Foto: SHUTTERSTOCK

Pēc slimošanas aizkrita auss. Vai tas pāries pats no sevis? 9

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Pirms jaunā gada izslimoju kādu augšējo elp­ceļu infekciju – kovids tas nebija, jo veicu testu. Bija temperatūra, stiprs klepus, iesnas. Kad jau sāku atveseļoties, kādu rītu pamodos ar aizkritušu ausi. Nu jau nedēļu tā ir kā ar vati aizbāzta. Labi ar to dzirdu tikai tad, ja atveru muti (gluži kā pēc lidojuma lidmašīnā). Kādēļ tā, vai tas pāries pats no sevis? Zinaīda Ogres novadā

Atbild Gunta Sumeraga: “Noteikti nevajadzētu šādā gadījumā gaidīt, kad viss pāries pats no sevis. Auss aizkrišanu var radīt tāds banāls un samērā nekaitīgs gadījums kā sēra korķis, bet var būt arī iekaisums gan vidusausī, gan dzirdes nervā, tāpēc pēc iespējas ātrāk būtu jādodas pie ārsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena no gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju komplikācijām ir vidusauss iekaisums, kad vīrusu infekcijai pievienojas arī bakteriālā. Iesnu dēļ tiek nosprostots kanāls, kas savieno aizdeguni ar vidus­auss dobumu, radot labvēlīgu vidi baktērijām, kas tur iekļuvušas. Auss sāp, var būt paaugstināta temperatūra, pasliktinās dzirde. Ja to laikus ārstē, tā neatstāj paliekošas sekas, neārstēts vidusauss iekaisums var veicināt pastāvīgu dzirdes traucējumu attīstību. Daži vīrusi izraisa neiroinfekcijas, piemēram, mēdz būt gadījumi, kad dažas nedēļas pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas rodas dzirdes nerva iekaisums. Ja rodas sajūta, ka auss ir aizlikta, tā iemesls var būt arī sēra korķis, kurš nosprostojis ārējās auss ejas. No tā var viegli atbrīvoties, veicot auss skalošanu.

Par dzirdi

* Spēju dzirdēt dažādas skaņas nodrošina trīs auss daļas – ārējā, kura sastāv no auss gliemežnīcas un auss ejas, vidusauss, kurā atrodas bungplēvīte un dzirdes kauliņi, kā arī iekšējā auss, kur izvietoti dzirdes nerva receptori un sākas dzirdes nervs.

* Audiometrija ir dzirdes pārbaude, kuru veic ar elektroakustisku iekārtu – audiometru, kurš rada dažādu augstumu un stiprumu skaņas signālus. Lai noteiktu dzirdamības slieksni, dzirdes traucējumu pakāpi un raksturu, skaņas jāklausās arī caur aizauss kaulu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.