Studenti kļuvuši krietni motivētāki. Saruna ar LLU Meža fakultātes dekānu 0
Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šogad LLU Meža fakultātē iestājušies vairāk nekā 210 jauniešu. Fakultātes dekāns Linards Sisenis atzīst, ka studenti kļuvuši krietni motivētāki. Turklāt fakultātes ēka tiek remontēta un mācību process modernizēts, aprīkojot laboratorijas un pilnveidojot studiju programmas.
Interese pieaug?
L. Sisenis: Vēl pirms dažiem gadiem daļa studentu, iestājoties fakultātē, tā īsti nesaprata, kāpēc te atnākuši un ko īsti šeit var apgūt, toties pēdējos gados ir izteikti jūtams, ka Meža fakultātes reflektanti un studenti ir motivēti un griboši studēt. Tas nozīmē, ka jaunieši nenāk šurp vienkārši pamēģināt, kā nu būs, un cerībā tikt pie budžeta vietas, bet tāpēc, lai apgūtu profesiju un veidotu karjeru meža nozarē.
Kā studijas ietekmējusi Covid-19 pandēmija?
Pavasarī izaicinājums bija attālinātais studiju process, bet, tiklīdz ierobežojumi kļuva maigāki, pēc pašu studentu lūguma, augstā līmenī nodrošinot gan visus drošības pasākumus, gan distancēšanos, bakalaura un maģistra darbu aizstāvēšanas procesu un arī izlaidumu rīkojām klātienē.
Meža fakultātē notiek nepārtraukti remontdarbi. Kad tie beigsies?
Jau ir kapitāli izremontētas visas mācību auditorijas un laboratorijas, kā arī zāle, turpinās visas apkures sistēmas un veco logu nomaiņa. Protams, jaunie logi, durvis, grīdas un interjera elementi ir koka, jo esam taču Meža fakultāte. Līdz nākamā gada vidum tiks nosiltināti arī bēniņi un renovētas visas četras ēkas fasādes. Tik nopietni remontdarbi ir iespējami tāpēc, ka varam piesaistīt ES struktūrfondu līdzekļus.
Vai bez smukuma un siltuma būs arī kādi citi ieguvumi studentiem?
Vestibilus esam pielāgojuši tā, lai brīvajā laikā studentiem būtu ne vien patīkami tajos uzturēties, bet arī būtu pieejama nepieciešamā infrastruktūra, lai varētu strādāt pie datora vai mācīties. Informācijas centrā nodrošināsim trīs darba vietas ar datoriem, lai tie, kam savs dators nav pie rokas, var strādāt vai nepieciešamības gadījumā ko izdrukāt.
Gan zālē, gan pirmā stāva amfiteātra auditorijā ir iebūvētas apskaņošanas un multimediju sistēmas, kas nodrošina iespēju šīs telpas izmantot arī konferenču un semināru organizēšanai. Strādājam arī pie tā, lai auditorijās un vestibilos sienas nebūtu plikas. Esam iegādājuši piekarsistēmas, lai varētu izvietot izglītojošus stendus, kas ar interesantu informāciju nodrošinātu ne vien Meža fakultātes, bet arī citu fakultāšu studentus, kuriem pie mums notiek nodarbības.
Blakus Kokapstrādes katedrai būvēsim jauno starpnozaru laboratoriju, kas vienlaikus tiks veidota kā references objekts, būvniecībā izmantojot ne vien līmētas lielizmēra koka konstrukcijas, bet arī dažādus inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus. Šobrīd iepirkums ir beidzies un gaidām, kad varēs slēgt līgumu ar būvniekiem.
Šajā gadā ar 26 jauniem datoriem esam aprīkojuši vienu datorklasi, tādējādi nodrošinot studentiem iespēju apgūt prasmes darbam ar nozarē izmantotajām datorprogrammām un platformu LVM GEO. Līdz gada beigām plānojam modernizēt arī mežizstrādes laboratoriju. Laboratorijā iecerēts izvietot mazizmēra hidromanipulatoru ar vadības bloku, hidrosūkni u. c. uzskates līdzekļus, lai students izprastu meža mašīnu galveno mezglu uzbūvi un darbības principus.
Vai visas darbam nepieciešamās zināšanas tagad varēs apgūt uz vietas augstskolā?
Lai inženieris darbam nozarē būtu sagatavots labi, pamatlietas viņam ne vien jāapgūst auditorijā un laboratorijā, bet arī jānostiprina praktiski. Šo iespēju mums nodrošina labā sadarbība ar Meža pētīšanas staciju un Ogres tehnikumu, kur studenti triju nedēļu praksē ne vien atkārto un nostiprina jau zināmo, bet arī instruktoru vadībā reāli saprot, kā ir strādāt ar meža mašīnām.
No šī gada visi Mežinženieru studiju programmas absolventi ir reāli sēdējuši meža traktorā un kaut nedaudz ar to arī pastrādājuši. Plānojam attīstīt arī motorinstrumentu laboratoriju, jo, lai gan mežizstrādē dominē un vēl vairāk dominēs harvesteri, motorzāģis un krūmgriezis netiks nolemts aizmirstībai. Tādēļ joprojām man ir uzstādījums, ka inženierim, absolvējot fakultāti, ir kabatā jābūt motorinstrumenta operatora apliecībai un ne vien jāmāk droši ar motorzāģi vai krūmgriezi rīkoties, bet arī jāsaprot zāģa darbības un arī uzbūves pamatprincipi.
Par ko pašam vislielākais prieks?
Par to, ka studenti uzticas fakultātes vadības komandai, nāk un stāsta, kas viņiem studiju procesā nepatīk, ko viņi gribētu labāk vai citādi. Un tas dod iespēju saprast šaurās vietas, problēmas un tās risināt. Mans un manas komandas mērķis ir nodrošināt to, lai studēt fakultātē būtu interesanti un absolvents būtu iespējami pilnīgāk sagatavots darbam meža nozarē.