Foto: Unsplash

Pazīmes, kas liecina – darīšana ar īstenu sociopātu 0

Bieži narcisi tiek uzskatīti par pārlieku iedomīgiem un skaudīgiem cilvēkiem, kam pietrūkst empātijas spējas. Tomēr narcisisms izteiktākajā manierē ir reāla mentālā slimība, kuras diagnozi var uzstādīt tikai ārsts. “Viņa” skaidro kas ir narciss un kādas pazīmes liecina – tev darīšana ar īstenu sociopātu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kā skaidro portāla “Psychology today” eksperti, narcisisms ir katrā cilvēkā, tomēr atšķiras cik lielā mērā darbojas raksturīgās īpašības vai iezīmes. Pats svarīgākais ir apzināties kāds ir šīs iezīmes veselīgais līmenis, lai tas nepāraugtu patoloģiskā narcisismā, kas ir reāli mentālie traucējumi.

Psihologs un lektors Hārvardas Medicīnas skolā Kregs Malkins narcisismu salīdzina ar pasaules vērošanu caur rozā brillēm.
CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš atzīst, ka dažos gadījumos tas var būt labvēlīgi, jo palīdz cilvēkam justiem mazliet īpašākam un ar lielāku pārliecību, tomēr sajūta, ka esi pārāks vai unikālāks par citiem var izraisīt pamatīgas problēmas un pāraugt patoloģijā.

Nereti, vērojot cilvēkus, nepastāv aizdomas par to, ka var piemist diagnoze – patoloģisks narcisisms. To var noteikt tikai mentālās veselības profesionālis jeb ārsts. Šādos gadījumos cilvēkam ir traucēta ikdiena un vispārējās funkcijas. Narcisisma disfunkcija var tikt saistīta ar identitāti, paškontroli un var izraisīt attiecību krīzes, piemēram, empātijas trūkuma dēļ.

Savukārt portāla “Prevention” eksperts un psiholoģijas profesors Korijs Ņūvmens norāda narcisisma definīciju – narcisisti ir cilvēki ar visaptverošu stingrības modeli, tiecas pēc nepārtrauktas apbrīnas un nespēj izrādīt empātiju. Nereti šie simptomi parādās jau agrā bērnībā.

Kā norāda abi eksperti, svarīgākais ir neiekļūt narcisa redzes lokā. Tomēr nevajadzētu atļaut šāda tipa cilvēkiem “kāpt sev uz galvas”, ir jānovelk saprotama robeža, kuru nav iespējams pārkāpt. Tomēr vēl svarīgāk ir saprast vai attiecīgais cilvēks ir patoloģisks narciss vai tikai apkārtējiem velta savas asās piezīmes. Pirmajā gadījumā var palīdzēt tikai ārsts, kas noteiks attiecīgo diagnozi.

“Viņa” pēta vairākas iezīmes, kas liecina par īstenu narcisu. Tomēr portāls “Prevention” mierina, jāpiemīt vismaz piecām nosauktajām pazīmēm, lai varētu piemist narcisisma traucējumi, kas ir saistīti ar mentālo slimību.

Tic, ka ir paši unikālākie un labākie

Viena no acīm redzamākajām iezīmēm ir pārlieku izteikta sava svarīguma izpausme un izcelšana citu vidū. Piemēram, kārtējo reizi norādot, cik svarīga ir viņa klātbūtne vietā, laikā un situācijā. Nereti sevis izcelšana, kā svarīgākajiem notikumu gaitā, tiek saistīta arī ar savu sasniegumu norādīšanu. Nevajadzētu jaukt izteiktu pašpārliecinātību ar narcisa nepārtraukto sevis slavināšanu – tas notiek gandrīz katru dienu, radot pamatīgu traci, ja apkārtējie nenovērtē “īpašos sasniegumus”.

Reklāma
Reklāma

Tāpat šāda tipa cilvēki bieži izvēlas savās neveiksmēs vainot citus vai pat sabiedrību, bet nekad sevi. Tas sasaucas arī ar to, ka viņi tic savai unikalitātei. Saprotams, ka ir labi par sevi domāt, kā īpašu personu, tomēr ne tik ekstrēmi, kā to dara narcisi. Lielākoties šādi cilvēki uzskata, ka viņus var saprast tikai citas “īpašas” personas.

Cilvēki ar narcisa iezīmēm vai tādi, kas jau reāli sirgst ar mentālo slimību vispārākajā pakāpē, pieprasa pārmērīgu apbrīnu.

Tomēr, kā norāda portāla “Prevention” eksperti, šādi cilvēki uz ārpusi izrāda lielu pārliecību par sevi, tomēr patiesībā viņi ir īpaši ievainojami. Nereti tas labi redzams attiecībās, kad narciss pārstāj just sevis idealizēšanu no partnera puses, pārtrūkst arī attiecības. Sākumā iezīmes var pat nebūt pamanāmas, jo viņi izrādīs uzmanību un būs jauki, tomēr, kad sāksi iestāties par sevi, narciss uzburs pamatīgu pārmetumu vētru.

Empātijas trūkums, noteikumu neievērošana un skaudības izpausme

Narcisi bieži neuzskata, ka pieņemtie noteikumi attiecas arī uz viņiem. Tas izpaužas, piemēram, nepieklājīgās vai necieņas pilnās situācijās, kur sabiedrība ievēro pieņemtās normas. Piemēram, respekta trūkums pret sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, autoritātēm vai pat nacionālajiem varoņiem. Tāpat komunikācijā ar šāda tipa cilvēkiem ir iespējams censties pielāgoties vai pat ieplānot notikumus, kas atbilst viņa grafikam, tomēr narciss var pat neierasties. Viņiem īsti neinteresē, ka apkārtējie ir nokaitināti līdz baltkvēlei.

Empātijas jeb līdzjūtības vai līdzi jušanas spējas būtībā narcisiem neeksistē. Viņi nespēj izprast un arī izjust cita cilvēka sāpes – gan fiziskas, gan emocionālas. Ņemot vērā šo faktu, bieži var rasties situācijas, kurās narciss izmet neiecietīgu komentāru vai piezīmi. Līdzīgi kā ir empātijas zudums, šāda tipa cilvēki vienmēr runās par savām problēmām un ticēs, ka apkārtējiem tās patiesi rūp.

Kā liecina portāla “Prevention” informācija, aptuveni viens līdz seši procenti cilvēku sirgst ar narcisa mentālajiem traucējumiem. Starp šīm personām 50 līdz 75 procenti ir tieši vīrieši. Vēl viena pazīme, kas liecina par darīšanu ar narcisu – pamatīga skaudība. Šāda tipa cilvēki bieži salīdzina sevi ar citiem, it īpaši tiem, kuri ir veiksmīgāki. Tas pats notiek arī pretējā virzienā, ja narciss kļūst veiksmīgs, viņam šķiet, ka apkārtējie ir skaudīgi attiecībā uz viņu.

Uzvedības un attieksmes problēmas

Vai kādreiz ir gadījies doties uz satikšanos ar personu, kas galanti izturas pret tevi, bet rupji atbild apkalpojošam personālam restorānā? Tā ir viena no pazīmēm, kas liecina – tavā dzīvē ir ienācis narciss. Snobisms, augstprātība un lepnums ir vienas no īpašībām, kas piemīt cilvēkiem, kas sirgst ar šo mentālo slimību.

Narcisiem ir ierasta parādība domāt un fantazēt par veiksmīgiem cilvēkiem un viņu panākumiem, jo šie cilvēki paši vēlas būt notikumu un sekmju augšgalā. Tas ietekmē arī, kā tiek izvēlēta otrā pusīte, lielākoties priekšroku dodot izskatam, nevis tādām īpašībām, kā laipnība un rūpes par otru.

Ja narcisa partneris izskatās labi, tad tas palielina viņa paštēlu.

Ierasta parādība ir arī citu izmantošana savtīgos nolūkos. Ja uzņēmuma vadītājs vai nodaļas priekšnieks sirgst ar narcisismu, rūpīgi izvērtē vai tev netiek darīts pāri, tev pat nenojaušot. Nereti šādās situācijās, piemēram, darbiniekam netiek veltīts respekts vai objektīvs darba novērtējums. Līdzīgi norit arī draugu situācijās – kamēr tev nav kas īpašs, ko dot draugam-narcisam, nav nekādu ziņu un intereses.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.