Kā pasargāt bērna redzi ikdienā? 3
Regīna Olševska, “Skola & Ģimene”, AS “Latvijas Mediji”
Manam dēlam, 6. klases skolniekam, mācības atkal notiek attālināti. Raizējos, ka mūžīgā skatīšanās datora ekrānā ietekmēs viņa redzi. Vai šajā laikā redze būtu biežāk jāpārbauda? Vai un kāda aizsardzība skolnieciņam nepieciešama, mācoties ar datora palīdzību? Anita Krūmiņa Kandavas novadā
Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes asociētā profesore Aiga Švede: Ir veikti vairāki pētījumi Covid-19 pandēmijas laikā (galvenokārt Āzijas valstīs), lai saprastu, kā attālinātā mācīšanās ietekmē bērna redzi.
Galveno uztraukumu raisa tuvredzības veidošanās, kurai viens no riska faktoriem ir ilgās stundas, kas pavadītas, skatoties tuvumā. Tās nav tikai stundas, kas pavadītas pie datora, bērni lieto arī telefonus un planšetes. Pie tuvuma darbiem pieskaitām arī grāmatu lasīšanu un rakstīšanu.
Pētījumos pierādīts: lai saglabātu labu redzi, ir svarīgi vairāki faktori. Tie ir – skatīšanās attāluma maiņa, regulāras atpūtas pauzes, pareizs uzturs, kvalitatīvs miegs un ārā pavadīts laiks.
Klātienes mācību laikā bērni izmanto ne tikai tuvuma redzi, bet pārslēdzas arī uz tāfeli, kas atrodas tālumā, viņiem ir iespēja starpbrīžos izkustēties, reizēm pat iziet ārā no skolas telpām, izskrieties. Līdz ar to lielākā daļa nepieciešamo labas redzes nosacījumu tiek ievērota. Tas pats būtu jāievēro attālināto mācību laikā.
Starp tiešsaistes nodarbībām, kas ilgst 40 līdz 45 minūtes, būtu jābūt 5–10 minūšu pārtraukumam, kura laikā bērnam vajag aiziet prom no datora, izkustēties, pastaigāties, paskatīties laukā pa logu, nevis jāpārslēdzas uz telefonu vai citām aktivitātēm datorā. Tā nebūs atpūta, ja bērns turpinās skatīties kaut ko tuvumā. Pauzes jāievēro arī tad, kad pilda patstāvīgos darbus un mājasdarbus.
Jāieplāno āra aktivitātes. Bērniem, kuri vairāk laika pavada svaigā gaisā, ir lielāka iespēja saglabāt labu redzi. Ideālajā variantā tās ir vismaz divas stundas katru dienu.
Ja tomēr jālieto dators, telefons vai planšete arī vakaros, jāizmanto zilās gaismas filtrs (pa dienu tas nav vajadzīgs un bērniem pat nav vēlams).
Ja zilās gaismas vakarā ir par daudz, tiek kavēta speciāla hormona izdalīšanās, kas sakārto miega un nomoda ritmu, un bērnam ir grūti aizmigt. Savukārt no rīta viņš nav izgulējies, jūtas noguris.
Lai pārliecinātos, vai bērna redze ir laba, nav jāgaida, kad bērns sāks par to sūdzēties. Redzes pārbaudes skolas vecuma bērniem tiek ieteiktas reizi divos gados. Taču attālināto mācību laikā es ieteiktu to veikt katru gadu.