Foto kolāža no bloga topdom

Pečvorks interjerā. Idejas, kā atsvaidzināt savu mājokli, netērējot daudz 0

Pečvorks jeb lupatiņu tehnika (saukta arī par kviltu) radusies jau Senajā Ēģiptē. Tur gan izrakumos atrastā sega darināta no gazeles ādas, bet veids, kā tā tapusi, pilnībā atbilst jau krietni vēlāk – 17. gadsimtā – Anglijā radītajam lietišķi dekoratīvās mākslas veidam.
Patiesībā pečvorka tehnika nozīmē nelielu, dažādu rakstu un toņu materiāla gabaliņu apvienošana vienā kompozīcijā. Sākumā lielākoties to izmantoja tekstilā un ādas apstrādē, bet mūsdienās pečvorku plaši pielieto arī flīžu, tapešu, paklāju kolekcijās, kā arī mēbeļu dizainā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Lasīt citas ziņas

Pečvorks iecienīts ne tikai Eiropā, bet arī Amerikā, Ķīnā un citās valstīs. Īpašs uzplaukums bija vērojams pagājušā gadsimta 70. gados, kad tā elementi parādījās arī jauniešu apģērba modē. Savukārt pēdējos gados pečvorks jau kļuvis par dizaina pasaules neatņemamu sastāvdaļu. Tiek rīkotas pat speciālas izstādes, kurās atrāda gan unikālus un vēsturiskus šī stila darinājumus, gan mūsdienīgas kolāžas no neierastākiem materiāliem.

Vai viegli izveidot?

Reakcija uz pečvorka tehnikā darinātām lietām un apdares materiāliem mēdz būt divējāda – vieniem šķiet, ka krāsu un rakstu ir par daudz un ka tie ātri nogurdina. Citi turpretim uzskata, ka šādu lupatu deķīti spēj izveidot kurš katrs un tas nav nekas sevišķs. Tomēr tā nav – atsevišķie materiāla gabaliņi netiek kombinēti, kā pagadās, bet gan rūpīgi saskaņojot krāsas un rakstus tā, lai izveidotos harmoniska kompozīcija. Pie rūpnieciskajām kolekcijām strādā pat vairākas dizaineru grupas. Tas jāņem vērā, ja ir vēlme pašam izveidot kaut ko šajā tehnikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais, lai krāsu toņi būtu cits citu papildinoši, bet raksti palīdzētu radīt mājīgumu, nepiespiestu atmosfēru un dotu iespēju acīm atpūsties.

Kādiem interjeriem piestāv?

Lupatiņu tehnika ļoti labi piestāv lauku jeb kantri stila mājokļiem. Lai tā iekļautos kopējā noskaņā, vēlams lietot dabisku toņu klusinātas nokrāsas, dabas motīvu rakstus un izmantot to dekoratīvajos spilvenos, segās, mīkstajās rotaļlietās, aizkaros utt.
Dizaineri pečvorku mēdz izmantot arī art deko stila ietvaros. Šajā salikumā izmanto balto, melno, zelta un sudraba krāsas un pareizas ģeometriskas formas. Kā galveno līniju tomēr izceļot art deko, bet pečvorku izmantojot tikai kā nelielu papildu akcentu.
Ļoti laba savienība pečvorkam ir ar Provansas stilu. Šeit dominē visi maigie pasteļtoņi, ziedu un augu raksti, tekstilizstrādājumi.

Kā izmantot apdarē?

Sienu apdarē nav jābaidās no fantāzijas lidojuma. Tie, kas nejūtas droši dizaina pasaulē, var izmantot jau gatavas, pečvorka tehnikā veidotas tapetes, bet drosmīgākie var paši komplektēt tapešu atlikumus, kombinējot vienāda izmēra tapešu kvadrātveida loksnes. Tikai jāatceras, ka telpā pilnīgi pietiks ar vienu pečvorka tehnikā veidotu sienu vai pat joslu, bet pārējām plaknēm jābūt kādā no pečvorkā izmantotajiem, neitrālajiem toņiem. Līdzīgi var rīkoties arī ar flīzēm un flīžu atlikumiem vannas istabā vai virtuvē.

Grīdas segumā nekļūdīgs variants būs pečvorka tehnikā veidots, neliela izmēra paklājs. Pārējam grīdas segumam jābūt neitrālā tonī, lai lieki nepiesaistītu uzmanību. Arī grīdas flīzējums var būt veidots pečvorka tehnikā. Vannas istabās vai virtuvēs nereti no šāda flīzējuma veido pseido paklāju, pārējo plakni flīzējot vienkrāsaini neitrālu.

Pečvorku var izmantot ne tikai spilvenos, segās, pārklājos vai aizkaros, bet arī mēbeļu tapsējumā. Šāda mīkstā mēbele uzreiz piesaistīs uzmanību un kļūs par telpas akcentu. Izmantojot daudzveidīgās printu iespējas, pečvorks ienāk arī virtuves darba virsmu noformējumā vai korpusa mēbeļu fasāžu dekoros.

Reklāma
Reklāma

Kas piestāvēs atsevišķām telpām?

Tā kā viesistaba ir mājokļa vizītkarte, šajā telpā nedrīkst aizmirst par līdzsvaru un harmoniju. Pat viens krāsains, lupatiņu tehnikā tapsēts dīvāns jau būs pietiekams akcents, lai piesaistītu viesu uzmanību un radītu iespaidu par mājoklī valdošo noskaņu.
Par akcentiem šajā telpā var izmantot kaut ko vienu no šī saraksta: aizkari, dīvāns, dīvāns un divi krēsli, pledi vai paklājs.

Ja tomēr vēlas lielāku uzsvaru uz pečvorku, var kombinēt, piemēram, nelielas mēbeles tapsējumu + paklāju vai atsevišķu joslu sienā u.tml.

Guļamistabai piestāvēs romantiskās noskaņās veidots pečvorks. Toņi – balts, sārts, lavandas, koraļļu, gaiši zils, salātzaļš. Lielākoties par telpas akcentu izvēlas gultu, kuru pārklāj ar pečvorka tehnikā darinātu segu.

Citi varianti:
Tapetes vai panno pie gultas galvgaļa sienas, aizslietnis pečvorka stilā, paklājiņš pie gultas, dekoratīvie spilveni, aizkari, kaut kas no iepriekš minētā + naktslampiņu abažūri.

Bērnistaba ir ļoti pateicīga zona lupatiņu tehnikā veidotām lietām un apdarei. Visbiežāk tās ir tapetes vai tekstilizstrādājumi. Izmanto maigus, klusinātus toņu salikumus, dabas motīvus, dzīvnieku un pasaku tēlus. Ļoti labi kombinēt ar lupatiņu tehnikā veidotām mīkstajām rotaļlietām. Bērnistabā mājīgumu un omulību palīdz radīt arī šādā tehnikā šūti aizkariņi vai darinātas leļļu mājas. Tomēr jāatceras – raibuma nedrīkst būt par daudz!

Virtuvē pečvorks vislabāk izskatās flīzējumā. Tas var klāt gan grīdu, gan sienu virs darba virsmas. Var izmantot arī: aizkarus, galdautu, dvielīšus un krēslu paliktņus (daudzums atkarīgs no virtuves izmēriem: jo mazāka virtuve, jo mazāk pečvorka elementu), krāsaini lampu kupoli, darba virsma printu tehnikā.

Arī vannas istabā, līdzīgi kā virtuvē, sienas un grīda ir vislabākās plaknes pečvorka tehnikā veidotiem dekoriem. Ļoti bieži izvēlas dekorēt grīdu un vienu no sienām. Pečvorka tehnikā var būt veidota arī tikai atsevišķa josla uz sienas vai ap izlietni. Labi izskatās flīzēts pseido paklājiņš. Atšķirībā no citām telpām vannas istabā lupatiņu tehnikā veidotu tekstilu izmanto reti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.