austrumiem no neliela ciemata Braginskas rajonā. Tur viņu aizturēja Baltkrievijas muitas darbinieki un pret ukraini sastādīja protokolu par… “nelegālu preču” (tas ir, matrača) pārvietošanu pāri Eirāzijas Ekonomiskās savienības robežai.
Nelegālā matrača īpašnieks uz 4.aprīlī notikušo tiesu neieradās. Muitas noteikumu pārkāpējam aizmuguriski tika piespriests naudas sods 400 rubļu apmērā, un matracis tika konfiscēts. Tiesas lietā arī norādīts, ka šī persona ir bezdarbnieks un pastāvīgi dzīvo Ukrainā. Pagaidām nav zināms, kas ar viņu notiks tālāk, tostarp nav informācijas par to, vai viņu grasās atgriezt Ukrainā.
Ukrainas robežsardze BBC atzinusi, ka nekad nav saskārusies ar tik oriģinālu nelegālās robežas šķērsošanas metodi. “Tas nav tipiski,” viņš skaidroja, atbildot uz jautājumu, vai ir bijuši citi līdzīgi bēgšanas gadījumi uz Baltkrieviju caur Dņepru.
Kā zināms, Baltkrievija piedāvāja savu teritoriju Krievijas karaspēkam iebrukumam Ukrainā 2022.gada februārī. Pēc iebrukuma sākuma Ukraina slēdza visus kontrolpunktus uz robežas ar Baltkrieviju. Bet pēc tam, kad Krievijas karaspēks pameta Kijivas un Čerņigovas apgabalus, tika atjaunots viena kontrolpunkta darbs Volīnas apgabalā. Caur to uz Krieviju nelikumīgi aizvestie ukraiņi atgriežas dzimtenē.
Līdz šim “vispopulārākā” vīriešu bēgšanai no Ukrainas bija Tisas upe uz robežas ar Rumāniju. Tā atšķirībā no Dņepras ir kalnu upe, sekla, bet ar strauju straumi. Ne visiem bēgļiem to izdevies šķērsot.
2024. gada februārī glābēji no Tisas atguva 25 gadus veca Aizkarpatu reģiona iedzīvotāja līķi. Viņš kļuva par 20. robežupes upuri kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma. Ukraiņu robežsargi arī ziņo, ka, šķērsojot robežu cauri kalniem, gājuši bojā seši cilvēki. Turklāt bijuši gadījumi, kad bēgļi nosaluši un palikuši bez kāju pirkstiem.
Ukrainas robežsargi aktīvi sadarbojas ar “kaimiņvalstu un Moldovas robežsargiem”. “Ja konstatēsim mēģinājumu nelikumīgi šķērsot robežu, bet nav laika pārtvert pārkāpējus, tad nekavējoties nododam informāciju otrai pusei, lai viņi varētu aizturēt pārkāpējus savā pusē,” skaidro ukraiņu puse. Atsevišķos gadījumos kaimiņi aizturētos nekavējoties transportē atpakaļ, bet dažkārt ne.
Aprīlī Ukrainas varas iestādes pieņēma jaunu mobilizācijas likumu, kas oficiāli nosaka stingrākus militārās reģistrācijas noteikumus, pastiprina sankcijas pret bēgļiem un precizē noteikumus mobilizācijas atlikšanai. Varētu pieņemt, ka pēc tam būtu pieaudzis no militārā dienesta bēgošo cilvēku skaits, taču robežsargi saka, ka tas tā nav šobrīd.
Не только через Тису. Украинец уплыл по Днепру на матраце в Беларусь, за что его осудили https://t.co/yGxtyRkciF
— bbcrussian (@bbcrussian) April 22, 2024