Rūpes par zobiem un radio 13
Karlovkas ciemam Doņeckas tuvumā veicies daudz vairāk nekā Butovkai, to nesasniedz šāviņi. Taču tāpat nekāda saimniekošana ciemā nenotiek. Jau gandrīz divus gadus brīvprātīgais Igors Jaščenko lielāko daļu laika pavada Karlovkā. Pieredzējušais stomatoloģisko iekārtu importētājs no Ukrainas vidienes pilsētas Čerkasiem šeit ir izveidojis stacionāro un arī pārvietojamo zobārstniecības kabinetu frontes vajadzībām. Karavīri tajā ierodas viens pēc otra, dažam ierocis plecā, atbraukuši no pozīcijām. Palīdzība netiekot atteikta arī vietējiem iedzīvotājiem, no kuriem daudzi vēl esot separātiski noskaņoti. “Cilvēkiem, kas dzīvo šajā piefrontes zonā, ir viena liela problēma – tie uzskata, ka dzīve viņus ir smagi situsi, ka viņi ir upuri un tādēļ humānajām organizācijām ir jāpalīdz. Bet nevienam no viņiem nav ideju un vēlēšanās pašiem kaut ko uzlabot. Vajag, lai visu iedod. Piemēram, atnāk pie mūsu zobārsta. Sakām, lai iet pie ciema stomatologa. Atbild – bet tur taču jāmaksā!”
Igors kopā ar citiem brīvprātīgajiem izveidojuši arī nelielu radiostaciju, kas darbojas jau pusgadu. Izrādījies, ka tam neesot nepieciešami ļoti lieli līdzekļi, un tagad tuvākajā apkārtnē daudzi klausoties šo radio, kas galvenokārt pārraida mūziku. Pēc Igora domām, šajā sfērā nākoties domāt par sabotāžu, jo Ukrainas radiostacijas šeit jo- projām neesot uztveramas, skan tikai pieci seši Krievijas radio kanāli. “Vajag likvidēt šo informatīvo badu,” spriež Igors.” Pats galvenais – normāli sarunāties ar vietējiem iedzīvotājiem, lai viņi saprastu, ka visi esam tādi paši cilvēki – Ukrainas iedzīvotāji.”
Kad es ar bēdīgā paskata suvenīriem kabatā atkal kāpju Kijevas ātrvilcienā, maija saule joprojām karsē, bet ir sajūta, ka esmu pabijis sasaluma zonā, kur pavasaris nav spējis atnest būtiskas pārmaiņas. Tomēr esmu sajutis, ka karš lielā mērā paātrinājis savstarpējos kontaktus starp Ukrainas rietumiem un austrumiem, daudziem tas ļāvis iepazīt savas valsts iedzīvotājus no iepriekš gluži vai mītiska un tāla reģiona. Daļa no viņiem ir spējuši saskatīt vienojošo starp Donbasa “moskali” un Rietumukrainas “banderieti” – iespējams, to var uzskatīt par ieguvumu no šī iestrēgušā kara.