Pēc katriem jauniem Covid-19 ierobežojumiem Tiesībsarga birojā sūdzību skaits dubultojas 1
Tiklīdz parādās kāds jauns Covid-19 ierobežojums vai diskutējama tā racionalitāte, Tiesībsarga biroja e-pastā un informācijas sistēmā saņemto sūdzību skaits pieaug divas reizes, šodien Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē teica tiesībsargs Juris Jansons.
Viņš norādīja, ka Tiesībsarga birojā ir pieaudzis darba apjoms, kas saistās ar valdības komunikāciju ar sabiedrību. Cilvēki gribot zināt, kā atsevišķas lietas saprast, kāpēc ieviests tāds vai citāds ierobežojums, un reizēm daudzi iedzīvotāji norādot uz ierobežojumu “neloģiskumu”.
Vienlaikus Jansons piebilda, ka tas ir tiesībsarga darbs – būt tiltam starp sabiedrības un valsts varas nesējiem.
Vēl Covid-19 saistībā viņš ziņoja, ka no cilvēkiem saņemts diezgan daudz satraucošu zvanu par pacientu šķirošanu pandēmijas laikā.
“Šādās krīzes situācijās bija jābūt krīzes komunikācijai, un mēs to vairākkārt uzsvērām valdībai,” pauda tiesībsargs, vienlaikus uzsverot, ka birojs vairākkārtīgi norādījis, ka valdībai un atsevišķiem ministriem “pieklibo” komunikācija ar sabiedrību.
Jansons norādīja, ka bieži tas, ko premjers teica pēc valdības sēdēm, atšķīrās no tā, ko runāja nozaru ministri. Attiecīgi arī pieauga neticība valdības lēmumu leģitimitātei, teica Jansons.
Vēl pērn Tiesībsarga birojā nācās strādāt pie viltus ziņu tēmas, kā arī nācās diezgan bieži skaidrot, kur ir robeža starp viltus ziņu un naida runu. Vēl Jansons atbildēja, ka darbs bija arī ar sazvērestību teoriju piekritējiem.
Tiesībsarga biroja ziņojumā par 2020.gadu teikts, ka sākotnēji pieauga iesniegumu skaits par darba devēja noteiktu dīkstāvi, bezalgas atvaļinājumiem, darba devēju izvirzītām īpašām prasībām vai gluži pretēji – nepietiekamu piesardzību Covid-19 apstākļos, policijas pārlieku iejaukšanos pašizolācijā esošo cilvēku privātajā dzīvē, skolēnu brīvpusdienām un pārtikas pakām.
Savukārt rudenī iedzīvotāji vērsās pie tiesībsarga, meklējot atbildes uz jautājumiem, vai prasība sabiedriskās vietās lietot sejas masku, tostarp skolēniem, atsevišķām tautsaimniecības nozarēm noteiktie ierobežojumi turpināt darbu un ierobežojumi tirdzniecības vietās ir atzīstami par samērīgiem un neaizskar iedzīvotāju pamattiesības.