Kauliņus var operēt 1
Bieži vien greizajam īkšķim pievienojas arī otrā pirksta deformācija – tas tiek savilkts un pēc formas sāk atgādināt āmuru. Tas nozīmē, ka pēdas deformācija jau ir tik liela, ka jāsāk domāt par operāciju. Tās laikā iespējams ne tikai noņemt vai nokalt lieko kaula uzslāņojumu, bet arī izlabot pārējo pēdas daļu, kas deformācijas dēļ ir izpletusies.
“Velves noslīdējuma dēļ bieži vien mainās arī pleznas kaulu loks. Pareizi veidotā pēda visiem pleznas kauliem jābūt noteiktā leņķī attiecībā vienam pret otru. Ja tās ir stipri mainītas, reizēm jāveic arī citu pleznas kaulu osteotomija jeb šķelšana, lai atkal saliktu tos pareizi. Tas nodrošina to, lai staigājot kāda no šo kaulu galviņām nesaņemtu pārlieku slodzi un nesāktu sāpēt,” norāda Valdis Gončars.
Lai pēdas kauli cits pret citu atrastos pareizā leņķī, tie tiek nostiprināti ar dažādiem fiksatoriem, piemēram, speciālām skrūvītēm, kas pēc tam ieaug kaulos. Operācijas laikā iespējams iztaisnot arī saliekto otro pirkstu.
Tieši tāda pati sāpīga deformācija var skart arī pēdas ārmalu pie mazā pirkstiņa pamatnes. Šādā gadījumā pietiek tikai ar liekā kaula sabiezinājuma noņemšanu.
Diemžēl greizā īkšķa operācijas valsts neapmaksā, bet pacients to var veikt par pilnu samaksu dažādās Latvijas medicīnas iestādēs; operācija maksā 200 – 400 latus, ar fiksatoru jeb implantu ievietošanu vēl vairāk. Jārēķinās arī ar to, ka apmēram divus mēnešus būs jāpavada mājās un vajadzēs atturēties no staigāšanas.