Pēc 20 gadiem cietumā zinātnieki attaisno “Austrālijas ļaunāko sievieti” – viņu vainoja par četru savu bērnu nosmacēšanu 9
Austrālijā kāda 55 gadus veca sieviete, kas bija nonākusi stingrā režīma cietumā par savu četru mazu bērnu nogalināšanu, nu ir apžēlota un atbrīvota pēc 20 gadiem pavadītiem aiz restēm, izbeidzot to, ko vietējās varas iestādes sauca par “šausmīgu pārbaudījumu”, raksta aģentūra cbsnews.com.
Ketlīna Folbiga savulaik tika nodēvēta par “Austrālijas ļaunāko sievieti – sērijveida slepkavu” pēc tam, kad 2003.gadā viņa tika notiesāta par savu četru bērnu slepkavību. Viņas četri bērni pēkšņi nomira laikā no 1989. līdz 1999. gadam.
Prokurori tolaik bija pārliecināti, ka sieviete bērnus nosmacēja, lai gan pati Folbiga nelokāmi apgalvoja, ka visas nāves bijušas pēkšņas un dabiskas. Tā kā nebija stingru kriminālistikas pretargumentu, prokurori uzskatīja, ka ir ārkārtīgi maz ticams, ka četri bērni pēkšņi nomirst.
Atvaļinātais tiesnesis Toms Batērsts, kurš tolaik vadīja izmeklēšanu, sacīja, ka izmeklēšanu laikā tika atklāti atsevišķi veselības traucējumi mātei, kas varētu būt bijis arī par iemeslu bērnu nāvei.
2021. gadā desmitiem zinātnieku no Austrālijas un ārvalstīm parakstīja petīciju, aicinot atbrīvot Folbigu, sakot, ka ir jauni tiesu medicīnas pierādījumi un tie liecina, ka neizskaidrojamie nāves gadījumi ir saistīti ar retām ģenētiskām mutācijām vai iedzimtām anomālijām.
Jaundienvidvelsas ģenerālprokurors Maikls Deilijs sacīja, ka Folbiga tagad ir apžēlots pēc izmeklēšanas, kas tika uzsākta 2022. gada maijā un kas atklāja patiesi “pamatotas šaubas” par sodāmību. “Šis ir bijis šausmīgs pārbaudījums visiem iesaistītajiem, un es ceru, ka mūsu šodienas rīcība noslēdz šo 20 gadus ilgušo jautājumu,” viņš sacīja žurnālistiem.
Izrādās, bērniem, māsām Sārai un Laurai Folbigām ir reta ģenētiska mutācija, savukārt brālim Patrikam, iespējams, bija “neirogēns stāvoklis”. Ņemot vērā šos faktorus, Batērsts atklāja, ka arī ceturtā bērna, Kaleba, nāve vairs nešķiet aizdomīga. Viņš atzina, ka tagad nespēj pieņemt faktu, ka “Folbigs bija nekas cits kā gādīga māte saviem bērniem.”
Kamēr ar apžēlošanu tiek atcelts Folbigas cietumsods, viņai būs atsevišķi jāiesniedz pieteikums tiesu sistēmā, lai sodāmības tiktu atceltas, bet process varētu ilgt “divus vai trīs gadus”.