Nokarenā ‘Endurio Yellow’
Nokarenā ‘Endurio Yellow’
Foto – Uldis Muzikants

Lielās ir skaistas, mazās − izturīgas 0


Atraitnītes var iedalīt trijās lielās grupās – lielziedu, sīkziedu un nokarenās. Skaistākie ziedi, kas priecē pircēju, ieskatoties acīs, ir lielziedu atraitnītēm. To krāsu kombinācijas ir nebeidzamas, bet lielie ziedi ir jutīgāki pret lietu, vēju, arī bargāku salnu. Pats augs gan necietīs, izplaucēs jaunu. Lielziedu puķēm cers, lapojums ir mazāks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Sīkziedu (tie nav nemaz tik sīki!) atraitnītes vienlaikus veido kuplu ceru un daudz ziedu, kas labāk pārcieš nelāgus laika apstākļus.

Niks iesaka lielziedu atraitnītes stādīt tur, kur par tām varēs priecāties tuvumā, bet sīkziedu – lielāka krāsu laukuma efekta radīšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nokarenajām parasti ir nelieli ziedi, tās ir izturīgas, kompaktas, neveido tik garus dzinumus kā, piemēram, petūnijas.

– Podos stādītās atraitnītes var turēt, cik ilgi vēlas, jo, kad tās noziedēs, podu varēs aizvietot ar citu. Ja atvēl vietu dobē vai balkona kastē, atraitnīšu mūžam būtu jābeidzas jūnija vidū, – spriež puķkopis. Viss atkarīgs arī no laika apstākļiem. Ja sauss, saulains un vēss, tās dzīvos ilgāk. Ja mitrs, lietains un karsts, var uzmesties miltrasa, augi izstīdz. Kad puķes kļuvušas neglītas, tūliņ izrauj, necenšoties atkopt, un vietā stāda vasaras puķes. Labos gados atraitnītes var pārdzīvot Jāņus, taču tad gan tūliņ jāaizvieto ar vasaras puķēm, jo citādi tās nepagūs saaugt. – Kāds prieks no vasaras puķēm, ja tās sakuplos tikai augusta beigās, pirms pirmajām salnām? – retoriski jautā dārznieks.

Sagatavo vietu vasarai

Daži pircēji jau tagad vēlas iegādāties vasaras puķes, kuras vēl augšanas stadijā vai tikai raisa pirmos ziediņus. Niks šajā ziņā ir nepiekāpīgs un nepārdod, bet jautā, kur tās tiks liktas. Daži grasās petūniju jau karināt uz balkona, citi – stādīt dobē. Par agru! Vasaras puķes āra ap­stākļos var audzēt tikai pēc salnām, aptuveni maija vidū. Pat ja pircējs sola puķi turēt istabā uz palodzes, viņš nepārdod, jo skaistajām vasaras puķēm vajadzīga specifiska kopšana, daudz gaismas. Stāds izstīdzēs, un audzētājam būs kauns, ja teiks, ka no viņa pirkts. Kopumā pircēji kļūstot arvien gudrāki, taču gadās visādi. – Zvana un jautā, vai ir atraitnītes, begonijas un petūnijas. Atraitnītes ir, pārējās – nē, es atbildu. Ak tā, saka pircējs, atbraukšu, kad būs pārdošanā visas. Bet tā nekad nenotiks, katrai puķei ir savs laiks, – skaidro audzētājs.

Pašam mīļākās puķes ir puķzirnīši, bet tos viņš pārdošanai neaudzē – darbu ar sirdslietām nevar jaukt.

Cik daudz stādu pirkt?

Atraitnītes dobē stāda apmēram 15–20 cm citu no citas. Pats bēdīgākais skats dārzā – izkliedēti mazi puķu stādiņi un daudz tukšu vietu. Labāk izveidot nelielu, kompaktu laukumiņu ar augiem, cik rocība ļauj iegādāties. Cits variants – stādīt atraitnītes lielos traukos (lai strauji neizkalst) un nolikt vietās, kur dārzā uzturas visvairāk. Nevajadzēs arī ravēt. Šāds stādīšanas princips der gan atraitnītēm, gan citām vasaras puķēm.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.