Foto: SHUTTERSTOCK

Vai, masējot pēdas, var ietekmēt arī sāpošu, stīvu muguru? 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Esmu dzirdējusi, ka pēdās atrodas tādi punkti, kuri atbild par citām ķermeņa daļām. Vai, masējot pēdas, var ietekmēt arī sāpošu, stīvu muguru? Gunta Saldus novadā

Atbild fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Sintija Strautiņa-Strēle: “Pēdu āda ir ļoti jutīga, jo uz tās virsmas ir ap 70 tūkstošiem nervu receptoru, kas uztver informāciju par apkārtējo vidi – temperatūru, spiedienu, pieskārienu. Nervu impulsu veidā tā nonāk centrālajā nervu sistēmā, un seko atbilstoša jeb reflektora atbildes reakcija uz kairinātāju. Pēdās atrodamas visas ķermeņa refleksogēnās zonas. Arī uz mugurkaula refleksogēno zonu var iedarboties pavisam vienkārši – ar pēdu pašmasāžu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdas nomazgā siltā ūdenī vai 5–10 minūtes vanno siltā, bet ne karstā ūdenī. Pēc tam tās rūpīgi noslauka. Sagatavoto masāžas eļļu, piemēram, ņem pa 1 ēdamkarotei mandeļu eļļas, olīveļļas un kviešu asnu eļļas, kam pievieno 12 pilienus eikalipta ēteriskās eļļas, uzsilda ūdens peldē. Pēdu saņem rokās, un ar glaudošām kustībām uzklāj uz pēdas sasildīto eļļu. Ar berzējošām kustībām sasilda pēdas apakšējo virsmu, kur izvietotas iekšējo orgānu refleksogēnās zonas.

Tad izmasē katru pirkstu atsevišķi, ar īkšķi izberzē arī pēdas virspusi starp visiem pieciem pleznas kauliem. Pēdas iekšējā malā izvietota mugurkaula refleksogēnā zona. Kakla daļa sākas no īkšķa naga pamatnes, pēdas velves augšupejošā daļa atbilst mugurkaula krūšu daļai, velves lejupejošā daļa – jostas daļai, bet virs papēža kaula izvietota mugurkaula krustu daļa un astes kauls.

Masē ar īkšķa spilventiņu, dziļi uzspiežot, virzienā no īkšķa naga pamatnes uz papēža kaulu. Ja ir muguras muskuļu saspringums vai mugurkaula deformācija, tā atspoguļosies atbilstošajā pēdas refleksogēnajā zonā ar pastiprinātu jutīgumu. Sildošu efektu iespējams iegūt, šo zonu enerģiski berzējot ar dūrēm vai plaukstu. Šādu enerģisku pēdas iekšējās malas berzēšanu var ieteikt veikt katru rītu muguras lokanības veicināšanai.

Pēc tam pēdu maigi noglauda, ar rokas palīdzību veic pēdas rotēšanu – piecreiz uz ārpusi un tikpat uz iekšpusi, tad ar roku palīdzību kājas pirkstus liec pret sevi un uz leju. Pēc tam tieši tāpat apstrādā arī otru pēdu. Šāda masāža katrai pēdai aizņem apmēram 10 minūtes. Pēc tam apvelk siltas zeķes.

Pēdu pašmasāžu nav ieteicams veikt, ja ir pēdu ādas iekaisums, drudzis, ļaundabīgs audzējs, nedrīkst masēt dzimumzīmju zonas, īpaša piesardzība jāievēro grūtniecības pirmajā trimestrī.”

SAISTĪTIE RAKSTI