“Pēkšņi viņa pārstāja runāt, nereaģēja uz savu vārdu, neņēma rokās priekšmetus…” Piecgadīgajai Katrīnai no Allažiem nepieciešama palīdzība 0
Šajā ģimenē aug trīs bērni, piecgadīgā Katrīna ir vismazākā. Tieši viņu ir piemeklējusi nelaime, un viņai ļoti nepieciešama palīdzība cilmes šūnu transplantācijas apmaksai. Jau decembrī Katrīnu gaida klīnikā.
Ģimene dzīvo Stīveros – starp Siguldu un Allažiem. Ceļš līdz mājai ir izbūvēts tikai nesen, un tās atrašanās vietu neuzrāda pat GPS. Vecāku saimniecību vēl nav izdevies pilnībā sakārtot un atjaunot, jo visi ģimenes līdzekļi tiek veltītas Katrīnas ārstēšanai.
Katrīnas mamma Everita strādā par bērnudārza audzinātāju Siguldā, taču tētis Ivars strādā mēbeļu ražotnē Mālpilī, viņam ir zelta rokas, un viņš pamazām pats cenšas remontēt un labiekārtot māju. Katrīnas brāļi – Markuss un Roberts – apmeklē skolu Allažos. Visas ģimenes ikdiena ir pakārtota rūpēm par Katrīnu – aprūpei, nodarbībām, rehabilitācijām.
Meitenīte piedzima priekšlaicīgi – pirmo nedēļu pavadīja intensīvās terapijas nodaļā, pēc tam vēl mēnesi slimnīcā. Katrīna tika izrakstīta bez īpašām rekomendācijām, tikai jābūt ārsta uzraudzībā. Viņa sēdēt, celties un staigāt sāka nedaudz vēlāk, nekā ierasts, bet pirmie vārdi parādījās pēc gada vecuma. Pusotra gada vecumā Katrīna sāka apmeklēt bērnudārzu. Tomēr pēkšņi viņas attīstība apstājās: viņa pārstāja runāt, nereaģēja uz savu vārdu, neskatījās acīs, neņēma rokās priekšmetus, pat atteicās no ēdiena… Dažādas dīvainības un neadekvāta uzvedība kļuva arvien izteiktākas, un radās sajūta, ka meitenīte ir nedzirdīga – viņa it kā nedzirdēja, kas viņai tiek teikts. Katrīnas mamma un tētis meitu veda pie dažādiem speciālistiem, apmeklējot Latvijas Bērnu Dzirdes centru neirologs izteica aizdomas par autiskā spektra traucējumiem. Divu gadu vecumā Katrīnai tika diagnosticēts bērnības autisms, un viņai piešķirta invaliditāte.
Liktenīgais pavērsiens
“Katrīna ir mainījusi mani un manu dzīvi,” stāsta mamma Everita. “Pirms tam es dzīvoju bez īpašas filozofēšanas, biju apmierināta ar dzīvi: man bija divi brīnišķīgi dēli. Tad mūsu dzīvē ienāca šī īpašā, trauslā, neaizsargātā meitenīte, un mana pasaule ieguva jaunu jēgu – palīdzēt viņai pielāgoties, atvieglot viņas dzīvi, pasargāt viņu… Es domāju, viņa ieradās manā dzīvē, lai es kļūtu par labāku sevis versiju.”
Lai palīdzētu Katrīnai, Everita uzsāka studijas Latvijas Universitātes Cēsu filiālē, lai iegūtu pirmsskolas pedagoga specialitāti. Tagad viņa strādā Siguldas bērnudārzā un visu sirdi iegulda darbā ar bērniem.
Everita ar Katrīnu apmeklē visas iespējamās terapijas – ABA terapiju, ergoterapiju, fizioterapiju… Visas šīs dārgās nodarbības ģimene apmaksā pati. Bet tagad ir pienācis brīdis, kad viņiem nepieciešama palīdzība – pašu spēkiem apmaksāt cilmes šūnu transplantācijas operāciju nav iespējams. Šī operācija var dot reālu iespēju Katrīnai, jo viņa joprojām ir vecumā, kad cilmes šūnu terapija varētu radīt ievērojamus uzlabojumus.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Lielākā nelaime ir tā, ka Katrīna nerunā un nesaprot runāto. Viņai arī nav pašapkalpošanās prasmju – viņa nespēj pati apģērbties, ēst, doties uz tualeti. Mamma ļoti uztraucas par to, ka meitiņai pilnīgi trūkst baiļu izjūtas, viņa neizprot briesmas, kas varētu draudēt, un tāpēc viņa ir pastāvīgi jāuzrauga. Vecākie dēli ļoti palīdz Everitai, bez viņiem mamma ar visu nemaz nespētu tikt galā. Tomēr mammai ne mazāk rūp tas, ka viņa nevar abiem dēliem veltīt pietiekami daudz laika un uzmanības, un arī finanšu ziņā neko lieku nevar atļauties.
Meklējot ārstēšanas iespējas, Everita pievienojās dažādām vecāku grupām internetā un izpētīja cilmes šūnu terapijas iespējas. Viņa sazinājās ar vairākām klīnikām un vecākiem, kuru bērni jau ir saņēmuši šādu terapiju.
Vislabākās atsauksmes un rezultāti ir saņemti par klīniku Gruzijā – Mardareishvili Medical Centre. Šī klīnika piedāvā arī optimālāku cenu salīdzinājumā ar klīnikām Eiropas valstīs.
Tomēr nepieciešamā summa ir liela, un ģimene uzskata, ka visam jābūt oficiālam un caurspīdīgam, lai varētu sniegt atskaiti par katru iztērēto eiro.
Tāpēc viņi vērsās labdarības fondā BeOpen, lai Zaļās lampas projekta ietvaros Katrīnai atvērtu oficiālu kontu. No šī konta netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas. Visi ziedojumi tiks izlietoti tikai un vienīgi Katrīnas ārstēšanas un rehabilitācijas rēķinu apmaksai.
Kam nepieciešama nauda
Tbilisi medicīnas centrā Mardareishvili Medical Centre ir atsevišķa nervu slimību klīnika. Šeit īpaša uzmanība tiek pievērsta bērniem ar autismu un dažādām patoloģijām.
Ārsti nepārtraukti pilnveido savu kvalifikāciju labākajās ASV un Eiropas klīnikās. Centrs ir uzkrājis plašu pieredzi cilmes šūnu izmantošanā autisma ārstēšanai. Rezultātā pacientiem uzlabojas runa, uzvedība un intelekts. Latvijā bērniem ar autiskā spektra traucējumiem pamatā tiek izmantota tikai psihopedagoģiskā korekcija.
Šūnu terapija tiek uzskatīta par progresīvu un efektīvu metodi, kas tiek pielietota modernās klīnikās dažādās valstīs. 70 % pacientu, kuri saņem ārstēšanu, novēro ilgstošu uzlabošanos. 10 % gadījumu bērni pilnībā izveseļojas, turpmākajā dzīvē viņiem neparādās nekādas autisma izpausmes. Viņi normāli mijiedarbojas ar citiem cilvēkiem, veido ģimenes, iegūst izglītību un profesiju.
Mamma ir saņēmusi klīnikas apstiprinājumu, procedūra paredzēta jau decembrī. Ģimenei ir nepieciešams atbalsts, lai savāktu līdzekļus tik ļoti svarīgajai nozīmīgajam Katrīnas veselības uzlabošanas procesam.
Nepieciešamā summa: 14 900 eiro
Kā palīdzēt
✅ Zvanot uz ziedojumu tālruni 9 000 63 84 (1,42 eiro par zvanu).
✅ Veicot pārskaitījumu uz kontu.
Labdarības fonds BeOpen ir atvēris Katrīnai īpašu ziedojumu kontu. No kontā ienākušajiem līdzekļiem netiek ieturēti nekādi procenti vai komisijas maksas.
Labdarības fonds BeOpen
Reģ. Nr. 50008218201
Konta Nr. LV95CBBR1123215500720
Bankas SWIFT kods: CBBRLV22 (BluOr Bank AS)
Mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Katrīnai Kacēnai
Labdarības fondam BeOpen ir Sabiedriskā labuma organizācijas (SLO) statuss, kas ziedotājiem dod iespēju saņemt ienākuma nodokļu atlaides.