Foto: Paula Čurkste/LETA

“Sargājot šodien Pav­ļutu, jūs stumjat sevi uz klinti.” Pavļutu kritizē, bet atstāj amatā 73

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Ar koalīcijas vairākuma atbalstu veselības ministram Danielam Pavļutam (“AP”) ceturtdien izdevās saglabāt amatu opozīcijas rosinātajā neuzticības balsojumā.

Taču lēmuma projekta iesniedzēju veiktajā ministra darbības apkopojumā bija norādīts gan uz lēno vakcinēšanās tempu, kam par iemeslu bija minēta sabiedrības neuzticēšanās valdībai, gan uz neizprotamajām un dārgajām reklāmas kampaņām, kuru plakātos atspoguļotais žests nekādā veidā neesot rosinājis cilvēku interesi vakcinēties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekta iesniedzējiem no Zaļo un zemnieku savienības kā pēdējais piliens bijusi publiskotā informācija, ka vairāk nekā 100 jaunieši vecumā līdz 18 gadiem ir vakcinēti ar pusaudžiem nepiemērotu vakcīnu.

Lēmuma projekta iesniedzēju vārdā Edgars Tavars (ZZS) lūdza Saeimu šo jautājumu pārcelt uz nākamās nedēļas sēdi, lai tā izskatīšanā varētu piedalīties arī pats D. Pavļuts.

Šonedēļ viņa ģimenē piedzima dvīņi un tāpēc ministrs objektīvi uz sēdi nevarēja ierasties.

Viņš ir plānojis izmantot arī 10 dienu atvaļinājumu. Taču koalīcija noraidīja šo opozīcijas lūgumu un jautājums par neuzticības izteikšanu D. Pavļutam tika izskatīts. Par to nobalsoja 34 deputāti, pret bija 50.

Sēdē E. Tavars atgādināja, ka savulaik arī ZZS bijusi atbildīga par veselības nozari.

“Mums bija izcils ministrs Guntis Belēvičs, bet cilvēciskas kļūdas dēļ viņš ne tikai atkāpās no amatiem valdībā un partijā, bet arī nolika Saeimas deputāta mandātu. Taču te viena pēc otras tiek pieļautas profesionālas kļūdas,” sacīja E. Tavars, minot gan zemo vakcinēšanās tempu, gan haosu ar skolas bērnu testēšanu.

Neatkarīgais deputāts Didzis Šmits sēdē atgādināja, kad D. Pavļuts kā Reformu partijas deleģētais ekonomikas ministrs pirms astoņiem gadiem negribēja uzņemties atbildību pēc Zolitūdes traģēdijas un neatkāpās, ko savukārt toreiz izdarīja premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”). Līdz ar to krita visa valdība.

Tāpēc D. Šmits vērsās pie “Jaunās Vienotības” un teica: “Sargājot šodien Pav­ļutu, jūs stumjat sevi uz klinti.”

Reklāma
Reklāma

D. Šmits atgādināja, ka toreiz Valsts prezidents Andris Bērziņš pamudinājis V. Dombrovski demisionēt, bet “tajā brīdī, kad to izdarīs nevis prezidents, bet vēlētājs, jums atpakaļceļa vairs nebūs”.

Māris Možvillo tagad ir opozīcijā, bet laikā, kad D. Pavļuts gada sākumā sāka strādāt valdībā, M. Možvillo bija koalīcijā. Viņš atceras, ka premjeram ne vienmēr izdevās pārliecināt par citu risinājumu D. Pavļutu, kurš “uzstāja uz savu ideju realizāciju”.

Bija arī dzirdēts, ka ne visiem partneriem bija pa prātam, ka veselības ministrs uzrunā sabiedrību ar biedējošiem vēstījumiem, kurus premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) esot centies līdzsvarot, vairāk runājot par pozitīvo.

Sabiedrības neticība valdībai un tās pretrunīgie paziņojumi bija viens no tematiem, ko debatēs pieminēja vairāki runātāji, uzskatot, ka tas ir radījis neuzticēšanos politiķiem, kuriem vajadzēja vairāk sarunāties ar sabiedrību un godīgi izstāstīt situāciju, nevis “ar vieglu smīnu sejā biedēt cilvēkus”.

Valērijs Agešins (“Saskaņa”) arī uzskata, ka baiļu atmosfēras radīšana un reklāmas, kas viņam šķiet visai komiskas, nerada uzticību valdībai, taču šajā gadījumā problēma esot tā, ka nozari vada cilvēks, kas nav šīs jomas profesionālis.

No “Attīstībai/Par” ievēlētais neatkarīgais deputāts Māris Mičerevskis atgādināja, ka, stājoties amatā, D. Pavļuts kā prioritāti ir minējis vakcinēšanās procesa nodrošināšanu un komunikāciju ar sabiedrību, bet ne vienā, ne otrā ziņā viņam neesot veicies.

M. Mičerevskis “Attīstībai/Par” rindās redzot vismaz divus cilvēkus, kuri šo darbu varētu, iespējams, paveikt labāk, nosaucot Andri Skridi un Ilmāru Dūrīti.

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs I. Dūrītis un arī “Attīstībai/Par” frakcijas vadītājs Juris Pūce sēdē aizstāvēja savas partijas ministru.

I. Dūrītis uzskaitīja vairākus D. Pavļuta darbības laikā izdarītos labos darbus, ieskaitot mediķu algu paaugstināšanu, rekordaugstās testēšanas jaudas, digitālā sertifikāta operatīvu ieviešanu. I. Dūrītis uzskata, ka tieši opozīcija šķeļ sabiedrību ar aicinājumiem cilvēkiem nevakcinēties.

J. Pūce sacīja: “Pārmetumi ministram ir pašmērķīgi un diezgan tukši.”

Viņš uzsvēra, ka tiek izplatīta dezinformācija un, ja “izdosies mazināt maldu pieejamību, tad varēs veicināt vakcinēšanos”. Ministrija plāno plašāk iesaistīt ģimenes ārstus, lai veicinātu vakcinēšanos.

Taču Viktors Valainis (ZZS) sēdē vaicāja, vai kāds ir parunājies ar šiem ģimenes ārstiem, kuri no gada sākuma ir lūguši nodrošināt papildu ārstu palīgus, jo viņiem jau tā ir milzīga slodze.

No “Jaunās Vienotības” sēdē neviens nerunāja. Taču ir jāatgādina, ka Ministru prezidents K. Kariņš ar rezolūciju šonedēļ uzdeva Veselības ministrijai divu nedēļu laikā iesniegt valdībā pārstrādātus un vienkāršotus epidemioloģiskās drošības noteikumus Covid-19 pandēmijas pārvarēšanai.

Premjers vēlas, lai esošais regulējums tiktu padarīts viegli saprotams ikvienam valsts iedzīvotājam, “pēc iespējas izvairoties no tehniskām un detalizētām epidemioloģiskās drošības prasībām valdības noteikumos”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.