
Pēc pirkumu veikšanas, izmantojot lietotni “Temu”, cilvēkiem no bankas kartēm pazudusi nauda 0
Cilvēki arvien biežāk iepērkas lētajos Ķīnas interneta veikalos. Dažādi nieciņi, apģērbi, apavi – viss tur ir vairākas reizes lētāks. Tomēr visam ir sava cena. Platformā “Temu” cena bieži vien ir — drošība, raksta “TSN”.
“Temu” ir kļuvis par īstu globālu epidēmiju. Tas burtiski satricinājis tādus interneta tirdzniecības milžus kā “AliExpress” un “Amazon”.
Šī nav tikai kārtējā iepirkšanās platforma — “Temu” ir Ķīnas milzis ar agresīvu mārketingu, visur klātesošu reklāmu, neticami zemām cenām un bezmaksas piegādi.
Popularitāti šī platforma iemantojusi, piedāvājot lētas preces, apejot tradicionālos mazumtirgotājus un piegādājot preci tieši no Ķīnas rūpnīcām.
“Temu” mātesuzņēmums “Pinduoduo” ir tieši saistīts ar People’s Data — organizāciju, kas faktiski darbojas kā Ķīnas Komunistiskās partijas struktūrvienība.
“Temu” sauklis ir “Iepērcies kā miljardieris!”.
Platforma nepārtraukti piedāvā bonusus, atlaides un “laimes ratu”, kas, piemēram, sola 100 dolāru lielu laimestu iepirkumiem.
Pateicoties agresīvai reklāmas kampaņai, “Temu” īsā laikā iekaroja pasaules tirgu.
Tomēr, pēc ekspertu domām, lielākās briesmas neslēpjas, piemēram, iespējamā nodokļu apiešanā vai vietējo ražotāju izspiešanā, bet drošībā.
Platformā, iespējams, apzināti ieprogrammētas drošības nepilnības — tā sauktie “melnie vārti”, kurus jau pamanījušies izmantot kibernoziedznieki.
Nesen sociālos tīklus Ukrainā pārpludināja ziņojumi par naudas zādzībām no banku kartēm. Visus šos gadījumus vienoja kopīga iezīme – cilvēki bija iepirkušies, izmantojot “Temu” lietotni.
Protams, tā varētu būt arī sakritība, taču kiberdrošības eksperti ir pārsteigti par to, cik daudz informācijas šī tirdzniecības vieta var savākt no pircēja.
“Nav runa par to, vai lietotne vāc datus – tā tos noteikti vāc. Tas ir skaidri uzrakstīts lietošanas noteikumos — datu saraksts ir ļoti plaši, krietni pārsniedzot to, kas nepieciešams aplikācijas normālai darbībai,” norāda kiberdrošības eksperts.
Jūs varētu jautāt: “Kas gan Ķīnas Komunistiskajai partijai varētu būt interesants manā tālrunī?”
Eksperti skaidro: “Katram cilvēkam ir kontakti: ģimene, draugi, klasesbiedri, kolēģi, paziņas. Tādā vai citādā veidā ar dažiem ‘rokasspiedieniem’ var sasniegt katru cilvēku. Ja, piemēram, nemanāmi tiek uzlauzta šķietami nenozīmīga lietotāja saziņas lietotne , hakeri vat izsūtīt inficētas saites tālāk pa kontaktu ķēdi — līdz beidzot nonāk pie vērtīgāka mērķa tālruņa.”
Drošības speciālisti norāda, ka “Temu” lietotne var darboties kā spiegprogrammatūra, ļaujot Ķīnas valdībai veikt novērošanu vai pat kiberuzbrukumus. Turklāt tajā apzināti iestrādātā ievainojamība apdraud lietotāju finanses.
Eksperti iesaka lietotni nekavējoties izdzēst, bet preces iegādāties, atverot vietni datora ekrānā bez reģistrēšanās.
Tikmēr “Temu” pārstāvis komentārā uzsvēra, ka uzņēmums ievēro privātuma politiku un vāc tikai minimāli nepieciešamo informāciju, lai apstrādātu un izpildītu pasūtījumus, nodrošinātu drošu maksājumu, uzturētu komunikāciju ar lietotāju un personalizētu iepirkšanās pieredzi.
Uzņēmums apgalvo, ka tas atbilst starptautiskajiem kiberdrošības standartiem un nekavējoties novērš jebkādus iespējamos drošības draudus.
“Attiecībā uz nesen izskanējušajām apsūdzībām par krāpšanu ar maksājumiem uzsveram: nav apstiprinātu pierādījumu, kas saistītu “Temu” ar līdzekļu zādzību. Mēs ārkārtīgi nopietni izturamies pret lietotājiem un nekavējoties reaģējam uz jebkādām aizdomīgām darbībām,” pauda uzņēmuma pārstāvis.
“Lietotāju datu aizsardzība ir viens no uzņēmuma stūrakmeņiem. “Temu” ir droša pārdevēju pārbaudes un krāpniecības novēršanas sistēma, kas nodrošina augstu standartu ievērošanu platformā,” skaidro “Temu”.