PADOMI 0
Pret kurmi ar fritilārijām
Tulpju šķirņu tīrības lielākais bieds ir ūdensžurkas. Kurmji tikai izcilā dobes, bet pa to alām ierodas grauzēji, kuru darbību nevar pilnībā novērst. “Viestardu” saimnieki gan cītīgi izliekot ēsmas, un tās, šķiet, garšo labāk par sīpoliem. Lai izvairītos no alu racēja kurmja, dobju galos viņi stāda fritilārijas, kuru sīpolu aromāts pazemes iemītniekiem netīk. Pagaidām izskatās, ka lauku izdevies nosargāt.
Vīrusus cītīgi ravē
Viens no svarīgākajiem darbiem tulpju ziedēšanas laikā ir vīrusu ķeršana. No tiem nav pasargāta neviena šķirne, un pa kādam gadās visiem audzētājiem, arī lielajām firmām, no kurām sīpolus iegādājas Gundars un citi tulpju fani. Saimnieks novērojis, ka dažas šķirnes ir uzņēmīgākas pret vīrusu slimībām, un no tām nolēmis atteikties.
– Ar vīrusu skartu tulpi daudzi puķumīļi nereti uzņem ar sajūsmu, – stāsta Gundars. – Tik skaisti raibs zieds, tik neparastas svītras, lāsumi un nereti arī čokurotas ziedlapas! Taču pareizi būtu šādu augu ar visu sīpolu tūlīt izraut un iznīcināt. – Ja tulpes pārstāda katru gadu un zeme ir irdena, to izdarīt viegli. Vīrusi nereti parādās tikai otrajā gadā pēc sīpola iegādes un ataudzēšanas.
Ja mājas kārtībā vēlas sīpolus mazliet pasargāt no slimībām, tos pirms stādīšanas der pamērcēt zilo graudiņu šķīdumā.
Lai nepārnestu vīrusu no viena auga uz otru, tulpes un citas sīpolpuķes nereti iesaka lauzt (siltā laikā gan nelūst) un tad kātus apgriezt ar nazi.