Pavairo augus ar spraudeņiem. Stādaudzētāja padomi 0
“Ir pēdējais brīdis pavairot dekoratīvos augus ar zālainajiem spraudeņiem. Vēl var atrast pa piemērotam zariņam dažādiem dekoratīvajiem krūmiem (bārbeles, filadelfi, spirejas, hortenzijas). Sevišķi vērts papūlēties, ja iegādāts kāds retums vai skaisti zied sena šķirne. Pat ja augi neapsakņosies, tas ir interesants eksperiments, kas nemaksā neko,” iesaka stādaudzētājs Pēteris Duļevskis no Mārupes novada.
Meklē piemērotu zaru
Notvert īsto brīdi augu pavairošanai ar zālainajiem spraudeņiem ir diezgan grūti. Piemēroti ir zariņi, kuri vairs nav jēli, kurus nevar viegli saspiest, bet kuriem miziņa vēl nav sākusi pārkoksnēties, kļūt brūngana. Šogad agrā pavasara dēļ augu attīstība notikusi straujāk nekā parasti. Taču pat blakus augošiem vienas šķirnes krūmiņiem viens jau ir nobriedis, citam dzinumi pajēli. Tāpēc nav viena pareizā spraudeņu griešanas laika.
Piemēram, pērn pat pieredzējušo audzētāju pārsteidzis tas, ka otro reizi jaunus, pat 10 cm garus dzinumus devušas priedes.
• Apgūt pavairošanu ar zālainajiem spraudeņiem vislabāk var paša praksē (atrast īsto brīdi, labāko augsni, apsakņošanās vietu).
Gatavo spraudeni un substrātu
Izvēlēto zaru nogriež un sagatavo ar asu nazi, nevis dārza šķērēm.
Neliela dārza vajadzībām parasti pavairo tikai dažus augus, tāpēc spraušanai labi noderēs podiņš. Tajā ieber substrātu, ko vēlams sajaukt ar perlītu un granti. Daži praktiķi iesaka granti uzbērt augsnes virspusē, taču tam ir tāds trūkums, ka grants strauji žūst.
Spraudeni sprauž tik dziļi, lai tas stabili turētos. Piemēram, pāris centimetru garos spireju spraudeņus sprauž 1 cm dziļi. Taču 10 cm garajam filadelfa spraudenim vajadzēs vismaz 2 cm zem zemes.
Katrā podiņā ievieto vairākus spraudeņus. Lēni aplaista, lai augsne būtu mitra, bet ne slapja. Tad uzliek stikla burciņu, polietilēna maisiņu vai citu segumu, kas nodrošinās augiem vajadzīgo mikroklimatu. Ik pa laikam šo segumu noņem un spraudeņus pavēdina. Augsnei visu laiku jābūt mitrai, tā nedrīkst iekalst.
Spraudeņu bērnudārzu novieto paēnā – vietā, ko labi redz, lai apkopjamie neaizmirstas. Siltumnīcā tiem var būt pārāk karsts, substrāts strauji izžūs.
• Profesionālis neiesaka pirkt nekādas papildu iekārtas sakņu sildīšanai vai minisiltumnīcas. Arī ar tām jāprot apieties, turklāt tad lētāk nopirkt stādus audzētavā.
• Visi spraudeņi simtprocentīgi neapsakņojas pat profesionāļiem.
• Jau var sākt plānot, kurus skujeņus vēlas pavairot, jo jūlija beigās to varēs darīt ar kadiķiem, eglēm. Tūjas labāk atstāt uz pavasari.
• Patlaban ir apsakņošanās procesiem labvēlīga mēness fāze – stādaudzētājs iesaka mazdārziņa kopējiem to izmantot.
Spraudeņu sagatavošana
1. Nogriež dzinumu, kurš nav ne jēls, ne nobriedis.
2. Saīsina to, atstājot vienu divus lapu pumpuru pārus (atkarībā no auga).
3. Augšējo galu griež taisnu, apakšējo – slīpu.
4. Lapu skaitu samazina un atlikušās lapu plātnes saīsina (lielās pat uz pusi).
5. Apakšējo galiņu iemērc augšanas stimulatorā (vislabāk tas pielīp, ja galiņu aplaiza). Taču var iztikt bez tā.
6. Sprauž substrātā.
7. Uzliek segumu (vienkāršākais veids – burciņu) un noliek paēnā.