Publicitātes foto

Pavasarīgu svētku noskaņu rada zaļumi, dzelteni un salātzaļi toņi 0

Lieldienu galda klājums jau izsenis saistās ar gaišu noskaņu, kas simbolizē gaismu un atmošanos jaunai dzīvei. Neatkarīgi no tā, kādas tradīcijas šajos svētkos atbalstām, ir daudz iespēju, kā pavasarīgo noskaņu piešķirt svētku galdam.


Reklāma
Reklāma

 

Spēles ar krāsām

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk izmanto dzelteno un salātzaļo toni. Izvēloties tos, pavasaris būs jūsu galda viesis. Ja nevēlas pārāk šablonisku galda klājumu, var izmantot visus pasteļtoņus – īpaši labi saskan gaiši violetais, bāli dzeltenais, gaiši zilais un zaļais. Vēl viens variants – baltais kopā ar brūno vai smilškrāsu, kas atdzīvināts ar dažiem dzelteniem, zaļiem vai tumši sarkaniem akcentiem.

 

Variēt materiālus

Galdautam un lielajām salvetēm derēs lins un kokvilna, spīdīgie audumi šoreiz lai paliek skapī. Pie šādas galdsegas labi piestāvēs keramikas, māla, krāsaini stikla trauki. Derēs arī smagāki porcelāna izstrādājumi, bet īpašai noskaņai var izmantot koka traukus, kas kombinēti ar dabas materiāliem (piemēram, no sūnām vai bērza tāsīm veidoti paliktnīši). Tradicionālo balto trauku vietā var izmantot šķīvjus spilgtās krāsās, ar tonētām joslām vai uzdrukātu rakstu.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Aksesuāri un dekori


Vispopulārākais aksesuārs, kas Lieldienu galdu atšķir no citiem galda klājumiem, protams, ir olu grozs un olu trauciņi. Tos var izvēlēties visiem vienādus vai arī katram viesim atšķirīgu.

Ja tomēr olu krāsošanas tradīciju neatbalsta, pavasarīgajam galdam svētku noskaņu var piešķirt arī citādi. Piemēram, izmantojot papildu paliktņu šķīvjus. “Kaut arī tie netiks izmantoti, galds uzreiz izskatīsies svinīgāks. Pret apakššķīvjiem arī ērti atbalstīt lietotu nazi vai dakšiņu (netiks nosmērēts svētku galdauts).

Atšķirīgu noskaņu palīdz radīt rūpīgi piemeklētas salvetes un salvešu gredzeni. Izrādās, salvešu gredzenu lietošana saglabājusies vēl no 17. gs., kad vienas un tās pašas tekstila salvetes tika lietotas visās ēdienreizēs vienas dienas garumā.

Šim nolūkam katram ēdējam bija atšķirīgs salvešu gredzens, lai varētu atšķirt savu salveti. Kāpēc lai šādu tradīciju svētku reizēm neieviestu arī savās mājās?” iesaka dekoratore Inga Arba.

Lieldienu galda dekorēšanai visbiežāk izmanto dažādu veidu olu grozus, zaķu vai vistiņu figūriņas. Nereti tās ir arī no dabas materiāliem veidotas, stilizētas putnu ligzdas utt. Ja nevēlas šādu simboliku, galda noformēšanai var izmantot krāsainas dažāda platuma lentes, sveces, griezto ziedu kompozīcijas, pavasara sīpolpuķes nelielos, dekoratīvos podiņos, pūpolus vai laikus izplaucētus koku zarus. Galvenais ir saskaņot visus dekorus tā, lai kopējais iespaids neveidotos pārāk raibs, lai dekoru nebūtu par daudz un lai tie netraucētu galda galvenajai funkcijai.

Reklāma
Reklāma

 

Kompozīcija

Tradicionālā klājumā tiek akcentēta galda vidusdaļa: apaļam un ovālam galdam – centrs, taisnstūrveida garākam galdam – josla galda centrā paralēli galda garākajai malai. Visbiežāk apaļa galda akcentam izvēlas zemu vāzi ar kuplu puķu pušķi (efektīgi izskatās apaļi stikla trauki ar daudz ziediem, kas nogriezti tuvu ziedkopai, neatstājot garus kātus), apļveida floristikas dekoru, svečturi vai dekoratīvu figūru, savukārt garena galda vidusdaļu var akcentēt arī, pāri vienkrāsainam galdautam klājot dekoratīvu celiņu, uz kura pēc noteikta intervāla izkārto ziedu dekorus, maza izmēra svečturus vai dekoratīvas figūras.

Ja nevēlas izcelt galda centru, var atsevišķi akcentēt katru sēdvietu pie galda. Šim nolūkam labi noder galda kartes, līdzās galda piederumiem novietoti nelieli dekoriņi – ziedu pušķīši, sīki saldumu sainīši vai kāda Lieldienu tematikai atbilstoša figūriņa utt.

Rotāt var ne tikai vietu uz galda, bet arī sēdvietai paredzēto krēslu – noderēs krāsainas lentes, nelielas mīkstās rotaļlietas, kas piesietas pie krēsla atzveltnes u.tml.

Pavisam brīvi var veidot bufetes veida galda klājumu – ja vieta atļauj, galdu akcentē ar liela izmēra svētku dekoru, ko papildina ar nelieliem, līdzīgiem dekoriņiem dažādās galda vietās. Ja tomēr vietas maz, labāk izvēlēties vertikālu dekoru, kas neaizņems daudz vietas uz galda virsmas. Jebkurā gadījumā jāatceras, ka uz bufetes galda, pirmkārt, jābūt ērti pieejamiem galda piederumiem un ēdieniem, bet dekors jānovieto otrajā plānā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.