Foto: LETA/AFP

Pēc filmas “Bārbija” cilvēki kā traki pērk “emocionālā atbalsta” lelles. Psihologi saka, ka tā ir laba lieta 45

Filma “Bārbija” ir labticīgs kultūras mirklis. Tas ir ne tikai uzstādījis kases rekordus un izraisījis milzīgu Bārbiju pārdošanas pieaugumu, kā arī iedvesmojis aizraujošas sarunas par bērnību un garīgo veselību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Kopš filmas iznākšanas jūlijā pieaugušie TikTok un citās sociālo mediju platformās ir dokumentējuši, kā viņi atjauno saikni ar savu iekšējo bērnu, izmantojot nelielus rituālus, piemēram, pērkot tā sauktās “emocionālā atbalsta Bārbijas”.

Dažos videoklipos ir redzams, kā cilvēki vērīgi staigā gar rotaļlietu plauktiem, lai izvēlētos lelles, kas uzrunā viņu identitāti vai vienkārši viņu kaprīzes sajūtu. Viņi tos rūpīgi izpako, godbijīgi glāstot matus, un pēkšņi viņi atkal ir bērni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kristīna Flora, psiholoģijas profesore no Franklina koledžas Indiānā, sacīja, ka viņai patika redzēt, kā filma ir pavērusi cilvēkiem acis uz spēles nozīmi pat pieaugušajiem.

“Mums ir diezgan daudz pētījumu, kas parāda rotaļu priekšrocības bērniem. Taču arvien vairāk ir zinātnisku pierādījumu, ka spēlēšanās ir noderīga arī pieaugušajiem, īpaši garīgās veselības jomā,” viņa sacīja CNN.

“Daži pētījumi liecina, ka tas var palīdzēt novērst depresiju. Tas var mums palīdzēt radīt optimisma sajūtu, kas ir ļoti svarīgi, ja lietas nesokas.” Flora uzskata, ka sievietes un meitenes unikālos veidos gūst labumu no šīs mūžīgās spēles izjūtas, jo tā var vairot pārliecību un pozitīvismu kritiskos brīžos.

“Savās nodarbībās es mācu, ka zēnu un meiteņu pārliecības līmenis ir aptuveni vienāds līdz aptuveni 13 gadu vecumam. Un tad mēs sākam redzēt, ka meiteņu pārliecība pašām pār sevi patiešām ir sabrukusi, turpretim zēniem pašpārliecība mēdz būt izcila,” viņa paskaidroja. “Tas liek domāt, ka psiholoģiskais spiediens šajā vecumā meitenēm ir patiešām ievērojams. Spēles sajūta var palīdzēt novērst šīs izmaiņas.”

Kad Kamerona Grīna, 29 gadus veca programmatūras inženiere no Lanhamas, Merilendas štatā, nolēma iegādāties sev emocionālā atbalsta Bārbiju: Ir daudz Bārbiju ar dažādām profesijām — daudz vairāk nekā tad, kad viņa bija bērns. Taču Grīna tā vietā izvēlējās ko dekadentāku: nāriņu Bārbiju ar mirdzošu varavīksnes asti.

Reklāma
Reklāma

Mazumtirgotāji visā pasaulē piedzīvo Bārbijas ietekmētu modes preču un aksesuāru pārdošanas pieaugumu, jo jaunā filma uzstāda kases rekordus. Bārbijas filma pirmajās trīs iekšzemes biļešu pārdošanas dienās ienesa 155 miljonus ASV dolāru.

Kad pieaugušie domā par “rotaļām”, viņi bieži domā par nepilngadīgām, potenciāli nepiedienīgām darbībām, piemēram, skraidīšanu ārā vai fiktīvu spēlēšanos, katrā rokā satverot lelli Bārbiju – arvien jaunas iespējas pieaugušākai izklaidei parādās visu laiku.

Pieaugušo vasaras nometnes ir svarīgas, tāpat kā klasiskās iecienītākās nometnes, piemēram, sporta veidi, komunālie rokdarbu pasākumi un īpašas intereses.

“Pēc šī visa ir patiess izsalkums,” sacīja Flora. Viņa arī norādīja, ka mūsu priekšstats par “spēlēšanos” bieži vien aug kopā ar mums. Tāpēc tā vietā, lai nodarbotos ar tām pašām aktivitātēm, kuras mums patika bērnībā, mēs atrodam jaunus veidus, kā izklaidēties, piemēram, saģērbties rozā drēbēs, lai dotos skatīties filmu par pasaulē slavenāko lelli.

“Izmantojot savu kleitu, mēs varam izmantot šo spēles vai rotaļīguma sajūtu,” viņa teica. “Un tas, kas mani pārsteidza, bija tas, ka šis spēles mirklis neierobežo vecumu, rasi un etnisko piederību, spēju statusu, katru identitāti. Visi kopā izbaudīja šo kultūras mirkli.”

Šāda veida nostalģijai ir savi garīgās veselības ieguvumi. Lai gan īstais termins cēlies no grieķu vārdiem “atgriešanās” un “sāpes”, mīļas pagātnes atceres var būt mierinājums un garastāvokļa uzlabotājs.

2023. gada pētījumā, kas publicēts žurnālā “Emotion”, atklājās, ka nostalģijas sajūta palīdz vientuļiem cilvēkiem atgūt jēgu savai dzīvei.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.