Pēc jauniem elementiem tabulā. “LA” reportāža no prezidenta vizītes Tadžikistānā 2
Pirmdienas vakara tumsā Pamira kalnu ielokā visas dienas karstums bija salijis ielejā. Pēc vairāku gadu pārtraukuma Dušanbes lidlaukā atkal nolaidās “Air Baltic” lidmašīna. Šoreiz tas bija Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa oficiālās vizītes speciālreiss, kura priekšā vēl virs sarkanās grīdsegas rūpīgi tika izritināts un notīrīts persiešu paklājs.
2008. gadā te tāpat atlidoja Valdis Zatlers un no 2009. gada 1.jūlija sāka lidot regulārie “Air Baltic” reisi… kurus drīz vien Latvijas puse bija spiesta pārtraukt. Katrā reisā bijuši padsmit nelegālie ieceļotāji. Pēc otrdien noslēgtā robežsargu sadarbības, to varētu novērst un reisu atjaunot. Tad tadžikiem būtu pirmā tiešā izeja uz Eiropu (pašlaik caur Maskavu vai Stambulu).
Savukārt Tadžikistānas zemē atrodama visa Mendeļejava tabula un vēl daudzi neatklātie elementi – tā, atsaucoties uz Tadžikistānas prezidentu Emomali Rahmonu, uzņēmējiem Biznesa forumā pieteica Andris Bērziņš. Līdzšinējo divpusējo sadarbību viņš raksturoja kā “lēnu virzīšanos uz priekšu” un nosprieda, ka “tagad pienācis lūzuma brīdis, kad to varam darīt daudz ātrāk.”
Tadžikistānas prezidents Latvijas uzņēmējus otrdien aicināja investēt enerģētikā, farmokoloģijā, tūrismā, kalnrūpniecībā, lauksaimniecībā, tekstilrūpniecībā, pārtikas pārstrādē, arī transportā.
Prezidents Emomali Rakhmons ir valsts pirmā amatpersona kopš 1992. gada, kad viņš tika ievēlēts par Augstākās Padomes priekšsēdētāju. No tā laika viņš visus varas līmeņus tur stingrā savā kontrolē. Pirms 20 gadiem ievēlēts par Valsts prezidentu, viņš panāca, ka referendumā otro termiņu pagarināja uz septiņiem gadiem. Pērn Rahmons prezidenta krēslā iesēdies uz ceturto pilnvaru periodu – vēl uz septiņiem gadiem. Viņa vadītajai Tautas demokrātiskajai partijai pieder turpat vai visas vietas parlamentā. Savukārt, abi viņa dēli un visas viņa septiņas meitas ir augsti stāvošos valsts amatos, un runā, ka vienu no dēliem viņš gatavojot sev par pēcnācēju.
Starptautiskie novērotāji nevienu no notikušajām vēlēšanām nav atzinuši par demokrātiskām. Opozīcija tās boikotēja. Piemēram, pērn vienīgo nopietno opozīcijas kandidāti nepielaida pie kandidēšanas it kā nepietiekamo savākto parakstu dēļ. Opozīcijas līderi, ar kuriem pēc postošā pilsoņu kara noslēgts mierizlīgums un sadarbība, viens pēc otra vairāku gadu laikā tika atstumti vai pat tiesāti un apcietināti (viens par slepkavību, cits par teroristu atbalstīšanu ar ieroču darījumiem un kukuļņemšanu). Bet “Reuters” žurnālists ticis apcietināts un spīdzināts par to vien, ka viņa tālruņa numuru atrada kāda talibu līdera telefonā.
Rahmons ir bijušais kokvilnas saimniecības vadītājs, bet pie varas nonāca tāpēc, ka pēc padomju varas sabrukuma 90. gadu sākumā cīnījies pret Tautas fronti un islāmistu nemierniekiem un atbalstījis protpadomju spēku intervenci. Pēc pilsoņu kara gadiem Tadžikistāna, kura laikā bojā gāja līdz 150 tūkstošiem iedzīvotāju, iestājās miers, par kura simbolu kļuva Rahmons. Cilvēki izvairās kritizēt varu, nosakot: “Labāk tā, nekā karš.” Tādēļ tiek piedots, ka Tadžikistāna ir visnabadzīgākā no bijušajām 15 padomju republikām un ka katrs septītais (1,2 miljoni) devies peļņā uz ārzemēm. Vairāk kā pusi no IKP veido emigrantu mājup sūtītā nauda. Lielākā daļa viesstrādnieku strādā Krievijā. Tā nav vienīgā valsts atkarība no Krievijas.
62 gadus vecajam prezidentam līdz 2007. gadam uzvārds bija Rahmonovs. Lai sarautu saikni ar padomju pagātni, viņš savus pilsoņus aicināja, reģistrējot bērnus, uzvārdos atmest krievu galotni ‘-ov’. Tomēr Tadžikistāna ir palikusi Krievijas ietekmes zonā, jo pēc ANO miera spēku nodrošinātās kārtības, tur ir krievu karaspēka bāze, kā arī kosmosa novērošanas stacija. Kaut arī līgums par karabāzēm beidzās šogad, to pagarināja vēl uz 30 gadiem. Tiktāl fabula kā Krimai – tikai šeit par karabāzi nevis samazināja gāzes cenu, bet atlaida 240 miljonus valsts parāda.
Tadžikistāna ir pirmais pieturpunkts narkotiku ceļā no Afganistānas caur Krieviju, Latviju un tālāk uz Rietumeiropu. Narkotiku apkarošanai šai ceļā līdzēs otrdien noslēgtais līgums starp Latviju un Tadžikistānu par sadarbību cīņā pret terorismu, organizēto noziedzību un nelegālu narkotisko un psihotropo vielu apriti. Tikpat nozīmīgs ir arī robežsardzes sadarbības līgums, LA uzsvēra aizsardzības ministrs Edgars Rinkēvičs. Izglītības ministre Ina Druviete parakstīja sadarbības līgumu izglītībā, cerot, ka tiem 24 tadžiku studentiem, kuri šobrīd mācās Latvijā, piepulcēsies vēl. Savukārt, ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis parakstīja līgumu par sadarbību tūrismā, cerot, ka Tadžikistānā uzlabosies tūrisma infrastruktūra.
Jauni elementi ir arī Latvijas un arī visas ES Austrumu partnerības politikā – Tadžikijas vizīte ir turpinājums Eiropas Savienības sadarbības pastiprināšanai ar Centrālāzijas valstīm, kas būs viens no svarīgākajām prioritātēm nākamgad.
UZZIŅA
Tadžikistāna
Iedzīvotāju skaits: 8 miljoni
Platība: 143,1 tūkst. kvadrātkilometru
Galvenās valodas: tadžiku, uzbeku, krievu
Valdošā reliģija: islams
Nauda: 1 tadžiku somons = 100 dirami = 15 eiro centi
Galvenās eksportpreces: alumīnijs, elektroenerģija, kokvilna, augļi, tekstils
IKP uz iedzīvotāju: 1690 eiro (2012.), (Latvijā pērn 11 575 eiro)
Vidējā alga – ap 73 eiro (piemēram, skolotājam)
Pēc Tadžikijas prezidenta statistikas aģentūras datiem, uz Latviju eksportētas preces par 2,9 milj. eiro, savukārt Latvija uz Tadžikistānu – 22,8 miljonu eiro vērtībā.
Latvijā ir 101 uzņēmums ar Tadžikistānas kapitālu, Tadžikistānā strādā ap 40 uzņēmumu.