Pavasara medus ieguve 1
Jautājums. Vēlos iegūt pēc iespējas dažādāku medu. Kā tikt pie vērtīgā pavasara medus? Vai vērts bites vest ganībās uz kārklu audzēm? ZIGMUNDS KULDĪGĀ
Sekmīga pavasara ziedu medus ieguve atkarīga no labvēlīgiem laika apstākļiem, uzsver biteniece Baiba Tikuma. Tas ir līdzīgi kā ar citiem nektāraugiem, no kuriem mēdz iegūt monofloro medu (liepām, viršiem). Ja ziedēšanas laiks ir saulains, silts, bez liela vēja, var iegūt labas ražas. Turklāt jārēķinās, ka dažādās Latvijas vietās šie apstākļi var būt atšķirīgi.
Bites var vest ganībās uz agri ziedošajām kārklu, vītolu audzēm, taču jārēķinās, ka tā ir laimes spēle. Ja laiks sabojāsies, iecerētais rezultāts izpaliks.
Pirmais pavasara ienesums ir no agri ziedošajiem kokiem un krūmiem: kārkliem, vītoliem, ozoliem, kļavām.
Turklāt pavasarī bites ar svaigajiem labumiem vispirms cenšas nodrošināt jauno paaudzi, nevis gatavot rezerves.
Ja izlemts vākt pavasara ziedu medu, bites var pasteidzināt intensīvi perot (dažas saimes, ne visas!). Pirmajam ienesumam to vajadzēja darīt jau marta sākumā (aptuveni 45 dienas pirms paredzētā ienesuma). Šim nolūkam virs ligzdas rāmjiem uzliek stimulējošu barību, piemēram, kandiju, medu. To liek nelielos daudzumos (ap 200 g). Saimes silti sasedz.
Taču biteniekam jārēķinās, ka laika apstākļi un ziedēšana var pievilt, bet lielā nenodarbināto bišu masa sāks agri spietot.
Var ganos vest arī kādu no lielākajām dravas saimēm (iepriekš nestimulētu). Tai uzliek magazīnu vai pusmagazīnu. Biškopju praksē ir bijuši arī brīnumgadi ar agriem pavasariem (šķiet, arī šis tāds varētu būt), kad pirmo medu var mest jau maija vidū. Taču tas atkarīgs no bitenieka prasmes ātri reaģēt un situāciju izmantot.
Pavasara ziedu medum tirgū nav liela noieta. To iegādājas medus pazinēji, jo pavasara medus kristalizējoties kļūst līdzīgs rapšu medum – kļūst pavisam gaišs. Atšķiras tikai garšas īpašības.