Uzkopšanas darbi strazdu būrītī: kā sagatavot mazajiem putniņiem drošu māju? 0
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Dzenis strazdu būrim izkaļ lielāku caurumu un izēd mazos putnēnus. Vai strazdam patiks, ja ieejas caurumu apvilkšu ar metāla gabaliņu?” – jautā Solvita Pierīgā.
Reti, taču patiešām tā mēdz notikt – dzenis var apēst strazda dētās olas vai nule izšķīlušos mazuļus. “Strazdam nebūs iebildumu, ja būrīša skreju pastiprinās ar metāla plāksnīti. Protams, atvērumam jābūt pietiekamam, lai putns varētu ielīst būrītī,” uzsver Latvijas Dabas Muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.
Klāt pavasaris un pēdējais laiks pārbaudīt un iztīrīt pagājušajā un iepriekšējos pavasaros izvietotos būrīšus, sagatavojot jaunajai ligzdošanas sezonai. Iespējams, tiem nepieciešams remonts. Tāpat jāatceras iztīrīt būrīti no vecā ligzdošanas materiāla. Iepriekšējo gadu ligzdu paliekas visērtāk iznīcināt sadedzinot.
Remontējot būrīšus, jāņem vērā, ka jālieto neēvelēti kokmateriāli. Tradicionālo zariņu zem skrejas nevajag likt, jo dažkārt tas kalpo par sēdekli plēsīgiem putniem, piemēram, žagatai, kas var izpostīt perējumu. Būrītis kokā jānostiprina tā, lai tas nešūpotos.
Skrejai jābūt vērstai austrumu, ziemeļaustrumu vai dienvidaustrumu virzienā. To vislabāk pavērst pret atklātu, klaju vietu. Virs skrejas vēlams neliels jumta pagarinājums, lai būrītī nekrātos nokrišņi.
Būrīšiem jābūt ar noņemamu jumtiņu, jo to iemītnieki paši neizmet ārā veco ligzdu materiālu. Ar laiku šāds būrītis kļūst nelietojams. Noņemamajam jumtiņam jābūt stingri nostiprinātam, lai to nevarētu atvērt plēsēji. Mazu izmēru būrīšos cauna vai kaķis nevar iekļūt, tāpēc viņi ar ķepu savu laupījumu izvelk pa skreju. Lai dzīvnieks nevarētu aizsniegt ligzdu pa skreju, būrītim nepieciešama vismaz 6 cm gara ārējā laipiņa.