Publicitātes foto

Pavasara atmoda Leļļu teātrī
 0

Latvijas Leļļu teātris turpina meklēt ceļu ne tikai pie maz uzrunātās pusaudžu un jauniešu auditorijas. 17. maijā teātra Lielajā zālē pirmizrādi (un vienīgo izrādi šajā sezonā) piedzīvos režisora Ivara Lūša un Leļļu teātra aktieru iestudētā izrāde jauniešiem no 14 gadu vecuma – vācu dramaturga Franka Vēdekinda luga “Pavasara atmoda” – mūsdienīga pasaka tīņiem par sevis un pasaules izzināšanu trauksmainajā pārejas vecumā.


Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Vācu dramaturgs Franks Vēdekinds līdzās literātiem Frankam Verfelam, Francim Kafkam un Georgam Trāklam pārstāv ekspresionisma virzienu vācu literatūrā 20. gadsimta sākumā. Viņa darbs “Pavasara atmoda” tapis pirms vairāk nekā simts gadiem (1891) un vēsta par pusaudžu dzīvi laikā, kad tajā mostas seksualitāte, autoram runājot par bīstamajām sekām, kas notiek tad, ja ar to saistītās lietas noklusē, raisot neparedzamas, nereti – dramatiskas sekas.

Pirmizrādi luga piedzīvoja vairāk nekā desmit gadus pēc tās uzrakstīšanas un tā laika puritāniskajā sabiedrībā izraisīja pamatīgu skandālu, pateicoties darbā jaušamajām norādēm uz seksualitāti, abortu, homoseksualitāti un citām lietām, par ko tolaik nerunāja skaļi, kur nu vēl ar pusaudžiem. Darbs nereti tika cenzēts, taču gadsimta laikā arvien izpelnījies režisoru un skatītāju uzmanību. Vēl 2006. gadā tā mūzikla versija atklāja Brodvejas sezonu, iegūstot astoņas Tonija balvas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par spīti lugas cienījamajam vecumam, izrāde Leļļu teātrī iecerēta kā mūsdienīga pasaka tīņiem un viņu vecākiem, kā stāsts par pasaules un sevis izzināšanu, sevis un līdzcilvēku iepazīšanu.

“Pavasaris ir laiks, kad mostas daba, līdz ar to arī cilvēks – izrādes galvenie varoņi ir tīņu vecumā – savā “dzīves pavasarī”, kad viņi atplaukst, viņos mostas dziņas, kas varbūt vakar vēl bija svešas,” teic “Pavasara atmodas” veidotāji.

“Izrādē vieglā un rotaļīgā formā tiks runāts par seksualitāti, kura, ja reizēm netiek laikus apzināta, var izvērsties diezgan postošās lietās. Tāpat ļoti liels akcents tiks likts uz jauniešu un vecāku sasvstarpējajām attiecībām – cik ļoti svarīga nozīme ir atklātībai un mākslai uzticēties,” par gaidāmo izrādi stāsta režisors Ivars Lūsis.

Izrādē jauniešu lomās būs redzami gan latviešu, gan krievu trupas aktieri – Daumants Švampe, Miķelis Žideļūns, Edgars Kaufelds, Aleksandrs Jonovs, Artūrs Putniņš, Lienīte Osipova, Dana Lāce, Santa Didžus, Valdis Vanags, Dace Vītola, Aleksandra Brunere, Jūlija Meščerjakova, Audra Pētersone un Pēteris Šogolovs.

Izrādes radošo komandu veido arī scenogrāfs Aigars Ozoliņš un tērpu māksliniece Ieva Veita. Viņu radītajā vizuālajā noformējumā organiski apvienosies scenogrāfijas lakoniskums, 19./20. gadsimta mijas simbolisms un Vakareiropai raksturīgie, etnogrāfisko motīvu iedvesmotie tērpi.

Izrādes mūzikas autors ir komponists Silvestrs Zemgals, kurš veidojis arī izrādes “Neaiztiec mani!” skanisko noformējumu.

Reklāma
Reklāma

Vēdekinda lugas iestudēšana turpina režisora I. Lūša iesākto, jauniešu auditorijai veltīto tēmu loku – pērn Leļļu teātrī tapa izrādes “Neaiztiec mani!” iestudējums, bet 2009. gadā teātrī “Skatuve” režisors veidoja izrādi “Miskastes bērns” pēc Ž. Vilsones stāsta motīviem (2009./2010. gada “Spēlmaņu nakts” balva nominācijā “Gada izrāde bērniem vai jauniešiem”). Bet 2007. gadā Liepājas teātrī uzvesta izrāde “Bērniņi”. It visas idejiski runā par vienotu tēmu – bērna integrācija kopējā pasaules ainā, ģimenes nozīme bērna mūžā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.