Foto: LETA/Reuter

Pēc 500 neitralitātes gadiem Šveice nolēmusi pārdomāt savu nostāju aizsardzības jomā 91

Šveice bijusi neitrāla kopš 1515. gada, taču šobrīd, sekojot līdzi aktuālajiem notikumiem pasaulē, valsts sāk pārdomāt savu nostāju un veidot ciešāku sadarbību ar Eiropas Savienību (ES) un NATO, vēsta Politico.eu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Nedēļas nogale četrām zodiaka zīmēm sola lielas problēmas. Kuras ir tās, kam jāuzmanās! 3
Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst vislielākie egoisti
Krimināls
“Lizuma pagastā 19.septembra rīts iesākās traģiski…” Skolas direktore līdzjūtības runā piemin māsu un brāli, kuri gāja bojā traģiskajā autoavārijā 17
Lasīt citas ziņas

Šveice nevēlas iesaistīties karos, taču tai allaž paticis pelnīt naudu. Vienlaikus arī valstī ir bažas, ka Vladimira Putina rīcība rada arvien lielākus riskus visai Eiropai. Līdz ar to ceturtdien publiskots Šveices ekspertu ziņojums, kurā viņi iesaka valstij strādāt pie kopīgu aizsardzības spēju stiprināšanas ar ES un NATO.

“Kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai neitralitāte atkal ir kļuvusi par politisko debašu objektu gan mājās, gan ārvalstīs. Spiediens uz Šveici precizēt savu nostāju pieaug,” teikts ziņojumā, aicinot pārskatīt savu neitralitātes politiku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Potenciālais šīs politikas pavērsiens ir vēl viena pazīme tam, kā Krievijas 2022. gada pilna mēroga iebrukums Ukrainā mainījis Eiropas drošības ainavu. Jau iepriekš uzbrukums pamudināja Zviedriju un Somiju atteikties no neitralitātes un pievienoties NATO.

Pieminēto ziņojumu valdībai Šveicē gatavoja ekspertu grupa, kas sastāv no diplomātiem, augstākajām amatpersonām, bijušā Šveicas armijas vadāja un citām nozīmīgām personām.

Šveices ieroču eksports pagājušajā gadā samazinājās par 27% līdz mazāk nekā 700 miljoniem Šveices franku (746 miljoniem eiro), salīdzinot ar 2022. gadu, gan stingru ieroču eksporta noteikumu dēļ, gan Kataras ietekmes dēļ.

Berne aizliedz ieroču pārdošanu valstīm, kurās notiek karadarbība, un tas ir negatīvi ietekmējis attiecības ar citām valstīm, kuras vēlas sūtīt uz Ukrainu ieročus, kas varētu ietvert Šveices ražotās sastāvdaļas.

“Reeksporta aizliegums ir jāatceļ,” mudina ziņojumā.

Šveice iepriekš bloķējusi ieroču un munīcijas piegādi Ukrainai no vairākām Eiropas valstīm. Šveicei bija vajadzīgi mēneši, lai piekristu pārpalikuma Leopard tanku nosūtīšanai uz Vāciju, lai aizstātu tos, kas nosūtīti uz Ukrainu.

Pagaidām gan nav zināms, kāda būs minētā ziņojuma tālākā ietekme uz lēmumiem, jo ekspertu komandai tiek arī pārmest, ka tā lielākoties sastāv no ES un NATO entuziastiem. Visticamāk, tālāk virziena maiņa varētu saskarties arī ar pretestību un plašām diskusijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.