Ja pazudusi balss… Galvenais, lai kājas siltas! 0
Ir ļoti nepatīkami, ja rīts sākas ar aizsmakumu vai pat pilnīgu balss zudumu, īpaši, ja šajā dienā paredzēta svarīga tikšanās vai uzstāšanās. Kas laupījis balsi? Kā to iespējami drīzāk atgūt? Konsultē ārstu prakses LOCUS MEDICUS ausu, kakla un deguna ārste Dace Snipe.
Ja kakls ir vājā vieta, reizēm pietiek sakarsušam iedzert aukstu dzērienu, lai kakls ciestu no vīrusu iedarbības.
Visbiežāk balss aizsmakums sākotnēji par sevi liek manīt no rīta, jo naktī izdalās mazāk sekrēta, kas mitrina gļotādu un mazina rīkles kairinājumu.
Nereti no rīta pieceļoties šādu problēmu rada arī atvilnis, kad kuņģa saturs nokļūst barības vadā un rīklē. Biežāk tā notiek, ja pirms gulētiešanas baudītas bagātīgas vakariņas.
Pietūkusi balsene
Balss var aizsmakt jebkuras vīrusu izraisītas augšējo elpošanas ceļu slimības, piemēram, laringīta, bronhīta, traheīta vai faringīta gadījumā.
Jo mikrobi niknāki, jo balsene pietūkst vairāk, var būt arī paaugstināta ķermeņa temperatūra un stipras sāpes rīšanas laikā, kas parasti liecina par faringītu vai smagu strutainu laringītu.
Iekaisušās balss saites berzējas viena gar otru, tām pielīp gļotas, kas traucē tām vibrēt, kā nākas, lai rastos adekvāta skaņa, tāpēc jācenšas uzņemt pēc iespējas vairāk šķidruma, lai nodrošinātu mitrāku vidi.
Balss skanīgumam ļoti kaitē smēķēšana, jo pastāvīgi tiek apdedzināta rīkles un balsenes gļotāda, uzturot kairinājumu. Turklāt cigarešu dūmos ir daudz kancerogēnu vielu, kas rosina mutācijas šūnās. Smēķētājiem mēdz būt hronisks laringīts, kad balsenes gļotāda pastāvīgi ir sabiezējusi un kairināta, un tad īpaši uzlabot stāvokli nav iespējams. Viņiem pastāv piecas reizes lielāks balsenes vēža attīstības risks nekā pārējiem.
Kā palīdzēt
Saaukstēšanās pirmajās stundās imunitāti palīdzēs stiprināt siltas kāju vanniņas. Kamēr gļotāda nomierinās un mazinās tūska, galvenais ir klusēt. Kā mēdz jokot, šajā situācijā vērts mēģināt sacīt tikai tādus vārdus, par kuriem maksā lielu naudu. Runāšana čukstus paildzinās atlabšanas periodu, jo šādi balss saites tiek nodarbinātas nepareizi, ar vēl lielāku slodzi.
Ieteicams dzert siltu tēju vai pienu ar medu, elpot mitru gaisu, piemēram, vārītu kartupeļu vai kumelīšu uzlējuma tvaikus, lai elpceļu epitēlijs atjaunotos agrāk.
Pašsajūtu uzlabos ledeņu sūkāšana, jo kaklā izdalīsies siekalas, kas daļēji noskalos balss saitēm pielipušās gļotas. Ja kairinājumu pavada arī klepus, noderēs atklepojoši līdzekļi.
Akūtā iekaisuma fāzē ieteicams lietot smiltsērkšķu eļļu un spirtu saturošu aerosolu, kas veicina dzīšanu un dezinficē gļotādu. To svarīgi lietot ieelpas laikā, lai aktīvās vielas nokļūtu uz balss saitēm. Skalot kaklu gan nav vērts, jo šķidrums līdz balss saitēm nenokļūs.
Ja ir hroniska problēma un noteikti nepieciešams runāt, var iegādāties speciālu balss saites mitrinošu līdzekli, taču akūtos gadījumos labāk paklusēt, pagaidot, kamēr balss atjaunosies, kas parasti notiek 5–7 dienās.
Bet, ja ļoti svarīgi atgūt balsi konkrētā brīdī, ārsts var neilgu laiku pirms tam balss saitēm uzpilināt iedarbīgu medikamentu, kas mazinās balsenes tūsku un uzlabos balss saišu funkciju uz vairākām stundām, tomēr iekaisumu gan tas neizārstēs. Beidzoties zāļu iedarbībai, slimie muskuļi runājot būs pārslogoti, tāpēc stāvoklis uz kādu laiku var pat pasliktināties.
Agrāk kā efektīvu līdzekli pret balss aizsmakumu ieteica kalcija un C vitamīna injekcijas vēnā. Pierādījumu to efektivitātei gan nav, tāpēc mūsdienās to īpaši nepraktizē, taču, kā zināms, ap 30% gadījumu izveseļoties palīdz placebo efekts.
Ne vienmēr vainojami vīrusi
Ja laringīts skar bieži, jācenšas noskaidrot problēmas cēloni. Vīrusu izraisīta infekcija, kaut arī nepatīkama, nav bīstama. Taču ir slimības, kuras nedrīkst ignorēt un neārstēt, piemēram, balsenes audzēju, kas visbiežāk vērojams smēķētājiem. Par laimi, savlaikus atklājot, to var veiksmīgi izārstēt. Svarīgi likvidēt arī elpceļos izveidojušos polipus vai papilomas, kā arī ārstēt balsenes tuberkulozi, kas visbiežāk kombinējas ar plaušu tuberkulozi.
Parasti balss aizsmakuma cēloni var atklāt vienkāršā laringoskopijā ar spoguli, taču citkārt ārsts ņem talkā smalkāku ierīci – fibroskopu. Reizēm nepieciešama biopsija vai vēl citi papildu izmeklējumi.
Iespējams, jāveic gastroskopija, lai pārliecinātos, vai nav bojāts barības vads, savairojušās helikobaktērijas un izveidojusies čūla. Paasinājuma brīžos lietojot zāles, kas mazina kuņģa sulas skābumu, gļotāda sadzīst, un simptomi mazinās, ja vien balsenē nav radušās pastāvīgas izmaiņas. Citkārt šie medikamenti lietojami pāris nedēļu, reizēm mēnesi un dažkārt pastāvīgi. Atvilnis gan tāpēc nepāries, taču gļotāda tiks pasargāta no kairinājuma.
Ilgstoši aizsmakusi balss var būt pēc neveiksmīgas vairogdziedzera operācijas, ja tajā traumēts nervs, kas izvietots gar vairogdziedzera mugurējo pusi un kustina balseni. Šajā gadījumā atjaunot balss skanīgumu pilnībā nebūs iespējams, taču ar logopēda-fonopēda palīdzību var veikt speciālus vingrinājumus, veicinot pareizākas balss saišu kustības.
UZZIŅA
• Ja ikdienā sanāk daudz un skaļi runāt, bieži saaukstējamies un allaž viens no galvenajiem simptomiem ir balss aizsmakums, būtu vērts konsultēties ar logopēdu-fonopēdu un apgūt pareizu runas tehniku, lai nepārslogotu balss saites un tajās nerastos gļotādas sabiezējumi jeb tā sauktie dziedātāju mezgliņi.
• Ja slimība ar balss aizsmakumu sākas vētraini un to pavada stipras sāpes kaklā, augsta ķermeņa temperatūra, kas nepāriet nedēļas laikā, vai arī ir pat smakšanas sajūta, vajadzētu vērsties pie ausu, kakla un deguna ārsta.
KONSULTĒJUSI ĀRSTU PRAKSES LOCUS MEDICUS AUSU, KAKLA UN DEGUNA ĀRSTE DACE SNIPE