
Ne katra pelde veselīga 0
Lai gan Veselības inspekcija paziņojusi, ka pēc jūlija sākumā veiktajām peldūdens kvalitātes pārbaudēm (nākamās būs augusta sākumā) visās 56 oficiālajās peldvietās peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un peldēties ir atļauts, ne jau vienmēr tās ir vistuvāk mājām. Ļaudis peldas arī piemājas dīķos, grants karjeros un citās ūdenstilpēs.
Kaut arī no skata tīrs, tomēr ūdens var būt piesārņots ar dažādiem mikroorganismiem – baktērijām, vīrusiem un vienšūņiem, kas var izraisīt dažādas slimības, visbiežāk – kuņģa un zarnu darbības traucējumus. Ūdensaugu ziedēšanas laikā – parasti augusta otrajā pusē – dažās ūdenskrātuvēs ūdenī masveidā savairojas fitoplanktons – zaļaļģes un zilaļģes, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas, piemēram, izsitumus, bet zilaļģes šajā laikā turklāt izdala arī toksīnus, kas kaitīgi iedarbojas uz aknām un nervu sistēmu vai kairina ādu un kas ūdenī var saglabāties pat trīs mēnešus. Medicīnas darbinieki aicina būt uzmanīgiem peldvietu izvēlē, jo stāvošā ūdenī (piemājas dīķos, baseinos u. tml.) siltā laikā var savairoties arī vīrusi, piemēram, enterovīrusi, kas peldes laikā nejauši var nonākt mutē. Pēc inficēšanās var parādīties paaugstināta temperatūra un dažāda lieluma pūšļveida izsitumi uz plaukstām, pēdām, mutē vai ap to. Visbiežāk slimo mazuļi līdz piecu, retāk – arī bērni līdz 10 gadu vecumam. Jūlija sākumā infekcijas uzliesmojums novērots Ventspilī.
Tādēļ pirms peldēšanās ļoti svarīgi pievērst uzmanību netipiskai ūdens krāsai, noturīgām putām, peldošiem atkritumiem ūdenī, naftas produktiem. Peldoties nepazīstamā vietā, nepatīkamus pārsteigumus var sagādāt arī bedres, zemūdens straumes, staigns pamats vai stikla lauskas. Vairāk nekā 20 pašvaldības par savu naudu veic ūdens paraugu ņemšanu novada vai pilsētas teritorijā esošajās neoficiālajās peldvietās. Piemēram, Rīgā šogad pārbaudītas vēl deviņas iedzīvotāju iecienītas peldvietas, piemēram, Daugavā pie Vanšu tilta, kur ūdens izrādījies pietiekami labs. Turpretī Ropažu novada Tumšupē un Tukuma Čigānu ezera peldvietās konstatēts augsts piesārņojums ar zarnu nūjiņām un enterokokiem – tur šogad peldēties aizliegts, ja vien nevēlas iemantot sliktu dūšu un vēdergraizes. Ar šo informāciju ikviens peldētiesgribētājs var iepazīties Veselības inspekcijas un savas pašvaldības interneta mājas lapās.