Pēdējais laiks ziemināt dārzā augošās mārtiņrozes 0
“Patlaban ir mārtiņrožu ziedēšanas maksimums. Izcili skaistas ir podos audzētās mārtiņrožu bumbas. Līdz šim labvēlīgi laika apstākļi bija arī mārtiņrozēm dārzā,” teic puķu audzētāja Inita Zepa no dārzniecības “Puķu sēta” Madonā.
Parasti podos nopirktās mārtiņrozes papildus nevajag mēslot. Tās jau ir saņēmušas visu vajadzīgo, lai spētu izziedēt sev atvēlēto laiku. Galvenais darbs – regulāra laistīšana. Turklāt jārēķinās, ka puķe vēlas dzert ļoti daudz, sevišķi, ja augu novieto telpās.
Ja pods tik blīvi pieaudzis, ka pie saknes ar lejkannu nevar piekļūt, tad ērtāk augu novietot uz padziļa podu paliktņa vai bļodā. Augu dzirda, ļaujot tam uzsūkt ūdeni caur poda apakšu.
• Vislabākais laistīšanai ir lietusūdens.
Mārtiņrožu podi visilgāk ziedēs, ja atradīsies laukā. Taču ar tiem var rotāt arī telpas, tikai tad puķes mūžs būs īsāks. Auga dzīvotspēju var pagarināt, ja to no āra ienes istabā pirms sala iestāšanās. Mārtiņrozes iztur nelielas salnas. Podu vēlams novietot pēc iespējas vēsākā, gaišā vietā. Nevajadzētu likt tuvu apkures radiatoriem (lai siltais gaiss no tiem neplūst uz puķi, ja tā ir uz palodzes).
• Pērkot izvēlas puķi, kurai liela daļa ziedu jau uzplaukuši un tā izskatās koša.
Kad mārtiņrozes nozied, podu paredzēts izmest. Tomēr daudzi dārzmīļi vēlas augu saglabāt nākamajam gadam. Puķu audzētāja brīdina, ka veiksmīgs rezultāts iespējams tikai pusē gadījumu. Veiksme atkarīga gan no tā, cik veselīgs ir augs, gan no tā, cik prasmīgs zieminātājs. Īpaši svarīga ir piemērota telpa uzglabāšanai, piemēram, vēss pagrabs, veranda. Silta un gaiša vieta nederēs.
Pirms nešanas glabātavā puķes augumu samazina apmēram uz pusi, nogriežot zaļās un jaunās auga daļas, lapu atliekas.
• Glabātavā uzmana, lai sakņu kamols būtu viegli mitrs. Tas nedrīkst ne iekalst, ne būt pārāk slapjš.
Diemžēl nākamajā gadā mārtiņroze tik skaisti vairs neuzziedēs. Tas tāpēc, ka siltumnīcās augus baro un laista īpaši rūpīgi, nodrošina speciālus gaismas apstākļus. Turklāt siltumnīcās, lai pasteidzinātu uzziedēšanu, augus noēno jau no vasaras. Mājas apstākļos tas ir pārāk sarežģīti.
Kompakts augums saglabāsies mārtiņrozēm, kam ir daudz sīku ziediņu (tā sauktajām multiflorām). Vidējās mārtiņrozes (ziedi lielāki, kā mazas krizantēmiņas) nelielu augumu saglabā tikai speciāli apstrādātas ar ķīmiskiem augšanas ierobežotājiem. Kad to iedarbība beigsies, puķes augs garākas.
• Izziemojušas vēlo šķirņu podu mārtiņrozes var labi kuplot un zaļot, taču līdz ziedēšanai netikt.
Ir pēdējais laiks ziemināt dārzā augošās mārtiņrozes. Tās izrok ar visiem ziediem un pierok neapkurināmā siltumnīcā. Tur tās pagūs izplaucēt pumpurus. Ja augs noziedējis, to apgriež. Siltumnīcā var ierakt arī podu mārtiņrozes.
Sakņu kamolus mārtiņrozēm tur viegli mitrus. Pirms ziemas iestāšanās uzber lapu kārtu.
• Ziemā ieteicams siltumnīcā uzbērt mārtiņrozēm sniegu – tas pasargās no sala un arī nodrošinās mitrumu.