Pēc nelaimes lika žņaugu: Mediķi aicina nepieļaut kļūdas pēc čūskas kodiena 0
Rēzeknes slimnīcā vakar nogādāta Vidzemē čūskas sakosta 53 gadus veca sieviete, kura pēc notikušā rīkojusies nepareizi un mēģinājusi likt žņaugu, aģentūru LETA informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.
Lasot mežā dzērvenes, sievietei čūska iekoda pirkstā. Šajā situācijā sieviete un klātesošie rīkojās nepareizi un uzlika no kabatlakata veidotu žņaugu. Mediķi atgādina, ka čūskas kodiena gadījumā nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Tāpat cietušajam nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.
Sakostā sieviete redzēja, ka čūska bijusi melna, taču precīzāku informāciju nevarēja sniegt, un šajā gadījumā NMPD norāda, ka jāpieņem sliktākais variants, proti, ka iekodusi odze.
Sieviete vispirms devās ārā no purva un tikai pēc tam vērsās pie mediķiem ar sāpēm un plaukstas pietūkumu. Mediķi uzsver, ka čūskas kodiena gadījumā nekavējoties jāizsauc medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk.
NMPD informē, ka čūskas kodiena gadījumā cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties, jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos – tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos. Ja iespējams, cietušajam jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu, tāpat uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi.
Kopumā aizvadītajā diennaktī NMPD mediķi devušies uz 1102 izsaukumiem, no tiem 201 bija saistīts ar dažādām traumām un negadījumiem.