Peldētāja auss – biežāk vasarā. Kas tā par kaiti, kā izvairīties un ārstēt? 1

Vasaras atpūta dažkārt beidzas ar otītu. To bieži vien sauc par peldētāja ausi, jo tipiska pazīme ir slimības rašanās pēc peldes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Otīts vasarā ir biežāks nekā ziemā, jo siltajā laikā cilvēki ar lielāku aizrautību atvaļinājumu pavada pludmalēs pie ūdeņiem. Slimības pazīmes rodas, kad ārējās auss ejā nonāk ūdens, smiltis vai citas svešķermeņu daļiņas. Tieši tālab, ka visa sākums ir peldes laikā, šo infekciozo iekaisumu dēvē par peldētāja ausi.

Cilvēkam ienirstot un uzpeldot, bung­ādiņa stipri izstiepjas. Nesterilais mitrums uzkrājas un veicina auss sekrēta sašķidrināšanos. Rodas labvēlīga vide, kur vairoties patogēnajām baktērijam. Ausu sērs nelielā daudzumā palīdz nodrošināties pret mikrobiem un sēnītēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otītu rosina arī neakurāta ausu tīrīšana, ārējās auss ejas skrāpējumi un citi mehāniski bojājumi, ilgstoša ausīs ievietojamo austiņu lietošana un dzirdes aparāta izraisīti hroniski kairinājumi, auss ejas izaugumi, sēnīšu infekcija, ekzēma, psoriāze, seboreja, alerģijas un audzēji.

Pāris dienās ausīs rodas sāpes un tūska, ko pastiprina kairinājums, ausis tīrot vai kasot ar vates kociņiem vai citiem priekšmetiem. Ausu, kakla un deguna slimību ārsts Aivars Plēpis brīdina, ka tā var radīt arī mikroplaisiņas ādā, un tajās nokļūst baktērijas. Lai arī iekaisums ir nebūtisks, tas ir visnotaļ sāpīgs. Tāpēc ausis jāmazgā un jātīra tikai tik dziļi, cik var aizsniegt ar pirkstu, kā arī jāslauka vai jātīra ar dvieli vai salveti.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.