Milanas Beļevičas atcelšana un mierizlīgumi nozīmē, ka “Olainfarm” ir nonākusi faktiskā “Repharm” grupas kontrolē, kaut gan tas pagaidām vēl neatspoguļojas Uzņēmumu reģistrā.
Milanas Beļevičas atcelšana un mierizlīgumi nozīmē, ka “Olainfarm” ir nonākusi faktiskā “Repharm” grupas kontrolē, kaut gan tas pagaidām vēl neatspoguļojas Uzņēmumu reģistrā.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pēc trim gadiem beidzot mierizlīgums. Tiešām beigas “Olainfarm” konfliktam? 1

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Otrdienas pēcpusdienā notika pārmaiņas zāļu ražotāja “Olainfarm” lielākā akcionāra – SIA “Olmafarm” – valdē, kas signalizē par nu jau trīs gadus ilgušā Valērija Maligina mantinieču konflikta beigām un, visticamāk, “Olainfarm” nonākšanu Latvijas farmācijas uzņēmumu grupas “Repharm” kontrolē.

Godīgi jāatzīst, ka šī raksta gatavošanas gaitā neizdevās saņemt no iesaistītajām pusēm komentārus, tādēļ tas balstīts uz notikušajiem faktiem un iepriekš zināmās informācijas analīzi.

Klanu cīņas

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad – SIA “Olmafarm”, kas pārvalda 42,56% zāļu ražotāja “Olainfarm” akciju, “saistībā ar uzticības zaudēšanu” atbrīvojusi no valdes locekļa amata Milanu Beļeviču. Vienlaikus notikušas arī citas izmaiņas – par “Olmafarm” 100% akciju īpašnieci kļuvusi Kristīne Brunovska, kas ir jaunākās V. Maligina mantinieces – Annas Emīlijas Maliginas – likumiskās aizbildnes Signes Balderes-Sildedzes ģimenes locekļu Helmuta Baldera-Sildedža un Anitas Balderes-Sildedzes darījumu partnere un līdzīpašniece kopīgi pārvaldītajā uzņēmumā “Mārupes siltumnīcas”. Viņu tātad varētu uzskatīt par Balderu-Sildedžu “klana” pārstāvi jaunajā “Olmafarm” pārvaldes struktūrā.

No otras puses – par uzņēmuma valdes locekļiem kļuvuši advokāts Pēteris Rubenis, kas līdz šim pārstāvējis abu pārējo mantinieču – Irinas Maliginas un Nikas Saveļjevas intereses un, kas ne mazāk svarīgi – ir pārstāvējis arī farmācijas uzņēmumu grupas “Repharm” intereses, viņš ir arī “Repharm” grupai piederošās “Rīgas Farmaceitiskās rūpnīcas” bijušais padomes priekšsēdētājs.

Otrs ieceltais valdes loceklis ir Jānis Kirš­blats, tūrisma un viesnīcu rezervēšanas uzņēmuma “First Class Lounge” valdes loceklis, šī uzņēmuma 100% daļu īpašnieks ir AS “Olainfarm”. Tā kā mantinieču konflikta laikā viņš nav atcelts no amata, tad jāuzskata, ka viņš “Olmafarm” valdē pārstāv tos akcionārus, kas kontrolē pašreizējo uzņēmuma padomi un valdi. Visas attiecīgās izmaiņas jau 27. aprīļa vakarā bija vērojamas “firmas.lv” datubāzē.

Mierizlīguma pazīmes

Taču patiesībā svarīgākais nav personas, kas ieceltas “Olmafarm” valdē, bet gan tas fakts, ka, kā apgalvo jaunais “Olmafarm” valdes loceklis P. Rubenis, lēmumu par Beļevičas atsaukšanu no amata ir atbalstījušas visas trīs uzņēmuma līdzmantinieces. Tas ir pirmais zināmais gadījums kopš mantinieču konflikta sākuma – tas sākās pēc 2018. gada decembrī pēkšņi mirušā V. Maligina nāves. Šāda pēkšņa un negaidīta vienošanās liecina, ka mantinieču konflikts tuvojas beigām.

Var izteikt dažādus minējumus par šādām pēkšņām nostājas izmaiņām, tomēr ticamākais iemesls ir panāktais miera izlīgums Signes Balderes-Sildedzes konfliktā ar SIA “Farma Fund”. Jāatgādina, ka šī gada februārī abas puses apmainījās ar naidīgiem paziņojumiem – “Farma Fund”, kas 100% pieder “Repharm” grupas “Rīgas farmaceitiskajai fabrikai”, paziņoja, ka tai saskaņā ar savulaik noslēgto līgumu ir tiesības 2023. gadā atpirkt Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās “Olainfarm” akcijas. Tika arī apgalvots, ka “Farma Fund” ir jau veicis daļu no pirkuma samaksas un turpinās veikt maksājumus atbilstoši līgumā noteiktajam maksājumu grafikam.

Reklāma
Reklāma

S. Baldere-Sildedze savukārt asi publiski atbildēja, ka “Repharm” grupai un tātad arī “Farma Fund” nav ne tiesību, ne pilnvaru uz Annai Emīlijai Maliginai piederošajām AS “Olainfarm” akcijām un SIA “Olmafarm” kapitāldaļām. Šī gada 18. martā notika pirmā tiesas sēde šī konflikta sakarā.

“Repharm” kontrolē – pagaidām neoficiāli

Ja ir panākts miera izlīgums šajā konfliktā, tad vienīgais veids, kādā šāds mierizlīgums varēja tikt panākts, ir tas, ka S. Baldere-Sildedze ir sapratusi, ka viņai neuzvarēt tiesu pret “Farma Fund”, un piekāpusies uzņēmuma prasībām. Tieši par to arī signalizē pārmaiņas “Olmafarm” valdē un īpašnieku struktūrā.

Ja no savām prasībām būtu atkāpies “Farma Fund”, tad minētās izmaiņas “Olmafarm” nebūtu notikušas. Tas savukārt nozīmē, ka viens no diviem lielajiem Latvijas zāļu ražotājiem – “Olainfarm” – ir nonācis faktiskā “Repharm” grupas kontrolē, kaut gan tas pagaidām vēl neatspoguļojas nekādos Uzņēmumu reģistra vai citos datos – to traucē V. Maligina testamentā noteiktais piecu gadu aizliegums pārdot “Olainfarm” akcijas, šis aizliegums zaudēs spēku 2023. gada decembrī.

Tomēr jau gada sākumā tika izteiktas šaubas, vai Irina Maligina un Nika Saveļjeva pilnībā turpina kontrolēt sev pienākošās uzņēmuma kapitāla daļas. “Uz to vedina domāt fakts, ka sākotnēji viņas akcionāru sapulces apmeklēja pašas, taču pēdējā laikā viņas pārstāv ar “Repharm” saistīti juristi, kas darbojas saskaņoti.

Tāpat cirkulē neoficiāla informācija, ka starp vienu no minētajām akcionārēm un vienu no “Repharm” līdz­īpašniekiem Andreju Leiboviču jau 2019. gada vasarā ir parakstīta universālpilnvara, kas paver A. Leibovičam plašas iespējas. Par šādu pilnvaru, ja tā pastāv, bija jāinformē Fondu birža, bet tas nav darīts,” toreiz “Latvijas Avīzei” teica informācijas avots.

Ja apstiprināsies viss šeit minētais, interesantā situācijā būs nonākusi Rīgas Fondu birža un Finanšu un kapitāla tirgus komisija. Likumdošana nosaka – ja kāda akcionāra īpašumā ir tik daudz akciju, ka tās nodrošina viņam vismaz 30% balsstiesību, tad viņam ir pienākums izteikt mazākuma akcionāriem obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu. Kā birža un FKTK rīkosies situācijā, kad būs sarežģīti noskaidrot patieso īpašnieku struktūru, tomēr būs skaidri redzams, ka kāds no akcionāriem ir ieguvis kontroli pār uzņēmumu?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.