Foto – AFP/LETA

Pāvests Francisks: “Patiesa vara ir kalpošana” 0

Vakar, svētā Jāzepa dienā, Vatikānā notika pāvesta Franciska pontifikāta inaugurācijas svinības, kurās piedalījās simtiem tūkstošu svētceļnieku no visas pasaules, kā arī 132 valstu delegācijas. Uz ceremoniju bija ieradies arī Latvijas prezidents Andris Bērziņš.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Svinībās piedalījās arī citu kristīgo konfesiju un citu reliģiju pārstāvji, tostarp Krievijas pareizticīgo baznīcas metropolīts Ilarions. Pirmoreiz vēsturē Romas pāvesta inaugurācijā piedalījās Konstantinopoles pareizticīgo baznīcas patriarhs Bartolomejs I, tā apliecinot vēlmi atjaunot starpkonfesiju dialogu.

Pontifikāta inaugurācijas mises sākumā Francisks saņēma pāvesta varas simbolus: palliju – vilnas lenti, kas simbolizē pazudušo avi, ko baznīcas gans uzliek uz saviem pleciem, – un gredzenu. Parasti pāvesta gredzens ir no tīra zelta, bet šoreiz Francisks vēlējies, lai tas būtu tikai apzeltīts. Kā sava pontifikāta moto pāvests Francisks saglabā vārdus, ko lietoja jau kā bīskapa devīzi: “Miserando atque eligendo” – “Uzlūkojot ar žēlsirdību, viņu izvēlējās”. Šī frāze ir aizgūta no svētā Bedas Godājamā sprediķiem, kur attiecināta uz publikāņa Mateja paaicinājumu kļūt par apustuli. Nākamais pāvests Horhe Bergoljo pirms 60 gadiem tieši svētā Mateja dienā esot sapratis, ka viņam lemts kļūt par priesteri. Pāvesta Franciska ģerbonī redzami trīs simboli: saule, kas ir gan viņa dzimtenes Argentīnas karogā, gan ir pāvesta pārstāvētā jezuītu ordeņa simbols; zvaigzne, kas simbolizē Dievmāti; un nardes zieds, kas ir svētā Jāzepa simbols.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dievkalpojuma laikā pāvests sveica vārda dienā savu priekšteci Benediktu XVI, kura kristītais vārds ir Jozefs, un aicināja visus klātesošos un it īpaši pasaules varenos sekot svētā Jāzepa piemēram, gādājot par saviem tuviniekiem, par vājākajiem un par visu Dieva radīto.

Darbības vārds “custodire”, kura nozīme ir “glabāt, aizsargāt, gādāt”, bija viens no pāvesta uzrunas atslēgas vārdiem. Francisks atgādināja arī par kalpošanas nozīmi, atzīmējot, ka viņam kā pāvestam ir dota vara, taču “patiesa vara ir kalpošana”. “Un arī pāvestam, izmantojot savu varu, ir jāseko Jāzepa pazemīgajai, stingrajai un ticības bagātajai kalpošanai. Kā Jāzepam ir jāatver rokas, lai sargātu Dieva tautu un ar mīlestību un maigumu pieņemtu visu cilvēci, sevišķi nabadzīgos un vājos. Tikai tas, kurš kalpo ar mīlestību, spēj būt īsts aizbildnis.”

Visus klātesošos Francisks aicināja nezaudēt cerību: “Arī šodien, daudzu pelēku mākoņu priekšā, mums ir nepieciešams redzēt cerības gaismu un dot sev cerību. Naids, skaudība un augstprātība notraipa mūsu mūžu, neļausim, lai iznīcības zīmes pavada šo mūsu pasaules ceļu!” Uzrunas nobeigumā pāvests divreiz atkārtoja: “Mums nav jābaidās būt labiem, nav jābaidās no sirsnības.”

Tikai nedēļu pēc 76 gadus vecā Buenosairesas arhibīskapa Bergoljo ievēlēšanas par pāvestu pasaules plašsaziņas līdzekļi jau runā par pāvesta Franciska “maigo revolūciju”, kuras galvenie ieroči ir vispirms pāvesta personīgais piemērs, atsakoties no liekas greznības un stingras pieturēšanās pie protokoliem, kā arī atvērtība dialogam un patika sarunāties ar cilvēkiem, ko pāvests vairākkārt izrādījis šajās dienās. Vatikāna preses dienests atklājis, ka pēc ievēlēšanas Francisks kardinālu apsveikumus pieņēmis, stāvot kājās, nevis, kā ierasts, sēžot un atteicies izmantot pāvesta automašīnu, tā vietā izvēloties kopā ar citiem kardināliem braukt ar mikroautobusu. Jaunais pāvests nāk no kontinenta, kur ir plaukstoša katoliskā kopiena, un eksperti uzskata, ka viņa tiekšanās būt tuvam vienkāršajiem cilvēkiem varētu palīdzēt atjaunot ticību arī rietumvalstīs.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.