Foto: Albina Glisic/Shutterstock

Pēdējā gada laikā 22% Latvijas iedzīvotāju saskārušies ar mugurkaula slimībām 0

Pēdējā gada laikā 22,4% Latvijas iedzīvotāju ārstētas vai diagnosticētas mugurkaula slimības, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums par 2018.gadu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Mugurkaula slimības biežāk diagnosticētas sievietēm nekā vīriešiem, proti, ar šo slimību gada laikā saskārušies 25,9% sieviešu un 18,4% vīriešu. Tāpat šīs slimības biežāk skārušas cilvēkus gados, jo vecuma grupā no 55 līdz 64 gadiem ar šo saslimšanu saskārušies 36,6% vīriešu un 41,7% sieviešu.

Vēl diezgan liela daļa jeb 21,8% iedzīvotāju ārstēta vai diagnosticēta hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens. Arī šī problēma biežāk konstatēta sieviešu populācijā, proti, ar to saskārušies 27,1% sieviešu un 16% vīriešu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr kuņģa, zarnu trakta čūla vai citas gremošanas sistēmas hroniskas slimības ārstētas vai diagnosticētas 9,7% iedzīvotāju, hiperholesterinēmija jeb slimība, kam raksturīgs īpaši augsts holesterīna līmenis, – 8,2%, nieru vai urīnceļu slimības – 7,5%, vairogdziedzera slimības – 6,8%, sirds mazspēja – 6,5%, bet cukura diabēts ārstēts vai diagnosticēts 5,4% iedzīvotāju. Ginekoloģiskas slimības skāra 11% sieviešu.

Kopumā SPKC nosauktās saslimšanas, izņemot insultu un miokarda infarktu, biežāk sastopamas sievietēm nekā vīriešiem. Neviena minētā saslimšana nav diagnosticēta vai ārstēta 45,2% iedzīvotāju – 56% vīriešu un 35,4% sieviešu.

Pētījumā tika arī vaicāts par simptomiem, ar kuriem iedzīvotāji saskārušies pēdējā mēneša laikā, un visbiežāk jeb 46,4% iedzīvotāju saskārušies ar galvassāpēm. Vēl liela daļa jeb 33,9% iedzīvotāju saskārušies ar sāpēm muguras krūšu-jostas daļā, 32,3% – sāpēm locītavās, 31,9% – sāpēm muguras kakla-plecu daļā, bet vēl 30,2% iedzīvotāju saskārušies ar nomāktību un sliktu garastāvokli.

Tāpat 26,6% iedzīvotāju pēdējā mēneša laikā saskārušies ar bezmiegu, 17,4% – galvas reiboņiem, 14,8% – vēdera sāpēm, 13,1% – pietūkumu pēdu-potīšu rajonā, 12,3% – gremošanas traucējumiem, kā arī daudziem citiem simptomiem un sūdzībām. Apmēram 20% iedzīvotāju nebija neviens no SPKC nosauktajiem simptomiem vai sūdzībām.

SPKC pētījuma tapšanas laikā notika apmēram 3500 intervijas ar iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Pētījumā analizēta Latvijas pieaugušo iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu izplatība, tostarp smēķēšana, alkohola lietošana, uzturs, fiziskās aktivitātes, mutes higiēna, vakcinēšanās, satiksmes drošība, kā arī iedzīvotāju vēlme mainīt uzvedību, iesaistīties veselības veicināšanas pasākumos. Tas ietver arī datus par Latvijas pieaugušo iedzīvotāju veselības pašnovērtējumu un veselības aprūpes pakalpojumu izmantošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.