Daniels Pavļuts.
Daniels Pavļuts.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Pavļuts: Situācijā ar Covid-19 jālūdz EK ļaut palielināt budžeta deficītu 1

Nepieciešama izlēmīga rīcība, lai ar Covid-19 vīrusu “nesaslimtu” arī Latvijas ekonomika, tajā skaitā, lūdzot Eiropas Komisijas (EK) atļauju palielināt budžeta deficītu arī jauno papildu tēriņu segšanai, uzskata “Attīstībai/Par!” (AP) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūru LETA informēja AP pārstāve Lāsma Bindere, Pavļuts akcentē, ka vīrusa izplatības palēnināšana ir “absolūta pirmā līmeņa prioritāte” arī Latvijā. Politiķis pateicas veselības aprūpes speciālistiem, kuri ir Covid-19 “frontes līnijā”.

AP frakcija vadītājs norāda, ka

jārēķinās arī ar tādu scenāriju, kas liktu runāt par Latvijas ekonomikas lejupslīdi, “kādu neesam redzējuši pēdējos desmit gadus”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pavļuts norāda, ka papildus riskam, ka būtisku produktu piegāžu kavēšanās var apgrūtināt ražošanas procesus, uzņēmumi var saskarties ar vēl vienu akūtu problēmu – darbinieku trūkumu, kurus skārusi slimība vai karantīna.

“Skolu un bērnudārzu slēgšana liks mājās palikt arī veselajiem. Šādos gadījumos kā daļējs risinājums un atspaids var kalpot attālinātais darbs, tomēr daudzās nozarēs un daudziem uzņēmumiem ar to var nepietikt,” pauž politiķis.

Viņš norāda uz naudas plūsmas grūtībām jau tagad dažādos uzņēmumos. Politiķis pieļauj, ka samazināsies arī tā dēvētais “sociālais patēriņš”, jo cilvēki centīsies mazāk iziet ārpus mājas un tiks pārcelti tradicionāli kultūras un sporta pasākumi.

Pavļuts akcentē, ka pats galvenais darbs ir nodrošināt, lai veselības aprūpes sistēma spēj funkcionēt pilnībā, nodrošinot visus nepieciešamos resursus un atbalstu. “Līdz šim valdība lēmusi par nelielu papildu līdzekļu apjomu, bet mums jārēķinās ar nepieciešamību novirzīt veselības aprūpes sistēmai nozīmīgu papildu finansējumu – gan speciālajam aprīkojumam, gan medicīnas personāla algām,” akcentēja politiķis.

Nepieciešams vērsties EK ar lūgumu palielināt Latvijas budžeta deficīta apmēru, lai rastu papildu iespējas finansēt gan veselības aprūpi, gan ekonomikas atbalsta pasākumus, norāda Pavļuts.

FOTO: AP/LETA/Scanpix

Politiķis arī uzsver, ka jānovērš uzņēmumu nonākšana grūtībās, sniedzot nepieciešamās valsts attīstības finanšu institūcijas “Altum” garantijas, tam novirzot papildu finansējumu. Tāpat jāvienojas ar komercbankām par iespēju došanu atlikt un pārstrukturēt kredītu maksājumus.

Politiķis arī uzskata, ka ir jāpieņem lēmums par nodokļu atbalsta pasākumiem, lai Valsts ieņēmumu dienests var piešķirt grūtībās nonākušiem uzņēmumiem nodokļu brīvdienas. Pavļuts arī rosina vienoties par darba nespējas lapu izdevumu solidāru sadali starp valsti, darba devējiem un darba ņēmējiem.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, saistībā Covid-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz Lieldienām izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot virkni stingru ierobežojošu pasākumu, ceturtdien pēc valdības ārkārtas sēdes paziņoja amatpersonas. Ārkārtējā situācija ir spēkā no lēmuma pieņemšanas brīža līdz šī gada 14.aprīlim ar mērķi šajā laikā ierobežot Covid-19 izplatību.

Veselības ministrija (VM) noteikta par atbildīgo institūciju darbību koordinācijai ārkārtējās situācijas laikā. Ārkārtējās situācijas laikā valsts un pašvaldību iestādēm uzdots izvērtēt un iespēju robežās nodrošināt klātienes pakalpojumu sniegšanu attālināti. Lai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi, vecākiem 13.martā ir jāiesniedz pirmsskolas izglītības iestādē rakstisks apliecinājums, ka bērns un ģimene nav apmeklējuši Covid-19 skartās valstis vai teritorijas, nav bijuši kontaktā ar Covid-19 saslimušajiem vai kontaktpersonām un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

Tāpat tiks pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās citās izglītības iestādēs, nodrošinot no 2020.gada 13.marta mācības attālināti, izņemot centralizēto valsts pārbaudījumu norisi. Pārtraukta tiks visu kultūrizglītības un sporta profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmu mācību procesu norise, piemēram, treniņu, sacensību un mēģinājumu norise.

Ar 13.martu atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi, sapulces, gājieni un piketi virs 200 cilvēkiem. Tūrisma pakalpojumu sniedzējiem uzdots iespēju robežās piedāvāt pārcelt un neplānot tūrisma braucienus uz Covid-19 skartajām valstīm un teritorijām, no kurām atgriežoties, ir jāveic īpaši piesardzības pasākumi atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā publicētajai informācijai.

Noteikti arī citi ierobežojumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.