Pelargonija, zelta stīga – kādiem augiem jābūt mājas aptieciņā? Piedalies semināros! 0
No 10. līdz 12. maijam Ķīpsalā notiks starptautiskā dārzkopības izstāde “Dārzs un dzīvesstils 2019”, kur speciālisti vairākos semināros dalīsies zināšanās par dažādu šķirņu augu audzēšanu, informē Lauma Abramoviča, BT 1 sabiedrisko attiecību projektu vadītāja.
Pieredzējusī ārstniecības un veselības augu pazinēja, Artūra Sildes Dārzkopības entuziastu kluba “TOMĀTS” priekšsēdētāja Sarma Žarčinska 10. maijā izstādē “Dārzs un dzīvesstils 2019” vadīs divus seminārus par veselības augiem, to audzēšanu un izmantošanu.
Bet jau tagad speciāliste dalās zināšanās par augiem, kam noteikti jābūt katrā mājoklī un paša izveidotā mājas aptieciņā. Kuri tie ir?
Kalanhoja
“Dzīvoklis bez kalanhojas vienkārši nevar būt!” pārliecināti saka Sarma Žarčinska. Katras kaites ārstēšanai augs ir īpaši jāsagatavo, lai tas pildītu ārstnieciskās funkcijas. Kalanhoja var palīdzēt izārstēt acu problēmas, piemēram, kataraktu un glaukomu sākuma stadijā. Pareizi pagatavota, tā noder Sibīrijas čūlu, kāju tūsku ārstēšanai un dažādām kuņģa kaitēm. Atkarībā no mērķa augu var lietot dažādi – pagatavot tēju, kompreses, pilienu veidā un citādi. Dārzkope atklāj, ka kalanhojas lapiņu var ēst kā kāpostu, ja ir sasāpējis zobs!
Pelargonija
Tautā sauktu par ausu puķi, pelargoniju, īpaši sagatavotu, izmanto ne tikai ausu, bet arī saaukstēšanās slimību ārstēšanai. Augam ir specifisks aromāts, taču Sarma Žarčinska norāda, ka kluba “TOMĀTS” entuziasti audzē arī vairākas smaržīgās pelargonijas, piemēram, ar priežu, piparmētru, citronu, ābeļu, zemeņu un citām smaržām. Smaržīgo pelargoniju smēres veidā var lietot uz pēdām, jo tai ir sildošs efekts, kas veicina asins cirkulāciju.
Zelta stīga
Smaržīgā kalīzija, kas plašāk zināma kā zelta stīga, ļoti labi noder muskuļu sāpju un izsitumu mazināšanai. Stīga īpaši noderēs tiem, kas ikdienā saskaras ar stresu un cīnās ar depresiju. Dārzkope atgādina, ka šo augu ir jāprot pareizi pagatavot.
Alveja
Kādas traumas var gūt virtuvē? Nejauši uzliet sev virsū karstu ūdeni vai apdedzināt roku. Tāpēc Sarma Žarčinska pārliecināti saka: “Alvejai ir jābūt katrā virtuvē!” Ja lietosiet alveju, gūtā brūce otrā dienā būs sadzijusi. Īpaši pagatavojot alveju, to izmanto arī tuberkulozes un bronhīta ārstēšanai.
Kalanhoja, pelargonija, zelta stīga un alveja ir vienkārši audzējami augi, kas būs pa spēkam katram mājas aptieciņas veidotājam! Dārzkope iesaka mēslot augus tikai ar kompostu un biohumusu.
Pirmajos gados tie var nedot cerēto rezultātu, jo katram saimniekam savi augi ir jāiepazīst un jāļauj tiem nogatavoties.
Tāpat jāpatur prātā, ka augi ir pareizi jāpagatavo un jāizmanto, lai sasniegtu vislabāko efektu!
Artūra Sildes Dārzkopības entuziastu kluba “TOMĀTS” biedri izstādē “Dārzs un dzīvesstils 2019” vadīs seminārus ne tikai par veselības augiem, bet arī par lauka tomātiem, papriku, asajiem pipariem, baklažāniem, Kalifornijas slieku biohumusu un daudz ko citu! Par zemenēm, retiem un mazāk pazīstamiem augļaugiem, dārzeņu sortimenta papildināšanu, augsnes nozīmi augstu dārzeņu ražu ieguvei un citām tēmām seminārus piedāvās Dārzkopības institūta pētnieki.
Plašāk lasiet programmā: www.bt1.lv/darzs/visit.php#events
No 10. līdz 12. maijam Ķīpsalā notiks starptautiskā dārzkopības izstāde “Dārzs un dzīvesstils 2019”, kurā apmeklētāji varēs vienuviet iepazīt dažādas preces dārza darbiem un atpūtai! Būs daudzveidīgs stādu un sēklu piedāvājums, augsnes uzlabotāji un mēslojumi, augu aizsardzības līdzekļi, dārza inventārs un daudz kas cits dārza darbiem.