Pedagogi streiko visā Latvijā; pietiek arī šaubīgo 3
LIZDA un ziņu aģentūru apkopotie dati liecina, ka LIZDA rīkotajā streikā piektdien piedalās vairāk nekā 24,5 tūkstoši darbinieki no 912 mācību iestādēm.
Streika atbalstītāji un tā pretinieki pauduši dažādus viedokļus.
Piemēram, Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas direktors Guntis Vasiļevskis sarunā ar aģentūru BNS pauž neapmierinātību, ka jaunā pedagogu atalgojuma modeļa dēļ viņa vadītās skolas pedagogiem tiktu samazināts atalgojums uz Latvijas mazo vidusskolu rēķina.
Direktors informēja, ka pasniedzēji piektdien brīdinājuma streika laikā ir ieradušies darbā, bet mācību process nenotiek, kā arī teju neviens skolēns uz mācību iestādi nav atnācis.
Rīgas sākumskolas “Valodiņa” direktore Mārīte Teivāne pastāstīja, ka skolēnu vecāki tika informēti par iestādes dalību pedagogu streikā un tika laicīgi aicināti skolēnus uz skolu šodien nevest. Pirms streika skolas darbinieki apzināja vecākus, noskaidrojot, ka audzēkņi streika dienā paliks mājās.
Teivāne aģentūrai LETA sacīja, ka streiku uztver “ar dalītām jūtām”. Skolas kolektīvs lēma, ka streikā skolai jāpiedalās, taču viņa pati bijusi pret. “Ir nepieciešams sakārtot atalgojuma sistēmu, bet, vai šī attieksmes paušanas forma tam ir atbilstoša un dos rezultātus – šaubos. Un bērni paliek mājās – vecākiem tas varbūt sagādā grūtības,” viedokli pauda Teivāne.
Skolas direktore atzina, ka lielākās neērtības pedagogiem sagādā neziņa par katram paredzēto atalgojumu. “Vajag skaidru algu modeli, lai darbinieki zinātu – ieņemu šādu amatu, strādāju tik un tik stundas, un man jāsaņem šitik,” skaidroja Teivāne.
Šodienas streikā ir cerība uz labākiem laikiem, tomēr šobrīd ir sajūta, ka pirmsskolas pedagogi nevienam nav vajadzīgi un tie ir nabagi, aģentūrai LETA atzina Velta Kince, kura Rīgas 247.pirmsskolas izglītības iestādi “Rūķītis” vada kopš 1987.gada.
Bērni šodien dārziņā nav ieradušies, lai gan daži vecāki sākumā bija pauduši apņemšanos savas atvases nodot audzinātāju uzraudzībā. Vecāki par streiku bija informēti, un Kince ir patīkami pārsteigta par vecāku izpratni.
Kince cer, ka šodienas streiks pārskatāmā nākotnē dos pozitīvus rezultātus, jo šobrīd izveidojusies situācija atalgojuma jautājumā ir tik bēdīgā stāvoklī, kāda viņas ilgajā darba pieredzē nav bijusi.
Raunas vidusskolas un pirmsskolas izglītības iestādes skolotāji streikā nepiedalās, jo tam nesaskata jēgu.
Kā aģentūrai LETA atklāja Raunas vidusskolas direktore Anita Neimane, izglītības iestāžu darbinieki jau daudzus gadus streiko, taču rezultāta nav.
“Ko tad mēs vēlamies – lūdzam, lai valdība atdod parādu, to naudu, kuru “aizņēmās” no skolotāju algu budžeta krīzes gados. Kad to atdos, tad sāksim runāt par reformām un pārmaiņām. Kur palika tā nauda, kad tika slēgtas vairākas skolas, kas šajā mācību gadā neatvēra vairākas 10. klases “nepietiekama” skolēnu skaita dēļ? Vai šī skolu un klašu nebūšana ir jau plānveidīga – tam nauda nebija paredzēta?” jautā direktore.
Arī Lielvārdes pamatskola šodien streikā nepiedalās. Kā atzīst skolas direktors Andis Pētersons, viņš neizprot, kāpēc un pret vai par ko pārējie kolēģi novadā protestēs.
“Vecais modelis neesot labs, taču jaunais ir vēl sliktāks. Neviens no tiem nav vērsts uz kvalitātes uzlabošanu. Novedīs tikai pie tā, ka daļai pedagogu nāksies darbu pamest, jo likmju skaits saruks,” uzskata direktors.
Viņaprāt, arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) uzstādījumi nešķiet pārliecinoši, nerodas arī pārliecība, ka jebko panāks ar šādām darbības formām. Šī ticība jau sen esot zudusi, tāpēc 2002.gadā skolas pedagogi no LIZDA esot izstājušies. Direktors arī norāda, ka vajadzētu taču būt kādam uzkrājumam (bet tāda neesot), lai nokompensētu streikotājiem zaudēto dienu, nevis gaidīt atbalstu no pašvaldībām.
Turpretī Rīgas Strazdumuižas internātpamatskolas pedagogi streikā piedalās, jo, kā uzsver skolas mācību pārzine Sarmīte Rozīte: “Valsts nedzird un neredz speciālās izglītības pedagogus.”
Sarunā ar aģentūru LETA Rozīte uzsvēra, ka šodien skolā streiko ne tikai pedagogi, bet arī tehniskie darbinieki un skolas kolektīvs ir ļoti vienots savā vēlmē panākt uzlabojumus esošajā neapmierinošajā situācijā.
“Mēs šodien streikojam – gandrīz simtprocentīgi – 105 izglītības iestādes darbinieki, tostarp tehniskie darbinieki,” sacīja Rozīte. Viņa pauda, ka patlaban skolas darbinieki sapulcē pārspriež to, kāpēc valdība nenāk pretim pedagogiem un ko iespējams darīt lietas labā.