Pēc darba devēju iebildēm FM piedāvā kompromisu nodokļu reformai 0
Pēc darba devēju iebildēm par Finanšu ministrijas (FM) līdz šim piedāvātajām darbaspēka nodokļu izmaiņām atbildīgā ministrija nākusi klajā ar alternatīvu priekšlikumu darbaspēka nodokļu reformai, portālu “LA.lv” informēja FM.
Nākamgad piedāvāts samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmi darba ņēmēju pusē no 11% līdz 10,5% un VSAOI likmi darba ņēmēju pusē no 24,09% līdz 23,59%. Savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi nākamgad plānots saglabāt 24% apmērā, to samazinot līdz 22% 2016. gadā.
Papildus plānots paaugstināt IIN atvieglojumu par apgādājamajām personām no 80 līdz 116 latiem (165 eiro), lai veicinātu demogrāfiskās situācijas uzlabošanos, un paaugstināt neapliekamo minimumu no 45 līdz 53 latiem (75 eiro).
FM atzīmē, ka, piemēram, ģimene ar diviem bērniem, kur katrs no vecākiem mēnesī saņem 250 latu algu, ar IIN samazinājumu gadā papildus saņemtu 76 latus, bet ar alternatīvo priekšlikumu – vairāk nekā 300 latu. Ģimene ar diviem bērniem, kur katrs no vecākiem saņem 500 latus mēnesī, ar IIN samazinājumu saņemtu 182 latus gadā, taču ar alternatīvo modeli – 326 latus. Savukārt ģimene ar trim apgādājamajiem un 1000 latu algu katram no vecākiem ar IIN samazinājumu papildus saņemtu ap 400 latiem gadā, bet ar alternatīvo priekšlikumu ap 500 latiem.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) pieņems Finanšu ministrijas( FM) piedāvājumu nodokļu samazināšanā, bet norāda uz to, ka ir jāmaina sadarbības veids, to ziņu aģentūras LETA biznesa portālam “Nozare.lv” atzina abās uzņēmēju organizācijās.
Sociālie un sadarbības partneri ir gatavi respektēt risinājuma variantu, kas paredz no 2014.gada par 1% samazināt VSAOI likmi un atteikties no diferencēta neapliekamā minimuma ieviešanas, tā vietā palielinot vispārējo neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādībā esošām personām un IIN likmi samazinot no 2015.gada.
Vienlaikus uzņēmēji arī uzsver nepieciešamību veidot ar nodokļu maksātājiem savlaicīgu un konstruktīvu dialogu, lai neatkārtotos šā gada situācija, kad uzņēmēji bija spiesti darboties ar kategoriskām metodēm, lai piespiestu valdību ieklausīties to viedoklī.
Priekšlikumu drīzumā piedāvās apspriešanai koalīcijā un pozitīvu sarunu rezultātā virzīs apstiprināšanai valdībā.