Foto: SHUTTERSTOCK

Pavasara steidzamie darbi īrisu dobē: vai maijā vēl drīkst tos pārstādīt? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Kā sakopt aizaugušu īrisu dobi? Vai tagad drīkst pārstādīt?” – jautā Laila Naukšēnos.

Vārpata, gārsa un citas daudzgadīgās nezāles īrisu dobē ir liela nelaime. Puķu audzētājs un selekcionārs Laimonis Zaķis patlaban rūpīgi ravē savus īrisu stādījumus. Tas patlaban ir svarīgākais darbs, ko veic uzmanīgi, lai īrisiem netraumētu saknes. Nezāles saudzīgi izkašā ar mazu kaplīti vai izdur ar ušņu un pieneņu duramo. Ar dakšu var aprakt tikai gar stādījuma malām, pabāžot zarus zem sakneņiem.

Laikus pārstāda

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja nezāles pārāk ieaugušas cerā, tagad tās izrausta tik, cik iespējams, bet vasaras otrajā pusē īrisus noteikti pārstāda. Ja noteikti jāmaina dobes vieta vai nezāles bezcerīgi pārņēmušas lauciņu, īrisus var pārstādīt arī tagad. Taču jārēķinās, ka ziedēšana no tā cietīs. Pārstādīšanai vislabākais laiks ir drīz pēc īrisu noziedēšanas. Tad jaunajiem sakneņiem sāk veidoties saknītes. Tajā brīdī pārstādot, īrisi sevišķi labi ieaugas. Ja īrisus pārstāda, kad parasti ieteikts – jūlija beigās, augustā, jaunās saknes jau būs izveidojušās un stādot nāksies tās traumēt, apgriezt.

Pārāk blīvas sakneņu ligzdas tagad var paretināt, izgriežot daļu dzinumu ar sakneņiem. Taču jārēķinās, ka arī no šiem atdalītajiem šogad nekas dižs nebūs. Turklāt pirms griešanas augus uzmanīgi apskata, lai neizgrieztu spēcīgākos dzinumus, kam gaidāmi lielākie ziedi.

Kopj un mēslo

Foto: Inita Šteinberga

Ravējot īrisiem pie viena norauj arī vecās, nobrūnējušās lapas – taču tikai tās, kuras pašas viegli atdalās. Lapas, kas stingri turas pie auga, ar varu nerauj. Ar īrisiem apietas saudzīgi, lai nenolauztu jaunos dzinumus.

Pavasarī īrisiem der arī maza porcija mēslojuma. Īrisu audzētājs savai kolekcijai uzber pa šķipsnai, kā viņš pats saka – homeopātiskās devās, ūdenī šķīstošā rudens mēslojuma Kristalons. Svarīgi, lai tam būtu zems slāpekļa saturs. Mēslojumu uzputina uz mitras augsnes, pirms lietus. Drošāk mazu dobi apliet ar mēslojumu šķidrā veidā – ēdamkarote pulvera uz 10 litriem ūdens.

Īrisu dobes nedrīkst mulčēt.

Svarīgi!

Populāro herbicīdu raundapu īrisu dobē nedrīkst lietot, jo tas nobeigs pašus īrisus. Novērots, ka īrisiem veidojas kroplīgi ziedi pat jau no tā vien, ka augiem trāpījusi maza migliņa no nezāļu nīdētāja šķīduma, ar kuru apstrādātas taciņas.

SAISTĪTIE RAKSTI