FOTO: Latvijas Mediji arhīvs

Pēdējais laiks normēt augļu koku ražu! Tas palīdz izvairīties no problēmām nākotnē 0

“Ir pēdējais laiks normēt augļu ražu un apkopt ogulājus,” skaidro Dainis Apse, stādaudzētavas “Liepas” agronoms no Krimūnu pagasta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Pamatīgu slodzi augļukokiem rada pārbagāti aizmetušies augļi. Tos noteikti vajag retināt. Cik var aizsniegt zarus, tik norauj liekos auglīšus. Kā pirmos noplēš mazākos un neglītākos un tādus, kuros redzamas kaitēkļu pēdas – melns caurumiņš.


Ābolus atstāj pa vienam ik pēc pieciem centimetriem. Vēl lielāki āboli būs, ja atstās ik pēc 10 centimetriem. Kopēja augļu masa uz zara nemainīsies, taču tie būs daudz kvalitatīvāki. Turklāt nebūs jādomā, kur rudenī likt mazos kroplīšus (sevišķi aktuāla šī problēma, ja ir lieli dārzi). Pēc retināšanas norautos augļus sagrābj un liek kompostā, citādi rudenī katrs ābols būs jāpaceļ un jāstumj ar ķerru.


CITI ŠOBRĪD LASA

Normējot augļus, tiek panākts, ka koks ražos arī nākamgad. Nebūs cikliskuma, kā tas ir pēc pārbagātas ražas, kad vienu gadu augļu daudz, bet otru koki tukši. 


Sevišķi bīstama pārbagāta raža ir plūmēm. 
Plūmēm augļus atstāj ik pēc trim centimetriem citu no cita. 


Ir īstais laiks (īpaši tagad – dilstošajā mēnesī), lai veidotu liela auguma koku vainagus. Zāģējot zarus vasaras otrajā pusē, viegli panāk auguma samazinājumu, jo neataug ūdenszari. Pavasarī zāģētiem kokiem vainags spēcīgi atjaunosies, būs grūti to savaldīt. Apzāģēšanu var apvienot ar ražas normēšanu. Samazināt augumu der lielām ābelēm, bumbierēm, saldajiem ķiršiem. 


Kauleņkokiem zāģējuma vietā atstāj dažus centimetrus garus stumbenīšus. 
Nedrīkst vienā reizē nozāģēt vairāk kā trešdaļu no koka kopējā vainaga apjoma. 


Patsakņu ķirši vairojas ar sakņu atvasēm. Tagad atstāj nenopļautas lielākās. Vislabāk, ja atstāj vietā, kur tas varēs turpināt augt. Ja vēlas pārstādīt, to varēs darīt pavasarī. 


Ogulājiem šogad raksturīga nelaime – nokaltuši lieli zari. Tas noticis sausuma un karstuma dēļ dārzos, kur tie nav laistīti. Sausos zarus ieteicams izgriezt, atstājot aptuveni sprīdi garu stumbenīti no zemes, kas varēs dzīt jaunus dzinumus (parasti pie zemes zari vēl saglabājuši dzīvību).


Svarīgi apstrādāt apdobes – uzrakt vai vismaz uzirdināt, izraut nezāles. Tas labāk ļaus saknēm elpot un uzņemt ūdeni. To darot, varēs novērtēt, vai augam nevajag uzliet kādu spaini ūdens.

Reklāma
Reklāma


Papildus jālaista vismaz jaunie, šopavasar stādītie augļukoki un ogulāji.
 Ap ogulājiem var apbērt trūdu zemi. 


Vajag apkopt arī ķiršus. Ķiršiem uzirdina apdobi, izravē. Pirms uzrušināšanas ap koku ieteicams apbērt pāris lielu sauju ar krītu vai kaļķiem (vajadzīgs visiem kauleņkokiem). Derētu arī pilnmēslojums (kuram slāpekļa (N) daudzums nepārsniedz 10, tas norādīts uz iepakojuma). 


Rudens pusē visiem kokiem un ogulājiem vajadzētu dot rudens mēslojumu. 


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.