Pavasaris – pārejas laiks organismam un ādai 0
Pavasaris sagaidīts, bet prieku reizēm maitā nepatīkami sīkumi. Organisms diezgan uzskatāmi parāda, kā tam pašlaik visvairāk pietrūkst…
Konsultēja skaistuma klīnikas “4. dimensija” dermatoloģe un triholoģe Jekaterina Pudova.
Pagrabs tukšs, organisms arī…
Nelāgs noskaņojums un aizkaitināmība rodas tikpat kā no nekurienes. To ietekmē pavasara hormonālā pārkārtošanās, kā arī dažu svarīgu vitamīnu un mikroelementu izsīkums organismā. Lai gan uzturā lietoti līdz pavasarim pagrabā saglabājušies dārzeņi un augļi, to sastāvvielas ir kļuvušas krietni nabadzīgākas.
Fiziskos spēkus palīdz atjaunot C vitamīns, tāpēc uzturā jāiekļauj vairāk citrusaugļu, saldo piparu, kivi un kartupeļu. Tie ļauj izlīdzināt emocionālo fonu. Alternatīva ir aptiekā nopērkamā askorbīnskābe.
Pavasarī rodas arī nepatīkama lūpu problēma – kaktiņos parādās sāpīgas plaisas vai pat uzmetas aukstumpumpas. Pirmajā gadījumā tas norāda uz B grupas vitamīnu trūkumu, otrajā – par novājinātu imunitāti.
Fiziskos spēkus palīdz atjaunot C vitamīns, tāpēc uzturā jāiekļauj vairāk citrusaugļu, saldo piparu, kivi un kartupeļu. Tie ļauj izlīdzināt emocionālo fonu. Alternatīva ir aptiekā nopērkamā askorbīnskābe.
Ja uz lūpām jau radušies herpes vīrusam raksturīgie izsitumi, jālieto lokālās iedarbības pretvīrusu ziedes un sievietēm jāatsakās no lūpu krāsas, trekniem lūpu balzamiem. Aukstumpumpu var nedaudz nomaskēt speciāls plāksteris ar ārstniecisku iedarbību.
Ne vienu vien būtisku problēmu spēj atrisināt B grupas vitamīni – B1 cīnās ar galvassāpēm, ātru nogurdināmību, enerģijas trūkumu, bet B2 un B6 ir bremzē depresīvu noskaņojumu.
Vitamīnu un minerālvielu trūkums manāms arī nagos un matos. Lai gan tauku dziedzeri strādā aktīvāk, mati šķiet nespodri un nedzīvi, jo ir atauguši uzturvielām nabadzīgajā ziemā, tos ir bojājis aukstais gaiss, bieža žāvēšana ar fēnu.
Laiks mainīt garderobi
Āda ir ķermeņa lielākais sargs, taču pavasarī tā ir ļoti jutīga un kairināta, jo atkarīga no imunitātes. Spilgtā saules gaismā var pamanīt, ka ziemā tā ir kļuvusi bāla, sausa, saredzamas pat sīkas grumbiņas. Viens no iemesliem, kas šādas izmaiņas izraisa, ir toksīni. Lai no tiem atbrīvotos, jāpilnveido uzturs, jo piesārņojums jāizdzen no iekšienes.
Pieaugot baktēriju un sēnīšu aktivitātei, uz sejas, ap ausīm vai galvas ādā biežāk parādās strutaini izsitumi – plakani, dzelteni, ar sārtu iekaisuma joslu apņemti pūslīši. Mikroorganismu invāziju veicina nepareizi izraudzīta kosmētika, jo tā aizver poras. Arī blīva, trekna krēma masa ir ļoti laba vide, kur baktērijām savairoties. Tādēļ ziemai piemērotais barojošais ādas kopšanas krēms pavasarī jānomaina pret mitrinošu.
Jo vairāk uzturā pilngraudu produktu, augļu, dārzeņu un treknu jūras zivju, kas bagātas ar polinepiesātinātajām taukskābēm (lasis, tunzivs), jo labāk ādai un veselībai.
Jo vairāk uzturā pilngraudu produktu, augļu, dārzeņu un treknu jūras zivju, kas bagātas ar polinepiesātinātajām taukskābēm (lasis, tunzivs), jo labāk ādai un veselībai.Tiesa, ir arī speciāli uztura bagātinātāji, kas paredzēti ādas, matu un nagu veselībai, taču tie jālieto kursa veidā tikai papildus uzturam un tikai noteiktu uzturvielu nepietiekamības gadījumā, pirms tam rūpīgi izlasot sastāvu.
Ādas kosmētiskā kopšana pavasarī galvenokārt ir pienācīga tās mitrināšana. Atjaunot vajadzīgo līdzsvaru un atgūt mirdzumu palīdz līdzekļi ar hialuronskābi, jūras aļģēm, dabīgām eļļām un A, E un C vitamīnu.
Vīriešiem āda ziemā nav tik sausa kā sievietēm, jo īpaši pavasarī viņiem tauku dziedzeri strādā intensīvāk. Tādēļ vīriešiem daudz biežāk mēdz būt seborejiskais dermatīts – ādas lobīšanās ap degunu, starp uzacīm. Tas vērojams arī galvas matainajā daļā, radot blaugznas to smagākajā formā…
Saules pēdas
Dīvaina parādība pavasarī šķiet pigmentācijas plankumi, kuru rašanās iemesls pirmajā mirklī nav skaidrs. Tomēr izskaidrojums tam ir.
Kaut gan saule vēl pietiekami nesilda, to nedrīkst pienācīgi nenovērtēt, jo ietekme ir jau gana aktīva. Ja dienas krēma sastāvā nav saules aizsargfaktora, dažu stundu svaigā gaisā ir pietiekami, lai rastos pigmentācijas traucējumi. Pavasara saule īpaši bīstama, ja lieto kosmētiku ar retinolu vai A vitamīnu iekšķīgi, kā arī dažus antibiotiķus. Tiesa, plankumu rašanos var veicināt arī virsnieru dziedzera vai hormonālās sistēmas darbības traucējumi, tostarp grūtniecība un kontracepcijas līdzekļu lietošana.
Pigmentācijas plankumu likvidēšana labāk padodas sadarbībā ne tikai ar kosmetologu, bet arī dermatologu. Jārēķinās, ka ādas ārstēšanas kursa laikā īpaši jāizvairās no saules iedarbības, tāpēc krēms ar augstu SPF (sun protection factor – saules aizsardzības faktors, angļu val.) jālieto diendienā līdz pat rudenim.
Ja pigmentācijas plankumu ir daudz vai raiba ir ne tikai seja, bet arī citas ķermeņa daļas, vēlams konsultēties ar endokrinologu. Iespējams, nepieciešama hormonā līdzsvara medikamentoza korekcija.
Der viss bez atlikuma
Pirms mājās veicamajām ķermeņa attīrīšanas procedūrām jābūt pilnīgai pārliecībai, ka ar izmantotajiem līdzekļiem būs vēlamais rezultāts. Tas paglābj gan no veltīgām cerībām, gan lieka riska.
Ādas stāvokli var uzlabot ar kumelīšu kompresēm. Ar verdošu ūdeni pārlej divas ēdamkarotes drogas un ļauj 15 minūtes ievilkties. Ar uzlējumu piesūcina vairākkārt pārlocītu kokvilnas drāniņu vai papīra dvieļus un šo kompresi uz 20 – 25 minūtēm liek uz sejas. Pēc tam uzklāj barojošu krēmu.
Mājās gatavotus skrubjus gan nav vēlams lietot sejai un ķermeņa jutīgajām zonām, lai nesakairinātu ādu ar pārāk raupjām sastāvdaļām.
Mājās gatavotus skrubjus gan nav vēlams lietot sejai un ķermeņa jutīgajām zonām, lai nesakairinātu ādu ar pārāk raupjām sastāvdaļām.Jārēķinās, ka ne visās ķermeņa daļās āda ir vienlīdz bieza.
Lūk, vienkārši pagatavojams skrubis, ko lietojot arī amerikāņu aktrise Gvineta Paltrova: sajauc cukurniedru cukuru, maltu kafiju (var aizstāt ar biezumiem) un olīveļļu, un apstrādā ķermeni. Regulāri un ilgstoši lietojot, āda iegūst viegli zeltainu toni.
Vieglam sejas pīlingam noder laima gabaliņš. Ar pavasara gurķiem jāuzmanās – tie var būt piesātināti ar nitrātiem, kas nav nepieciešami ne sejas ādai, ne organismam.