Foto-Shutterstock

Pavasaris un rudens – talku laiks. Kā sarīkot neaizmirstamu talku? Iesaka profesionāli talkotāji 0

Talku laiks

Daudzi vēl atceras, kā padomju laikos skolēni un studenti talkoja kolhozos, parastie pilsoņi – radu vai draugu piemājas saimniecībās. Brauciens ar brezentu pārvilktā smagajā mašīnā, kad visi kopā saspiedušies, kaut nosaluši un piekusuši, dziedāja, ne vienam vien palicis atmiņā kā spilgts jaunības piedzīvojums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Taču talku vēsture ir vēl daudz senāka. Mūsu senči talkās novāca kartupeļus vai citu ražu, veda mēslus, būvēja ēkas, kūla labību un veica arī citus darbus, kur prasījās palīgspēki.  Talkās tāpat kā baznīcā varēja sevi parādīt un uz citiem paskatīties, iepazīties, pēc talkas tapt uzcienāti un paballēties.

Mūsdienu talkām ir vairāki paveidi. Atkarībā no talkas rīkošanas iemesla tās var būt patīkamas un praktiskas, piemēram, pārvākšanās uz jaunu dzīvesvietu, kartupeļu stādīšana, ražas novākšana, apkārtnes sakopšana, meža stādīšana utt. Gadās arī ne tik patīkamas talkas, kad jāpalīdz sakopt pēc ugunsgrēka vai plūdiem. Var sarīkot talku tā, ka talcinieki to pat nepamana. Piemēram, gadatirgū ir iespēja izmēģināt roku dažādos amatos, tai skaitā gobelēnu aušanā. Katrs pa pavedienam, pa gabaliņam iemeistaro, beigās sanāk kolosāls darbs. Visi apmierināti, bet autoram jauns šedevrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Talku rīkot var uzņēmējs, kāds entuziasts, ģimene, draugu grupa utt. Līdz ar to atšķirsies gan pieeja talkas rīkošanai, gan tās norise.

Protams, vislabākos ieteikumus talku rīkošanā var dot tie, kam pašiem tajā ir pieredze, tāpēc padomu vaicāju māju “Pumpji” un “Druvas” saimniecei Initai Lindei un citas lauku mājas saimniekam Jānim McJanim. Ar šo pseidonīmu viņu zinot visi, kam jāzina, un ar to viņš publicējies gan interneta medijos, gan drukātajā presē.

Talkas izsludināšana

Jānis McJanis: “Es ieteiktu sākt ar datuma apzināšanu. Tagad visi tik aizņemti, tik nevaļīgi, ka talkas rīkotājam faktiski vissvarīgākais ir apzināt datumu, kurš būtu iespējami lielākam talcinieku skaitam piemērots ierasties. Pirms talkas noteikti būs ar visiem pa telefonu jāsazinās, lai būtu pārliecība, kuri tiešām ieradīsies. Grūtākais ir saskaņot datumus, lai visiem būtu labi. Tā nekad nenotiek. Bet metodiski aptaujājot, var izskaitļot racionālāko datumu, kad visvairāk personām ir iespējas ierasties.”

Inita Linde: “Kad tuvojas aptuveni zināmais talkas datums, tad vēl visus apzvanu un sarunāju konkrēti. Kad nebija mobilo telefonu, tad jau norunāja konkrētu dienu un ziņoja tikai tad, ja pēkšņi kas mainījās. Bet mēs tad visi tepat vien (Matīšos) dzīvojām, tagad tikai esam izklīduši.”

Sagatavošanās darbi pirms talkas

Jānis McJanis: “Droši vien visvairāk talciniekus uztrauc jautājums par to, kur gulēs un ko ēdīs, bet faktiski talkā svarīgākais ir noorganizēt darbu, lai nekas netrūktu. Nedz, piemēram, kartupeļu talkā traktors un kastes, nedz maisi un cimdi. Ja vēl kāds humoru uztur, tad darbs ies no rokas, un visi būs apmierināti!”

Reklāma
Reklāma

Inita Linde: “Es noteikti ieteiktu – ja talka norunāta deviņos, tad tai ir jāsākas deviņos, nevis tad tik jāsāk meklēt spaiņus, traukus un vēl ko vajag.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.