Pedofilijas skandālu grēkāzis – Rasnačs 3
Jūlija vidū Saeimas Juridiskā komisija ārkārtas sēdē uzdeva Tieslietu ministrijai (TM) pilnveidot krimināltiesisko regulējumu cīņai pret pedofiliem. Šodien ministrija ar savu piedāvājumu iepazīstinās deputātus. Atsevišķi deputāti jau pirms sēdes to kritizēja un gatavojas pieprasīt tieslietu ministra Dzintara Rasnača (NA) demisiju.
Kā liecina “Latvijas Avīzes” rīcībā esošais likumprojekta uzmetums, TM no savas puses piedāvās vairākus grozījumus Krimināllikumā. Pirmkārt, pedofiliem paredzēts pagarināt papildsoda – probācijas uzraudzības – piemērošanas termiņu līdz pieciem gadiem (pašreiz probācijas uzraudzību var piemērot tikai uz laiku no viena līdz trim gadiem) un, pēc speciālistu vērtējuma, tas ir pārāk īss termiņš, lai koriģētu pārkāpēja uzvedību. TM uzskata, ka attiecībā pret dzimumnoziedzniekiem lielā mērā jāvēršas tieši ar probācijas instrumentiem, jo brīvības atņemšanas sods, izolējot personu no sabiedrības, nerisina noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas cēloņus un pēc iznākšanas no ieslodzījuma bieži vien tiek izdarīti jauni noziegumi. Šī paša iemesla dēļ grozījumos noteikts, ka dzimumnoziedzniekiem probācijas uzraudzība būs obligāta neatkarīgi no tā, vai viņiem piespriests cietumsods, piespiedu darbs vai naudas sods.
Deputātu un ekspertu diskusijā vasarā vairākkārt tika izteikti aicinājumi atcelt noilgumu pedofilu noziegumiem, jo viņu upuri bieži vien neapzinās kāds pāri darījums viņiem nodarīts vai arī baidās par to ziņot. Taču, kad viņi pieaug, kļūst psiholoģiski un emocionāli gatavi liecināt par notikušo, tad bieži vien jau ir iestājies noilgums. Pašreiz šādos gadījumos noilgums ir divdesmit gadi, kas tīri teorētiski varētu būt pietiekami, bet praksē iespējami gadījumi, ka nepilngadīgais no seksuāla varmākas cietis ļoti agrā bērnībā, piemēram, trīs gadu vecumā. Iespējams, ka 23 gadu vecumā viņš tikai sāks apzināties notikušo bet vēl nebūs gatavs atklāti vērsties pret nozieguma nodarītāju. Tādēļ likumprojektā noteikts, ka gadījumos, kad dzimumnoziegums vērsts pret nepilngadīgu personu, kriminālatbildības noilguma termiņu sāk aprēķināt tikai no tās dienas, kad cietušais sasniedzis pilngadību. Noilgums būs divdesmit gadi, bet īpaši smagiem nodarījumiem – arī 30 gadi.
Likumā iestrādātas arī normas, kas paredz no trīs līdz pieciem gadiem palielināt cietumsodus par 16 gadu vecumu nesasniegušo bērnu pavešanu netiklībā. Tāpat jaunajā projektā īpaši izdalīti noziegumi pret mazgadīgajiem (jaunāki par 14 gadiem), par ko varēs piešķirt vēl bargākus sodus.
Vairāki deputāti jūlija diskusijās bija norādījuši uz nepieciešamību noteikt arī minimālo soda apmēru, lai pedofili nevarētu pilnībā izsprukt no cietumsoda, tomēr šādus grozījumus TM nav iestrādājusi. Toties vienlaikus ar Krimināllikuma grozījumiem deputātiem tiks piedāvāti arī Kriminālprocesa likuma grozījumi, kas uzliks par pienākumu prokuroriem pieprasīt no Valsts Probācijas dienesta vainīgās personas izvērtējumu (tostarp ziņas par to, cik liela iespējamība, ka viņš varētu atkārtot līdzīgus noziegumus). Pašlaik tiesnešiem un prokuroriem ir brīva izvēle iepazīties ar šiem ziņojumiem, bet prakse rāda, ka lielākoties viņi nav šo informāciju pieprasījuši.
Pirms komisijas sēdes aptaujāto deputātu viedokļi par TM priekšlikumu dalījās. Opozīcijas pārstāvis Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) kritiski sprieda, ka šis piedāvājums apliecina tieslietu ministra Dzintara Rasnača nekompetenci. “Viņš vispār nav sapratis Saeimas doto uzdevumu – rast sistēmisku risinājumu seksuālā vardarbībā cietušo bērnu tiesību aizsardzības stiprināšanai. Tā vietā mums piedāvāti šauri grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kas būtībā ir plaģiāts no tiesībsarga Jura Jansona vēstules Saeimas Juridiskajai komisijai. Nepilnības Bērnu tiesību aizsardzības likumā un personu datu aizsardzības jomā ministrs laikam vispār nav pamanījis. Arī nevalstisko organizāciju aicinājumi padarīt sodus vēl stingrākus tikuši ignorēti,” teica Elksniņš. Pēc neoficiālas informācijas “Saskaņa” jau šodien pēc Juridiskās komisijas sēdes varētu pieprasīt Rasnača demisiju, ja ministrs sēdes laikā nespēs sniegt saskaņiešus apmierinošas atbildes. Vienlaikus ar ministra demisijas prasību “Saskaņa” varētu sagatavot arī savus priekšlikumus cīņai pret bērnu izmantotājiem, kas paredzētu gan pedofilu reģistra ieviešanu, gan ķīmisko kastrāciju.
Deputāts Andrejs Judins (“Vienotība”), kurš pats piedalījās TM darba grupas darbā, uzskata, ka sagatavotais piedāvājums ir gana labs. “Tajā ir novērstas galvenās nepilnības tiesiskajā regulējumā. Kaut arī mana pilna pārliecība ir tāda, ka vaina nav likumos vai pārāk maigās sankcijās, bet gan to piemērošanā. Ko līdz noteikt lielāku maksimālo sodu, ja tiesas tāpat pārsvarā gadījumu piemēro minimālos? Tādēļ lielāku uzmanību vajadzētu pievērst tiesnešu izglītošanai,” uzskata deputāts. Vienlaikus gan viņš atzina, ka juristu izpratne par šādiem dzimumnoziegumiem pieaug. Vēl pirms dažiem gadiem tiesneši esot bijuši neizpratnē, kādēļ kāds jāsoda par bērnu pornogrāfijas turēšanu datorā vai nepiedienīgu e-pastu sūtīšanu mazgadīgajiem. Tagad šādi pārkāpumi jautājumus vairs nerada. Savukārt “Saskaņas” piedāvājumu par ķīmisko kastrāciju un pedofilu reģistru Judins vērtēja kā populismu: “Šīs idejas smuki izskatās sabiedrības acīs, bet reāli problēmu nerisinās!”
Seksuālā vardarbībā cietušo bērnu aizsardzība ir viens no Saeimas karstākajiem jautājumiem kopš Liepājas tiesas sprieduma, kurā par neķītru darbību veikšanu ar mazgadīgu meitenīti divi vīrieši tika sodīti tikai ar piespiedu darbu. Tam sekoja cits skandāls, kad tiesas spriedumā tika publiskots kādas meitenītes vārds, kura cietusi no Latvijā dzīvojoša dāņu pedofila. Pēdējā laikā gandrīz katru nedēļu parādās jaunas ziņas par bērnu seksuālo izmantotāju aizturēšanu. Eksperti gan skaidro, ka tas nav kāds “pedofilijas vilnis”, bet policija beidzot nopietni pieķērusies šai ielaistajai kaitei.