Pēc diviem gadiem ceļot vai strādāt ar savu auto ES būs vieglāk 0
Ja cilvēks uz laiku pārceļas dzīvot uz ārzemēm vai stūrē uzņēmuma auto, kas reģistrēts citā Eiropas Savienības (ES) valstī, viņam nākas veikt virkni ilgstošu un sarežģītu procedūru, lai auto šādām vajadzībām reģistrētu katrā konkrētā vietā. ES sola, ka pēc diviem gadiem viss kļūs daudz vienkāršāk.
Tā kā cilvēki aizvien biežāk ceļo ES teritorijā, kā arī izvēlas darbu citā dalībvalstī, ir kļuvis apgrūtinoši izsekot, kādas prasības ir katrai no tām. Tādēļ ES rosina vienkāršot automašīnu reģistrācijas noteikumus, jo atsevišķu valstu valdības, pieprasīdamas automobili reģistrēt pat uz īslaicīgu uzturēšanās periodu vai darbā norīkojuma laiku un ieviesdamas sarežģītas procedūras tiem, kas pārceļas uz pastāvīgu dzīvi ārzemēs, ne vienmēr atvieglo šo pasākumu.
ES sola, ka līdz minimumam tiks samazinātas formalitātes automašīnas pārreģistrēšanai citā ES dalībvalstī. Daudzas pārbaudes atcels pavisam, jo iestādes visu nepieciešamo tehnisko informāciju iegūs tieši no otras valsts partneriestādes, kur automašīna jau reģistrēta. Padziļinātas diskusijas par šo priekšlikumu ES līmenī plānotas vasarā.
Ar ES jauno ieceri padziļināti pašlaik iepazīstas arī Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD). Lai gan gala atzinumu tā vēl nav gatava paust, jau tagad tās speciālisti atzīst, ka ideja ir atbalstāma. “Tādējādi būtu iespēja pilnveidot datu apmaiņu par transportlīdzekļiem starp ES dalībvalstīm, kā arī veicināt drošāku un pārskatāmāku reģistrācijas procesu ES iekšienē,” norāda CSDD sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Korbe.
“Atšķirībā no citām ES dalībvalstīm, kur auto reģistrācija aizņem laiku līdz pat piecām nedēļām, Latvijā šī procedūra jau šobrīd tiek veikta apmēram stundas laikā, kā arī izmaksas ir apmēram 30 latu, nevis vairāki simti eiro. Tādēļ būtiski, lai izmaiņu dēļ ar auto reģistrāciju saistītās lietas Latvijā nebirokratizējas un nesadārdzinās,” skaidro CSDD pārstāve.
CSDD kopumā nesaskata šķēršļus Latvijā nodrošināt termiņa pagarināšanu no trim uz sešiem mēnešiem, lai ārvalstīs reģistrēti transportlīdzekļi, kas atrodas Latvijā un kuru īpašnieki ir ārzemnieki, vai ārvalstīs reģistrētas juridiskās personas, varētu piedalīties ceļu satiksmē mūsu valstī.
CSDD arī norāda, ka tā jau šobrīd strādā saskaņā ar principiem, kas ietverti Eiropas Parlamenta un Padomes iniciatīvā, tādējādi pat savā ziņā apsteidzot citas ES dalībvalstis. Tas attiecināms uz datu apmaiņu starp valstīm, jo CSDD kā viena no pirmajām Eiropas valstīm jau 1997. gadā pievienojās EUCARIS (Eiropas transportlīdzekļu un vadītāju informatīvā sistēma – European Car and Driving Licence Information System; datu apmaiņas sistēma, kas tiešsaistes režīmā ļauj dalībvalstīm apmainīties ar informāciju par katru reģistrēto transportlīdzekli un vadītāju tieši no dalībvalsts centrālā reģistra). Līdz ar to CSDD saņem, sniedz, kā arī apmainās ar informāciju par transportlīdzekļu reģistrācijas datiem ar EUCARIS dalībvalstīm.
Jāatzīmē, ka jaunais priekšlikums neparedz neko mainīt saistībā ar transportlīdzekļu un reģistrācijas nodokļiem, kā arī transportlīdzekļiem, kurus pārreģistrē tajā pašā ES valstī, piemēram, pārdodot.