Pēc avārijas deformētu kāju glābj ar ortopēdisko heksapodu. Pirmā šāda veida operācija Baltijā 0
Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādam aptuveni 40 gadus vecam vīrietim pēc smagas kājas traumas veikta pirmā operācija, izmantojot ortopēdisko heksapodu, portālu LA.LV informēja RAKUS.
„Vīrietis slimnīcā nokļuva pēc ceļu satiksmes negadījuma, kurā viņš guva smagu traumu – apakšstilba vaļēju lūzumu ar plašu mīksto audu defektu, kam pievienojās kaulu infekcija – osteomielīts. Tā rezultātā pacientam attīstījās kājas deformācijas. Lai to labotu, mēs pielietojām jaunākās mūsu rīcībā esošās tehnoloģijas, proti, šā gada sākumā iegādāto ortopēdisko heksapodu Ortho-SUV. Šī bija pirmā šāda veida operācija Baltijā. Tā tika veikta aprīļa beigās, un jau pēc 10 dienām deformācija ir novērsta”, stāsta Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas ārsts Konstantīns Plotņikovs.
Pašlaik pacients jau ir spējīgs traumēto kāju noslogot. Vēl jāsagaida kaulu saaugšana, lai viņš varētu atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Ārsti prognozē, ka pēc operācijas ar ortopēdisko heksapodu šī trauma neietekmēs turpmāko jaunā vīrieša dzīves kvalitāti.
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca pašlaik ir vienīgā vieta visā Baltijā, kur pacientiem ar ekstremitāšu – kāju un roku lūzumiem, vai ar iedzimtām ekstremitāšu deformācijām ir pieejama jaunākā tehnoloģija – ortopēdiskais heksapods.
„Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ik dienu tiek nogādāti pacienti, kuriem pēc dažādām traumām ir nepieciešama traumatologu palīdzība, tie ir arī kāju un roku lūzumi, tāpat pie mums vēršas cilvēki ar iedzimtām deformācijām, kas nozīmē to, ka viņam ir jāsadzīvo ar īsāku kāju, retāk arī īsāku roku. Mūsu – ārstu – galvenais uzdevums ir atjaunot cietušo ekstremitāšu anatomisko garumu un formu. Pretējā gadījumā šiem cilvēkiem tas nozīmē mugurkaula deformāciju, sāpes locītavās un jostas daļā – tas ir gan funkcionāls, gan estētisks defekts,” skaidro K.Plotņikovs.
Kopš šā gada sākuma Austrumu slimnīcā ir pieejams pirmais Baltijā ortopēdiskais heksapods, ko plaši izmanto visās lielākajās Rietumu universitātes slimnīcās.
„Šis ir solis pretī inovācijām medicīnā, ko tagad varam piedāvāt arī Latvijā pacientiem ar kaulu lūzumiem un deformācijām,” ar gandarījumu atzīst Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis.
„Līdz šim deformāciju korekcijai izmantojām tikai klasisko Iļizarova metodi, kas tika izstrādāta vēl Padomju Savienībā un ko plaši izmanto visā pasaulē joprojām. Ortopēdiskais heksapods darbojas pēc tiem pašiem vecajiem audu dzīšanas un reģenerācijas principiem, bet tas ļauj veikt deformācijas korekciju ar ievērojami augstāku precizitāti, jo ir datorizēts,” uzsver A.Vikmanis un piebilst: „Tā ir sena metode, bet mūsdienu izpildījumā, turklāt tā ir pacientam vienkāršāk lietojama, kas ir ļoti būtiski, jo aparāta uzstādījumu regulēšanu pacients veic pats.”
K.Plotņikovs stāsta, ka darbu ar šo aparātu apguvis, stažējoties ārvalstīs: „Pieredzi guvu gan Vācijas klīnikā, strādājot ar Rietumos ražotajiem modeļiem, gan Krievijā, kur tiek pielietoti šīs valsts inženieru izgudrojumi. Heksapods ir īpaši piemērots pie sarežģītām un kombinētām deformācijām, piemēram, ja kāja vienlaicīgi ir gan īsāka, gan atrodas nepareizā rādiusā, vienkāršāk sakot, ja tā ir šķība. Jaunais modelis ir aizgūts no kosmonautikas un robotu tehnikas, un ir saslēgts ar īpašu datorprogrammu, kas nodrošina maksimālu precizitāti gan plānošanas, gan korekcijas laikā. Tas ļauj pārvietot kaula fragmentus jebkurā plaknē un jebkurā virzienā. Līdz ar to mēs varam palīdzēt pacientiem ar jebkura smaguma deformācijām. Tas ir ērti un vienkārši lietojams arī pašiem pacientiem, kuriem vairākas reizes dienā daudzu mēnešu garumā, balstoties uz iepriekš programmas veiktajiem aprēķiniem, ir jāveic aparāta uzstādījumu korekcijas.” Jaunā ierīce ir pielietojama gan pieaugušajiem, gan bērniem.