Pēdējā laikā esmu novērojusi, ka pastiprināti izkrīt mati. Vai tas varētu būt saistīts ar izslimotu Covid-19? 0
Pēdējā laikā esmu novērojusi, ka pastiprināti izkrīt mati. Vai tas varētu būt saistīts ar to, ka pirms pāris mēnešiem izslimoju Covid? Vai mati ataugs? KRISTĪNE K.
Kāpēc mati izkrīt
“Zinātniskajos pētījumos pierādīts, ka viena no Covid-19 raksturīgākajām blaknēm ir matu izkrišana,” apstiprina Veselības centra 4 dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule un skaidro, ka iemesls, kāpēc pēc slimošanas var izkrist mati, ir pārmaiņas, ko šis SARS-CoV-2 koronavīruss rada organismā. “Turklāt nianses un izpausmes, kā tas var ietekmēt organismu, arī matu veselību, ir ļoti daudzveidīgas,” viņa piebilst.
Matu izkrišanu var rosināt novājināta imunitāte pēc vīrusa pārslimošanas, arī medikamentu lietošana ārstēšanās laikā. Lielu stresu organismam nodara ilgstoši augsta ķermeņa temperatūra un drudzis, kā sekas arī var būt pastiprināta matu izkrišana.
Katram matam ir savs dzīves cikls, kas ietver augšanas, miera un izkrišanas fāzi. 2–6 gadus matam ir aktīvā augšanas fāze. Ja organismam ir liels stress, šis cikls var tikt izjaukts – mats agrāk var pāriet miera jeb telogēnajā fāzē, kas ilgst vidēji trīs mēnešus. No tās nav iespējams atgriezties augšanas fāzē, un mats priekšlaikus izkrīt, pilnvērtīgi neizejot savas dzīves ciklu.
Ja vīruss bijis ļoti agresīvs, krītas arī ādas dabiskās aizsargspējas, rezultātā var attīstīties dažādas galvas ādas slimības, kas pastiprina matu izkrišanu. “Bieži pie manis vēršas pacienti, kuriem pēc smagas vai vidēji smagas slimības gaitas sākuši izkrist mati. Aplūkojot galvas ādu palielinājumā ar trihoskopu, paveras diezgan bēdīga aina – galvas āda ir ļoti iekaisusi, apkārt mata folikulam ir tūska, apsārtums, ir galvas ādas zvīņošanās, nereti aktivizējusies dažādu sēnīšu mikroflora, arī streptokoki, stafilokoki, kas būtiski var ietekmēt matu veselību un pastiprināt to izkrišanu,” stāsta speciāliste.
Saslimstot ar Covid-19, var attīstīties arī autoimūns iekaisums, kas izraisa perēkļveida matu izkrišanu.
Kā stiprināt matus
Par normu uzskata, ja dienā izkrīt vidēji līdz 100 matiem. Tomēr, ja, ķemmējot vai mazgājot matus, tie izkrīt ievērojami vairāk nekā iepriekš, tā ir pazīme, ka matu veselībai jāpievērš pastiprināta uzmanība.
Matu veselību stiprinās pilnvērtīgs sabalansēts uzturs un vitamīni. “Sevišķi svarīgi ir B grupas vitamīni, D vitamīns, kas palīdzēs organisma šūnām aktīvi darboties un atjaunoties. Būtisks matu veselībai ir arī cinks, silīcijs, selēns, dzelzs, kas īpaši sievietēm mēdz būt pazeminātā līmenī. Šie vitamīni un mikroelementi nepieciešami, lai mums būtu tie ķieģelīši, no kā organismam uzbūvēt matu,” skaidro Sandra Vizule.
Papildus var lietot aptiekās nopērkamos bezrecepšu medikamentus un serumus matu augšanas veicināšanai, placentas ampulas, ja nepieciešams – arī pretblaugznu šampūnu.
Taču periodā, kad novērota pastiprināta matu izkrišana, nedrīkst lietot asus galvas ādas pīlingus. “Noteikti nevajag eksperimentēt ar tautas metodēm, piemēram, iesmērēt galvas ādā sīpolu sulu. Ja āda ir iekaisusi, sīpolu sula var saasināt iekaisumu,” brīdina ārste.
Vai mati ataugs
Vairākumā gadījumu pēc slimošanas mati ataug. Taču tas, cik ātri tas notiks, atkarīgs no matu izkrišanas cēloņa. Ja tā bijusi reakcija uz novājinātu imunitāti vai augstu ķermeņa temperatūru, organismam atveseļojoties, mati pamazām sāks ataugt pāris mēnešos. Taču, ja cēlonis ir iekaisumi un baktēriju savairošanās ādas aizsargspēju pavājināšanās dēļ, turklāt problēma netiek laikus ārstēta, matu ataugšanas periods var būt krietni ilgāks.
Ja mati pastiprināti izkrīt jau mēnesi, noteikti jādodas pie dermatologa vai trihologa. Laikus neārstējot problēmu, matu izkrišana var pastiprināties.
“Diemžēl paši mājas apstākļos nevaram novērtēt matu patieso izkrišanas cēloni. Ārsts paņems galvas ādas nokasījumus, apskatīs tos palielinājumā, izvērtēs matu blīvumu, vai tie aug vienmērīgi, novērtēs, vai galvas āda nav iekaisusi,” skaidro ārste. “Sākot šķetināt, kāpēc mati izkrīt, reizēm atklājas veselības problēmas, par kurām cilvēks nemaz nav aizdomājies vai nojautis. Piemēram, matu izkrišanu var ietekmēt hormonālās sistēmas svārstības, klimakss. Ir veselības problēmas, kas pamazām krājas, un, saslimstot ar Covid-19, tās vienkārši ir saasinājušās. Tāpēc ir būtiski veikt rūpīgu veselības pārbaudi, lai noskaidrotu cēloni. Pēc tam ārsts varēs ieteikt piemērotāko ārstēšanu.”