Pēdas, ūdens un pašsajūta – diabētiķa zelta trio. Endokrinoloģes ieteikumi 0
Pati par sevi gadalaiku maiņa neietekmē cukura diabēta gaitu.
Tomēr lielākajai daļai cilvēku ar cukura diabētu dzīvesveids atšķiras no sezonas uz sezonu, un tas var ietekmēt cukura diabēta gaitu un tā ārstēšanu.
Tāpēc Latvijas Universitātes pēcdiploma izglītības institūta (LUMPI) un Veselības centra 4endokrinoloģe Jeļizaveta Sokolovska aicina noteiktām lietām pievērst papildu uzmanību.
Vasarā dzer daudz šķidruma
Iestājoties karstākam laikam, cilvēkiem ar cukura diabētu palielinās dehidrācijas (atūdeņošanās) risks. Tāpēc nedrīkst aizmirst par regulāru šķidruma uzņemšanu, dzerot ūdeni vai nesaldinātas zāļu tējas. ‘
Vecāka gadagājuma cilvēkiem nepietiekama šķidruma uzņemšana var veicināt arī asinsspiediena svārstības ar pēkšņu asinsspiediena pazemināšanos, kas draud ar samaņas traucējumiem un to sekām – kritieniem.
Seko līdzi savai pašsajūtai
Lielai daļai cilvēku ar cukura diabētu siltajā sezonā ir daudz aktīvāks dzīvesveids nekā ziemā vai rudenī. Aktuāli kļūst darbi dārzā, garas pastaigas vai izbraucieni ar divriteni. Kustības ir neatņemama cukura diabēta ārstēšanas sastāvdaļa, tāpēc noteikti ir jāļaujas vēlmei un aicinājumiem aktīvi pavadīt laiku!
Pastiprinoties kustību apjomam un mazinoties apetītei vasaras periodā, ierastā cukura terapija dažiem pacientiem var kļūt „par stipru”. Ja pacients jūt vai konstatē pazeminātu glikozes līmeni (mazāk par 4 mmol/l, ko sauc par hipoglikēmijām), ir jākonsultējas ar savu ārstu.
Turklāt daļai cilvēku ar cukura diabētu vasaras periodā glikozes līmeņa rādītāji var arī pasliktināties. Iemesls parasti ir diētas kļūdas, ļaujoties zemeņu un citu ogu un augļu valdzinājumam.
Taču nedrīkst aizmirst, ka ogas un augļi (arī Latvijas!) satur daudz fruktozes, tāpēc tie ir ļoti saldi un ātri paceļ glikozes līmeni asinīs. Tādēļ tie jālieto deserta vietā ierobežotā daudzumā pēc ēdienreizes. Tāpat vasara ir saistīta ar alus patēriņu. Alū ir liels ogļhidrātu saturs, un no tā cilvēkiem ar cukura diabētu būtu jāizvairās.
Rūpējies par savu pēdu veselību
Cilvēkiem ar cukura diabētu vasarā jāatceras par pēdu kopšanu. Pēdām svīstot, vasarā ir lielāks risks parādīties tulznām un nobrāzumiem, tāpēc katru dienu ir jāapskata savas pēdas. Ir jābūt gatavam nekavējoties vērsties pie ārsta, ja tiek pamanīts ādas bojājums, kas nesadzīst dažu dienu laikā.
Tāpēc šādiem pacientiem speciālisti neiesaka staigāt basām kājām, jo pacients var uzkāpt uz kāda asa priekšmeta un to nesajust. Rezultāts var būt bēdīgs – infekcija un ķirurģiskās ārstēšanas nepieciešamība.
Jāuzmanās arī no termoregulācijas traucējumiem
Cilvēkiem ar ļoti lielu cukura diabēta stāžu var veidoties arī termoregulācijas traucējumi. Lielāks risks saistībā ar termoregulācijas traucējumiem ir vecāka gadagājuma pacientiem, kā arī tiem, kuriem ir vairākas cukura diabēta komplikācijas. Šādiem pacientiem ļoti karstā laikā jāizturas labi vēdinātās vai kondicionētās telpās un regulāri jāuzņem šķidrums.