Foto – Dainis Bušmanis

Pavasara tīrīšana
 – tīrām logu, audumus, mēbeles… 0

Mājas uzkopšanai ražotāji piedāvā aizvien jaunus līdzekļus, taču bieži vien gana efektīvi ir jau paaudzēs pārbaudīti paņēmieni. Atgādinām dažus no tiem.


Reklāma
Reklāma

 

Mājas “acu” skaidrībai

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Viens no pirmajiem pavasara darbiem noteikti ir logu mazgāšana. Svarīgi, lai rāmim paredzētās ziepes nenokļūtu uz loga stikla, kuru mazgājam ar traukiem paredzētu ziepju šķīdumu un pēc tam ar tīru ūdeni. Pēc tīrīšanas labi būtu logu rāmjus – ja tie ir koka rāmji – īpaši no ārpuses nosmērēt ar pabiezu pārtikas eļļas maisījumu, kas ļaus nepieciešamo loga krāsošanu veikt krietni vien retāk. Tumši krāsotiem logiem derēs lineļļa, bet gaišajiem labāk lietot jebkuru citu nerafinētu eļļu. Uz baltas krāsas parauga vajadzētu iepriekš izmēģināt toni.

Ja paši papildus ar eļļu koku neaizsargājam, atbilstoši būvnormatīviem dienvidpuses loga rāmis ir jāpārkrāso ik pa trim gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja eļļu no stikla nenoslaukām, vasaras saules ietekmē stikls var ietonēties un caurspīdīgi bezkrāsains kļūst tikai pēc kārtīgas tīrīšanas, un arī tad ne vienmēr.

Telpaugus nodušo, atstāj nožūt, tad izvieto atpakaļ uz palodzēm (slapjas lapas saule un pavasara vējš var apdedzināt). Puķēm ziedēšanas laikā duša var būt par agresīvu – ziedi var nobirt vai kļūt plankumaini. Ja lapas ir stipri putekļainas, tās pirms dušas pārslauka ar zaļo ziepju šķīdumu tā, lai ziepes nenokļūtu uz zemes. Zaļās ziepes derēs arī puķpodu mazgāšanai.

 

Augu tējas audumiem

Ja mājās ir ciets ūdens, aizkaru un dīvānpārsegu mērcējamo ūdeni der papildināt ar galda etiķi, kas labi atmērcēs visu ziemā uzkrāto, kā arī darīs maigāku mazgāšanu ar ziepēm. Ja mazgāšanu veic veļasmašīnā, tad tekstilmateriālus pēc tam vēlams paturēt etiķa šķīdumā, vēlreiz atkal izskalojot. Priekšpēdējais skalojamais ūdens varētu būt vāja pelašķu tēja, kas savārīta ar ķiploku vai ķiploka mizām, jo viens pats pelašķis audumu darīs iepelēku. Der arī kāda cita auga novilkums, ja vien tā bakteriālās un toņa īpašības saskan ar auduma krāsu un vajadzībām.

Nebalinātam linam kā pēdējais skalojamais ūdens ir viegli savārīta niedru sēklu tēja, kas materiālam neļauj gadu gaitā izbalot.

Ja materiāls pieļauj, visus tēju šķīdumus audumam pārlej verdošus un mazgā, kad ūdens ir atdzisis. Bieži nav pat jāberž – karstums ar zālēm visu jau ir paveicis. Tējas variējot, vārošu ūdeni var pārliet pat vairākas reizes, bet beigās pirms skalošanas mazgāt ar zaļajām vai veļas ziepēm – abas ir rokām saudzējošas un lieliski izmazgā gan dabiskās, gan sintētiskās šķiedras, arī pašus cimperlīgākos audumus. Ja kaut kas ir jābalina, tad materiālu slapju, saziepētu ar veļas ziepēm, var atstāt uz nakti vai pat izklāt pa dienu saulē. Un žāvējiet ārā, vējā – tad audums svaigi smaržos.

Reklāma
Reklāma

 

Spožai grīdai

Parketu pareizi būtu tīrīt ar mitru suku, kas atmērcē visus netīrumus, lietojot siltu eļļainu ziepjūdeni. Svarīgi, lai mazgājamais ūdens ir mīksts – to panāk, ūdenim pievārot mazliet tējas. Uz tīras, mazliet mitras grīdas var uzziest tīru vasku vai nerafinētu eļļu un atstāt iespējami ilgi, pat līdz nākamajai dienai. Tad var uzspodrināt. Ja ir sajūta, ka liekā vaska dēļ grīda pievelk putekļus, pārslauka ar maisījumu, kāds bija pirmais mazgājamais ūdens. Tas derēs arī palodzēm un puķu galdiņiem.

Reizēm ar labi piemeklētām eļļām, grīdu regulāri vaskojot, pēc gadiem iespējams panākt tādu priedes koka grīdas cietību, ka istabās var rīkot ballītes, dāmām lustējoties smailpapēžu kurpēs.

Mēbeles kā jaunas

Arī mēbeles tīra līdzīgi, tikai mazāk svarīga būs impregnēšanas funkcija. Jāatceras, ka visas tējas, tāpat kā eļļas, arī krāso un tonē. Var ņemt melno tēju vai citu, bet tikai vienu drogu, jo daudzas nevainīgas zālītes maisījumā pēkšņi kļūst agresīvas.

Metāla rokturus var nomazgāt ar zaļo ziepju šķīdumu, pārpulēt ar zobu pulveri, tad pārslaucīt ar mitru, eļļainu drānu. Metālam lieto tikai mīkstu audumu, jo cieta papīra vīkšķis pulēta metāla virsmu saskrāpē.

Spoguli pārpulē ar krīta biezputru, bet tīra tikai ar mitru audumu. Taču tīra pēc katras nepatīkamas sarunas vai trakākas ballītes.

Mēbeļaudumus arī var mēģināt samērcēt ar tējas un ziepju šķīdumu, to iepriekš uzputojot, tad tīrīt ar suku un ar putekļusūcēju izsūkt sausu. To der atkārtot – sākumā tīra tikai traipainās vietas, tad viscaur, jo darbs jāpabeidz ar visas mēbeles vienmērīgu samitrināšanu. No veikalu līdzekļiem parasti izmanto paklāju tīrītājus, tos attiecīgi atšķaidot. Jāuzmanās ar gaišiem audumiem (tēja visbiežāk krāso), kam lieto tikai ziepes.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.