Nākamā gada pavasarī Latvijā ieradīsies 1000 cilvēku liels daudznacionāls NATO valstu bataljons. Šis lēmums tika pieņemts NATO samitā, un tā politiskā nozīme Latvijā jau ir novērtēta. Bet kā ar tehnisko un sadzīvisko pusi – kur atbraukušie karavīri dzīvos, ko ēdīs, kas viņiem mazgās veļu? Vai Latvija pusgada laikā paspēs visam sagatavoties? 0
Paredzēts, ka pusi no bataljona veidos kanādiešu karavīri, lielākoties kājnieku vienības, bet ieradīsies arī seši Kanādas gaisa spēku iznīcinātāji, kā arī jūras spēku fregate. Otru pusi no bataljona veidos citu NATO valstu karavīri, un Polijas laikraksts “Nasz Dziennik”, balstoties uz tā rīcībā esošo informāciju, ziņo, ka Latvijā atradīsies arī Polijas, Slovākijas, Francijas un Dānijas karavīri. Jau šonedēļ uz Kanādu ir devušies vairāki Nacionālo bruņoto spēku Nodrošinājuma pavēlniecības virsnieki, lai noskaidrotu, kādas ir kanādiešu vajadzības. Augustā gaidāma Kanādas bruņoto spēku speciālistu vizīte, lai iepazītos ar situāciju Latvijā. Taču jau tagad jādomā par sabiedroto karavīru dzīvesvietām, novietnēm tehnikai un treniņlaukumiem. Pašlaik vēl nav arī skaidrs, cik ilgu laiku daudznacionālais bataljons uzturēsies Latvijā – tas atkarīgs no ģeopolitiskās situācijas reģionā. Analītiķi lēš, ka bataljons te būs vismaz desmit gadus.
Varētu izmantot tukšās skolas
Šogad sabiedroto spēku uzņemšanai plānots tērēt ap 19 miljoniem eiro. NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube norāda, ka, visticamāk, sabiedroto spēku karavīri dzīvos Ādažu militārajā bāzē, kas ir galvenā NBS bāze. “Līdz ar daudznacionālā bataljona ierašanos papildu budžets netiek plānots, notiekošais mūsu ieceres neietekmē – kazarmas, kuras tagad paātrināti būvējam, jau ir iepriekš bijušas mūsu plānos,” uzsver R. Graube. Tikšot paātrināts temps, un jaunās kazarmas Ādažos pabeigs ātrāk, nekā paredzēts. Pašlaik Ādažos ir četras kazarmas ar iespējām uzņemt līdz 1874 karavīriem – divas no tām bāzē ir uzceltas jau 70. gados, bet vēl divas tapušas nesen. Šogad uzsākta vēl vienas kazarmas celtniecība, plānā ir vēl divas. Tas nozīmē, ka līdz nākamā gada beigām Ādažu bāzē būs iespējams izmitināt kopumā 2624 karavīrus. NBS komandieris norāda, ka vajadzības gadījumā kādas no Ādažos dislocētajām Latvijas NBS vienībām var tikt pārvietotas uz citurieni, piemēram, uz Alūksnes kājnieku skolu, Lielvārdes Gaisa spēku bāzi vai citur. Tāpat R. Graube bilst, ka Latvijas NBS apsver iespēju savu karavīru izmitināšanai izmantot arī civilo infrastruktūru, jo valstī ir vairākas labi izremontētas skolas ar dzīvojamām telpām, kas pašlaik stāv tukšas.