“Pēc vīra vardarbības un draudiem viņam noteikts aizliegums man tuvoties.” Vai to var saglabāt arī pēc tiesas? 26
“Pēc vīra vardarbības un draudiem viņam noteikts aizliegums man tuvoties. Drīzumā notiks tiesa par laulības šķiršanu. Vai ir iespēja šo aizliegumu saglabāt arī pēc šķiršanās? Ja nav, tad kā man sevi pasargāt?” Jautā Līga Zemgalē.
Spēkā līdz laulības šķiršanai
Zvērināta advokāta Alda Liepiņa palīdze Seila Mieze paskaidro, ka saskaņā ar Civilprocesa likumu, apmierinot prasību, pagaidu aizsardzība pret vardarbību ir spēkā līdz dienai, kad stājas spēkā spriedums (konkrētajā gadījumā laulības šķiršana tiesvedībā). Izņēmums ir pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzeklis – pienākums atbildētājam apgūt sociālās rehabilitācijas kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai, kas ir spēkā līdz tā izpildei. Atsevišķos gadījumos tiesa spriedumā var noteikt, ka pagaidu aizsardzība pret vardarbību turpinās arī pēc sprieduma stāšanās spēkā (šajā gadījumā pēc laulības šķiršanas), bet ne ilgāk par gadu pēc šā sprieduma.
Tomēr, ja atbildētājam, kas pastāvīgi dzīvo mājoklī kopā ar prasītāju, noteikts pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzeklis – pienākums atstāt mājokli, kurā pastāvīgi dzīvo prasītājs, un aizliegums atgriezties un uzturēties tajā, un/vai aizliegums atrasties tam tuvāk par tiesas lēmumā minēto attālumu, tiesa var noteikt, ka pagaidu aizsardzība pret vardarbību ir spēkā ne ilgāk kā 30 dienu pēc sprieduma stāšanās spēkā.
Ja apdraudējums turpinās, jāvēršas policijā
Ja atbildētājs savas vardarbīgās darbības turpina un prasītāja joprojām jūtas apdraudēta, jāvēršas Valsts policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu, vadoties no atbildētāja noziedzīgo darbību rakstura.
Der zināt
Lai sevi pasargātu:
jāvērš tiesas uzmanība un laulības šķiršanas tiesvedības laikā jālūdz, lai tiesa piemēro kādu no minētajiem aizsardzības pret vardarbību līdzekļiem,
pēc termiņa beigām jāmonitorē atbildētāja uzvedība un jābūt gatavai nekavējoties reaģēt, lūdzot uzsākt kriminālprocesu.