Pedofili tirgo mākslīgā intelekta radītus attēlus, kuros atainota seksuāla vardarbība pret bērniem un pat zīdaiņiem 34
Pedofili izmanto mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģiju, lai radītu un pārdotu reālistiskus materiālus par bērnu seksuālu izmantošanu, informē “BBC“.
Daži piekļūst attēliem, iegādājoties abonementus galvenajās satura koplietošanas vietnēs, piemēram, “Patreon”, kuri apgalvo, ka tā savā vietnē ievēro nulles tolerances politiku pret šādiem attēliem. Valsts policijas priekšnieka padome paziņoja, ka ir satriekti par faktu, ka dažas platformas gūst milzīgu peļņu, taču neuzņemas morālu atbildību.
Ļaunprātīgo attēlu veidotāji izmanto MI programmatūru “Stable Diffusion”, kas paredzēta attēlu ģenerēšanai un izmantošanai mākslā vai grafiskajā dizainā. Kā zināms, MI ļauj datoriem veikt uzdevumus, kas parasti prasa cilvēka intelektu.
Programmatūra “Stable Diffusion” ļauj lietotājiem, izmantojot atslēgvārdus, likt programmai izveidot jebkādu attēlu, ko viņi vēlas.
Apvienotās Karalistes policijas tiešsaistes vardarbības pret bērniem izmeklēšanas grupas saka, ka jau saskaras ar šādu saturu.
Ārštata pētniece un žurnāliste Oktāvija ir pētījusi šo jautājumu vairākus mēnešus. Viņa sazinājās ar “BBC”, izmantojot bērnu labdarības organizāciju “NSPCC”, lai pastāstītu par saviem atklājumiem. “Kopš MI ģenerēti attēli kļuva iespējami, ir bijuši šie milzīgie attēlu “plūdi”… tās nav tikai ļoti jaunas meitenes, viņi [pedofili] runā arī par mazuļiem,” viņa teica.
Datora ģenerēts pseido attēls, kurā attēlota seksuāla vardarbība pret bērniem, tiek uzskatīts par īstu attēlu, un tā glabāšana, publicēšana vai pārsūtīšana Apvienotajā Karalistē ir nelikumīga.
Nacionālās policijas priekšnieku padomes vadītājs bērnu aizsardzībā Īans Kričlijs sacīja, ka būtu nepareizi apgalvot, ka nevienam nav nodarīts kaitējums, jo šādos sintētiskajos attēlos nav attēloti īsti bērni.
Attēli tiek kopīgoti, izmantojot trīs posmus:
- pedofili veido attēlus, izmantojot MI programmatūru;
- viņi reklamē attēlus tādās platformās kā japāņu attēlu koplietošanas vietne “Pixiv”;
- klienti tiek novirzīti uz attēliem, par kuriem lietotāji var maksāt, lai skatītu tos, piemēram, vietnē “Patreon”.
Daži attēlu veidotāji publicē ierakstus populārajā Japānas sociālo mediju platformā “Pixiv”, ko galvenokārt izmanto mākslinieki, kas koplieto mangas un anime. “Pixiv” pārstāvis sacīja, ka tas liek milzīgu uzsvaru uz šīs problēmas risināšanu, un 31. maijā paziņoja, ka aizliedz visus fotoreālistiskus seksuāla satura attēlojumus, kuros iesaistīti nepilngadīgie.
Uzņēmums paziņoja, ka ir aktīvi nostiprinājis savas uzraudzības sistēmas un piešķir ievērojamus resursus, lai novērstu problēmas, kas saistītas ar MI attīstību.
Lietotāju komentāri par atsevišķiem attēliem pakalpojumā “Pixiv” skaidri parāda, ka viņiem ir seksuāla interese par bērniem, un daži lietotāji pat piedāvā sniegt attēlus un videoklipus par vardarbību, kas nav ģenerēta, izmantojot MI.
Izmeklēšana atklāja “Patreon” kontus, kas piedāvā pārdošanai mākslīgā intelekta radītus, fotoreālistiskus un neķītrus bērnu attēlus dažādos cenu līmeņos atkarībā no pieprasītā materiāla veida.
BBC nosūtīja “Patreon” vienu piemēru. Platforma apstiprināja, ka tas ir daļēji reālistisks un pārkāpj viņu politiku. Konts tika nekavējoties noņemts. Uzņēmums sacīja, ka mākslīgā intelekta radītā kaitīgā satura pieaugums internetā ir reāls un satraucošs, piebilstot, ka ir identificēts un noņemts arvien lielāks šī materiāla daudzums.
Tā kā mākslīgais intelekts turpina strauji attīstīties, ir radušies jautājumi par turpmākajiem riskiem, ko tas varētu radīt cilvēku privātumam, cilvēktiesībām vai drošībai.