Foto: Fotolia

Pavasara darbiņi: pavairo ogulājus, dekoratīvos krūmus un skujeņus 0

Sākas īsta pavasara darbu nedēļa. Laiks pārdomāt, kas vēl nav iesēts stādiem (agrie gurķi, lauka tomāti, puķes u.c.), var gatavoties burkānu, redīsu sējai. Ir īstais brīdis pavairot ogulājus, dekoratīvos krūmus un skujeņus. Taču vispirms jāsteidz sagatavot zemi.

Reklāma
Reklāma

Pavairo kokus un krūmus

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Pavasaris ir labs laiks pavairot augus ar koksnainajiem spraudeņiem. Tam noder arī, vainagus kopjot, izgrieztie dzinumi,” teic brīvdārzniece Aija Kaškure no Kalsnavas.

Parasti zarus spaudeņiem iesaka sagatavot rudenī, pirms iestājies sals. Tad tos glabā pagrabā līdz spraušanas laikam pavasarī. Taču šogad ziema bijusi sevišķi labvēlīga – zari nav apsaluši, ir dzīvi visā garumā. Ar koksnainajiem spraudeņiem pavairo gan ogulājus, gan dekoratīvos kokus un krūmus, skujkokus. Pat iesācēji dārza darbos var ļauties eksperimentiem – pieaugs, pieaugs, nepieaugs, nepieaugs.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Sandra Ruska

Augi labi apsakņojas

Ar koksnainajiem spraudeņiem var pavairot ogulājus (jāņogas, upenes, zelta jāņogas u.c.), dekoratīvos lapu krūmus (spirejas, hortenzijas, vītolus, fizokarpus, filadelfus, grimoņus). Ir arī koki, kas var apsakņoties (zīdkoki, papeles, pat ceriņi).

No skujkokiem labi apsakņojas tūjas. Var mēģināt pavairot arī kadiķus. Zinošāki dārzu kopēji iemanījušies apsakņot egles, duglāzijas.

Spraudeņu gatavošanai der pērn izaugušie dzinumi. Zariem izvēlas nevis pašu tievo galiņu, bet resnāko daļu. Lapainos spraudeņus griež aptuveni sprīdi garus tā, lai būtu vismaz divi pumpuri (dažiem dekoratīvajiem krūmiem var būt daudz vairāk). Apakšējo spraudeņa daļu griež slīpi, augšējo taisni.

Spraužot augsnē, aprēķina, lai pumpurs (vai pumpuru pāris) būtu augsnes līmenī (pārējie var būt zem vai virs augsnes).

Skujkoku spraudeņus sagatavo tā, ka nogriež zaru un no tā atplēš (nevis nogriež) dzinumus. Tad spraudenim apakšā veidojas tā sauktā pēdiņa – zara mizas gabaliņš.

• Augsni ap spraudeņiem sablīvē, lai tā cieši apņemtu sprungulīša daļu un pumpurus augsnē.

• Spraudeņiem profesionāļi izmanto arī augšanas stimulatorus, taču mazdārziņa saimnieks var bez tiem iztikt.

Izmanto siltumnīcu un lecektis

Apsakņošanai labi noder speciālās siltumnīciņas. Tajās labi saglabājas mitrums, lieko ik pa laikam var ērti izvēdināt. Tādas sevišķi patiktu skujeņiem, kas apsakņojas grūtāk.
Foto: Sandra Ruska

Spraudeņu apsakņošanai piemērotas ir neapkurināmās siltumnīcas, kur tagad vēl nav pārāk karsts un kuras vēl ir tukšas. Spraust labāk kastītēs, nevis tieši gruntī. Tad vasaras karstumā jaunos augus varēs iznest no siltumnīcas. Vēlāk pārstādot mazāk tiks traucēta sakņu sistēma.

Reklāma
Reklāma

Spraušanai sagatavo kastītes ar substrātu. Der arī dārza augsne, jo koksnainie spraudeņi ir izturīgi.

Lapainajiem augiem nevajag papildu segumu. Skujeņiem vairāk jārūpējas par mikroklimata saglabāšanu, tiem papildus izgatavo plēves lecekti, uzliek polietilēna maisiņu. Būtu labi, ja plēves kārta atrastos ap 40 cm virs augiem.

• Visiem spraudeņiem cītīgi uzmana mitrumu. Augsne nedrīkst iekalst, taču arī pārāk liels mitrums nederēs.

• Spraudeņus der saspraust daudz, jo tad procentuāli ir lielāka iespēja, ka kāds pieaugs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.